TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Oszczędności w BiT City
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO - Opublikowano: 07.12.2015 23:26:48
Pociąg typu elf na dworcu Toruń Główny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Samorząd województwa, a także samorządy Bydgoszczy, Torunia i Solca Kujawskiego podpisały korzystne aneksy do umów dotyczących finansowania projektów z grupy BiT City. Oszczędności w budżetach wyniosą od 8 (Solec) do ponad 70 (Bydgoszcz, budowa tramwaju do Fordonu) milionów złotych.

Grupa BiT City to sześć powiązanych ze sobą projektów inwestycyjnych. Pięć z nich prowadzą kujawsko-pomorskie samorządy ? Bydgoszcz dwa, samorząd województwa i pozostałe z wymienionych po jednym. Wszystkie realizowane są lub już zostały zrealizowane z udziałem unijnego wsparcia pozyskanego z krajowego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Dotychczas dofinansowanie wynosiło 59 proc. wartości (wydatków kwalifikowanych) inwestycji, po podpisaniu w listopadzie aneksów do umów wzrosło do 80 proc. Zmiana nie dotyczy zrealizowanego już projektu numer sześć, modernizacji linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń. Tu inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe, od początku uzyskał finansowanie na poziomie 85 procent kosztów.

- Byłem pewien, że sprawna realizacja inwestycji BiT City spowoduje zwiększenie strumienia finansowania ? podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Cieszę się, że to się udało, gratuluję beneficjentom.

Inwestycja którą samodzielnie przeprowadził samorząd województwa to zakup taboru do obsługi połączeń kolejowych BiT City. Kupiliśmy pięć wyprodukowanych w bydgoskiej Pesie czteroczłonowych pociągów typu elf, wyposażonych między innymi w klimatyzację i bezprzewodowy internet, a także udogodnienia dla podróżnych z dziećmi i rowerzystów, co kosztowało 83 miliony złotych. Dofinansowanie po podpisaniu aneksu wynosi 53,3 mln złotych, co oznacza oszczędności budżetu województwa w wysokości 13,5 miliona złotych.

BiT City obejmuje wiele powiązanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji ? od modernizacji dworców i torowisk poprzez zakup taboru i budowę platform przesiadkowych po stworzenie całkiem nowej linii tramwajowej do bydgoskiej dzielnicy Fordon. Jest unikatowy, łączy kolej i systemy komunikacji publicznej. Wartość wszystkich przedsięwzięć z tej grupy i projektów powiązanych to ponad miliard złotych. Część z nich została już zakończona, pozostałe finiszują. Wśród tych ostatnich jest budowa linii tramwajowej łączącej bydgoską dzielnicę Fordon z centrum miasta. Dla wartego blisko 440 milionów przedsięwzięcia dofinansowanie wynosiło początkowo prawie 207 mln złotych, obecnie 280,6 mln złotych (w wyliczeniu dofinansowania uwzględniane są wyłącznie koszty kwalifikowane, stąd pozorna niespójność danych).

Sporo, bo 47 mln złotych, zaoszczędzi też Toruń, który w ramach swojego projektu grupy BiT City przeprowadził między innymi spektakularną modernizację głównego dworca kolejowego i stworzył zintegrowany węzeł przesiadkowy Toruń Miasto. Kosz całości, na którą składają się także między innymi zakup nowoczesnych tramwajów i stworzenie systemu monitorującego dla bezpieczeństwa pasażerów komunikacji publicznej, to ponad 270 mln złotych. Wartość wsparcia wynosi obecnie prawie 180 mln złotych. Wszystkie zasadnicze roboty budowlane już zakończono, ostatnie zamówione nowe tramwaje pojawią się na ulicach miasta w grudniu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kujawsko-pomorskie
BiT-City

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....