TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Podróżujesz z ponad 10 tys. euro? Zgłoś to!
PAP Jowita Kiwnik Pargana/ tl/ PAP - Opublikowano: 05.05.2017 13:24:30
Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, na którym doszło do opisywanego incydentu / fot. Ralf Roletschek, Wikimedia Commons, GFDL-1.2

Każdy bez wyjątku pasażer, który wjeżdża na terytorium UE i ma przy sobie kwotę pieniężną przekraczającą 10 tys. € w gotówce, ma obowiązek to zgłosić odpowiednim służbom celnym – wynika w czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Dotyczy to także pasażerów, którzy podróżują z państwa spoza Unii do innego kraju niebędącego członkiem Wspólnoty, a z lotniska w UE korzystają jedynie w celu tranzytu.

Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczy skargi Oussamy El Dakkaka, który na zlecenie spółki Intercontinental z Beninu miał przewieźć dolary amerykańskie z Beninu do Libanu. Mężczyzna podróżował samolotem z międzylądowaniem na lotnisku we Francji. W tym porcie lotniczym El Dakkak został poddany kontroli przez urzędników celnych, którzy odkryli, że wiezie on ze sobą 3,9 tys. € oraz 1 mln 607 tys. $, czyli łącznie ok. 1,5 mln € w gotówce. Mężczyźnie zarzucono, że nie wywiązał się z obowiązku zgłoszenia przewożonych pieniędzy w sytuacji, kiedy ich suma przekroczyła 10 tys. €. Miejscowe władze tłumaczyły, że taki obowiązek ciąży na każdej osobie, która wjeżdża do UE, co reguluje prawo wspólnotowe. Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karne, które zostało jednak umorzone ze względu na uchybienia proceduralne.

Oussama El Dakkak oraz spółka Intercontinental postanowili nie zostawiać jednak sprawy i zwrócili się do sądu z żądaniem odszkodowania za poniesioną szkodę. Ich zdaniem Oussama El Dakkak został bezprawnie zatrzymany na francuskim lotnisku, ponieważ jako pasażer spoza Unii i podróżujący tranzytem do innego państwa niebędącego członkiem UE nie podlegał regulacjom unijnym.

Trybunał nie zgodził się jednak z tą argumentacją. W ogłoszonym w czwartek wyroku TS stwierdził przede wszystkim, że pojęcie wjazdu do Unii oznacza, że "osoba fizyczna przemieszcza się z miejsca nienależącego do terytorium Unii do miejsca należącego do tego terytorium". Skoro porty lotnicze państw członkowskich znajdują się w granicach UE, to obowiązuje na nich takie same prawo, jak w całej Wspólnocie. Oznacza to, że każda osoba, która jak El Dakkak wysiada z samolotu przylatującego z państwa trzeciego na lotnisku w państwie członkowskim, powinna być traktowana jako osoba, która przyjechała do Unii. I niezależnie od tego, czy taki podróżujący pozostaje w międzynarodowej strefie tranzytowej lotniska i czeka na wejście na pokład innego samolotu, który leci poza UE, i tak podlega on przepisom UE, w tym obowiązkowi zgłoszenia funduszy.

Trybunał stwierdził ponadto, że nie ma znaczenia, czy Oussama El Dakkak przekroczył granicę zewnętrzną Unii czy nie, bo obowiązek zgłoszenia każdej kwoty pieniężnej powyżej 10 tys. € znajduje zastosowanie także na unijnych lotniskach.

Trybunał przypomniał też, że obowiązek zgłoszenia został ustanowiony po to, żeby zniechęcać m.in. do prania nielegalnie zdobytych pieniędzy i zapobiegać takim działaniom. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
granica
unia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....