TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Podkarpackie umowy na Podmiejską Kolei Aglomeracyjną
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 24.09.2019 19:00:32
Podkarpackie umowy na Podmiejską Kolei Aglomeracyjną

Ponad 300 mln zł kosztować będą inwestycje, które powstaną w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) na Podkarpaciu. Wśród inwestycji, które powstaną będą m.in. parkingi, chodniki i drogi dojazdowe do przystanków kolejowych.

We wtorek w Rzeszowie podpisane zostały umowy między 16 samorządami, które biorą udział w projekcie, a urzędem marszałkowskim, który odpowiada za całość inwestycji.

W trakcie uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że budowa PKA to największy projekt kolejowy realizowany przez samorząd województwa.

Wartość całego projektu to ok. 550 mln zł, oprócz inwestycji infrastrukturalnych o wartości ponad 300 mln zł, zakupione zostały już pociągi, które będą jeździć w ramach PKA.

Ortyl zaznaczył, że podpisane we wtorek umowy doprecyzowują inwestycje, które zostaną wykonane przez poszczególne samorządy.

"Wszyscy wiemy, jak istotny jest to projekt z punktu widzenia komunikacji i problemów z jakimi borykają się samorządy i ich mieszkańcy. Od Przeworska do Dębicy, od Kolbuszowej do Strzyżowa przez węzeł komunikacyjny w stolicy Podkarpacia będzie nas wiodła ta linia" – mówił marszałek.

146 tys samochodów dziennie

W imieniu samorządowców głos zabrał m.in. wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, który podziękował marszałkowi za podjęcie się roli lidera w tym projekcie.

Ustrobiński zwrócił uwagę, że budowa PKA to szansa na nowe miejsca pracy. Wyraził nadzieję, że po uruchomieniu kolei zmniejszy się ilość samochodów, które wjeżdżają do Rzeszowa. Podał, że obecnie jest to 146 tys. pojazdów dziennie.

"Myślę, że te umowy, które dziś podpisujemy mają jeszcze jeden ważny aspekt - przywracamy kolei jej dawną rangę. Siła przewozowa kolei jest dużo wyższa niż samochodów osobowych i na pewno wpłynie to na poprawę środowiska naturalnego" – stwierdził wiceprezydent.

Beneficjentem całego projektu budowy PKA jest samorząd województwa i to on odpowiada za całość jego realizacji. 16 gmin, które podpisały we wtorek umowy mają za zadanie stworzyć parkingi w systemie park and drive, utwardzić drogi dojazdowe, wybudować chodniki i postawić stojaki rowerowe.

Nowe tory

Udział w projekcie bierze również PKP PLK, spółka zbuduje nowy odcinek linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Wybuduje również nowe przystanki kolejowe. Umowa z PKP PLK zostanie podpisana wkrótce.

Wartość prac infrastrukturalnych związanych z budową PKA to ponad 300 mln zł, z tej kwoty ponad 208 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna swoim zasięgiem obejmować będzie miejscowości wokół Rzeszowa i sięgać będzie na północy do miejscowości Kolbuszowa, na południe do Strzyżowa, na zachodzie do Dębicy, a na wschodzie do Przeworska. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
PKP PLK
Podkarpackie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....