TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Orkiestra MPK Poznań [FILM]
ORKIESTRA MIASTA POZNANIA PRZY MPK SP. Z O.O. - Opublikowano: 16.11.2015 20:22:56
Orkiestra MPK Poznań [FILM]

Oficjalna data powstania Orkiestry Miasta Poznania to 7 stycznia 1955 roku, bowiem w tym dniu odbyła się pierwsza próba zakładowej orkiestry dętej. Jednak jej początki sięgają roku 1952 kiedy powstała ośmioosobowa orkiestra smyczkowa kierowana przez Mariana Nowaczyka a następnie przez Tadeusza Szczęsnowskiego. W tym czasie dzięki pomocy finansowej ówczesnej Rady Zakładowej zostają zakupione nowe instrumenty.

W roku 1954 orkiestra rozrasta się, przybywa muzyków i repertuaru a także zmienia się dyrygent. Funkcję kapelmistrza obejmuje Zygmunt Woźniewicz - emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, który prowadzi orkiestrę do końca czerwca 1967 roku. Potem następuje jeszcze dwukrotna zmiana dyrygentów na Józefa Pitza i Leona Murzyna.

1 lutego 1968 roku kierownictwo obejmuje Marian Frankowski - poznański muzyk i pedagog. Przez 34 lata pracy z orkiestrą kształtuje jej kierunki repertuarowe, poziom artystyczny oraz wprowadza nowy profil brzmienia orkiestry, od prostej muzyki ludowej do współczesnych aranżacji kompozytorów europejskich i światowych.

1 października 2002 roku nowym kapelmistrzem zostaje Jarosław Goerlich, pełniący funkcję drugiego dyrygenta.

Orkiestra znajduje się w czołówce polskich orkiestr dętych. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagród i dyplomów. Wielokrotnie zdobywała "Złoty Róg" na Turnieju Orkiestr Dętych w Grodzisku Wielkopolskim. Kilkakrotnie prezentowała się za granicą podczas międzynarodowych festiwali orkiestr dętych, skąd również przywoziła wyróżnienia. W1996 r. zdobyła "Srebrny Dyplom" na festiwalu w Vesprem na Węgrzech, w 1999 r. "Złoty Dyplom" w Salsomaggiore Terme we Włoszech, w 2005 r. otrzymała nagrodę "Wind-Stab" w Vöcklabruck w Austrii, a w 2008 r. dwa "Złote Medale" wRastedew Niemczech. Za swoją działalność została odznaczona w 2005 r. odznaką honorową "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

Orkiestra wielokrotnie uświetniała uroczystości otwarcia Międzynarodowych Targów Poznańskich a także pięciokrotnie koncertowała w sezonie letnim w Świnoujściu. Uczestniczy również w życiu kulturalno-społecznym Poznania koncertując podczas uroczystościach państwowych i kościelnych. Wielokrotnie brała udział w Poznańskich Porankach Muzycznych oraz Koncertach Promenadowych organizowanych przez Oddział Wielkopolski "Macierz" PZCHiO oraz innych koncertach i akcjach charytatywnych. Z orkiestrą współpracuje na stałe Karol Bochański - solista Teatru Wielkiego, natomiast do 2006 roku do orkiestry dołączyła grupa choreograficzna. Składa się ona z uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu a opiekę choreograficzną sprawuje Alicja Curujew - pedagog tejże szkoły.

Orkiestra w swoim dorobku artystycznym posiada 6 płyt CD, w tym ostatnio wydaną z okazji swojego jubileuszu 55-lecia istnienia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Poznań
Poznań
kultura
orkiestra

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....