TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Płock: pożegnanie ambulansu do poboru krwi
KM PŁOCK - Opublikowano: 09.05.2015 18:36:54
Płock: pożegnanie ambulansu do poboru krwi

Podczas rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK pożegnano ambulans do poboru krwi należący do KM Płock. Ambulans zabudowany na bazie używanego autobusu Gräf & Stift NL222 został zastąpiony przez nowoczesny ambulans na bazie Mercedesa Travego 15RHD.

W ubiegłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK na poziomie rejonowym. Przedstawiciele drużyn to reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy zmagali się z pozorowanymi zdarzeniami, podczas których należało udzielić pierwszej pomocy. Poza zadaniami praktycznymi uczniowie mieli do rozwiązania test z wiedzy o pierwszej pomocy i Czerwonym Krzyżu. Ratowniczym zmaganiom towarzyszył wysłużony ambulans do poboru krwi spółki KM Płock, który uczestniczył wcześniej w każdej takiej akcji. Podczas ogłoszenia wyników zawodów odbyło się uroczyste pożegnanie ?wampirka?, który nieco nadgryziony ?zębem czasu? został oddany do likwidacji.

Tak oto wspominają ambulans przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział w Płocku:

?Pozwólcie, że zacznę od wspomnień. Był piękny, słoneczny lipcowy dzień. Na Starym Rynku zgromadziła się duża ilość gości, wśród nich: Wicewojewoda Mazowiecki ? Dariusz Krajowski- Kukieł, Prezydent Miasta Płocka ? Stanisław Jakubowski, władze Polskiego Czerwonego Krzyża na czele z sekretarzem generalnym dr Wacławem Górnickim, Delegacja z Niemieckiego Czerwonego Krzyża, przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i wiele innych osobistości. Na tle płockiego ratusza pięknie prezentował się autobus, który zmienił swoje przeznaczenie, z czerwonego stał się białym, a na nim znak czerwonego krzyża i symboliczne kropelki krwi.

Dzień 10 lipca 2000 r. na stałe przeszedł do historii Płockiego PCK. Po wielu staraniach ówczesnego Wiceprezesa Zarządu Okręgowego PCK p. Józefa Gutowskiego, dzięki zrozumieniu i życzliwości władz miasta Płocka oraz zaangażowaniu Prezesa Komunikacji Miejskiej ? honorowego dawcy krwi -p. Marka Sawickiego Polski Czerwony Krzyż otrzymał do dyspozycji ambulans do poboru krwi w terenie. Był to autobus [Jelcz PR110M] Komunikacji Miejskiej wycofany z ruchu, który wyremontowali i przystosowali do tej roli pracownicy Komunikacji Miejskiej, a finansowo całe przedsięwzięcie wspierał Urząd Miasta Płocka /Agencja Rewitalizacji Starówki/. Patronat nad ambulansem objęli członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi ?Zerówka? działającego przy KM. Ambulans nadal pozostał własnością KM, Polski Czerwony Krzyż składał harmonogram wyjazdu ambulansu z wyprzedzeniem, aby można było wyznaczyć do niego obsługę. Pierwsza akcja poboru krwi odbyła się w Gostyninie 20 lipca 2000 r. podczas koncertu ?Lato z radiem?, 68 osób oddało 28 litrów krwi. Potem były następne ? w szkołach, gminach i w samym roku 2000 przeprowadzono 28 akcji poboru krwi w terenie, podczas których 1213 osób oddało 430 1 krwi. W kolejnych latach ambulans był stałym elementem poboru krwi w terenie zarówno w szkołach jak też podczas miejskich uroczystości. Każdego roku odbywało się około 50 akcji poboru krwi.

W 2008r. mocno zasłużony ale i wysłużony ambulans został zastąpiony przez kolejny wyremontowany i przystosowany do poboru krwi autobus [Gräf & Stift NL222]. Kolejne akcje poboru krwi, kolejne litry tego bezcennego leku dla ratowania zagrożonego zdrowia i życia wielu ludzi.

I tak przez 15 lat ?dar serca na kółkach? służył Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Placówce Terenowej w Płocku jako mobilny punkt poboru krwi. Służyłby pewnie jeszcze wiele lat, ale został zastąpiony przez nowy ambulans będący własnością Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Jest bardziej nowoczesny i może wygodniejszy, ale nam jest żal, tego naszego, tak dobrze znanego w środowisku ambulansu ze znakiem czerwonego krzyża.

Dziś pragniemy podziękować tym, bez których życzliwości i zaangażowania na pewno nie byłoby tych 600 akcji poboru krwi w terenie i tych 9000 litrów tego bezcennego leku, który uratował życie wielu chorym, wielu ofiarom wypadków. [?]?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KM Płock
Płock
autobusy specjalne
krwiobus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....