TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Orkiestra MPK Poznań [FILM]
ORKIESTRA MIASTA POZNANIA PRZY MPK SP. Z O.O. - Opublikowano: 16.11.2015 20:22:56
Orkiestra MPK Poznań [FILM]

Oficjalna data powstania Orkiestry Miasta Poznania to 7 stycznia 1955 roku, bowiem w tym dniu odbyła się pierwsza próba zakładowej orkiestry dętej. Jednak jej początki sięgają roku 1952 kiedy powstała ośmioosobowa orkiestra smyczkowa kierowana przez Mariana Nowaczyka a następnie przez Tadeusza Szczęsnowskiego. W tym czasie dzięki pomocy finansowej ówczesnej Rady Zakładowej zostają zakupione nowe instrumenty.

W roku 1954 orkiestra rozrasta się, przybywa muzyków i repertuaru a także zmienia się dyrygent. Funkcję kapelmistrza obejmuje Zygmunt Woźniewicz - emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, który prowadzi orkiestrę do końca czerwca 1967 roku. Potem następuje jeszcze dwukrotna zmiana dyrygentów na Józefa Pitza i Leona Murzyna.

1 lutego 1968 roku kierownictwo obejmuje Marian Frankowski - poznański muzyk i pedagog. Przez 34 lata pracy z orkiestrą kształtuje jej kierunki repertuarowe, poziom artystyczny oraz wprowadza nowy profil brzmienia orkiestry, od prostej muzyki ludowej do współczesnych aranżacji kompozytorów europejskich i światowych.

1 października 2002 roku nowym kapelmistrzem zostaje Jarosław Goerlich, pełniący funkcję drugiego dyrygenta.

Orkiestra znajduje się w czołówce polskich orkiestr dętych. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagród i dyplomów. Wielokrotnie zdobywała "Złoty Róg" na Turnieju Orkiestr Dętych w Grodzisku Wielkopolskim. Kilkakrotnie prezentowała się za granicą podczas międzynarodowych festiwali orkiestr dętych, skąd również przywoziła wyróżnienia. W1996 r. zdobyła "Srebrny Dyplom" na festiwalu w Vesprem na Węgrzech, w 1999 r. "Złoty Dyplom" w Salsomaggiore Terme we Włoszech, w 2005 r. otrzymała nagrodę "Wind-Stab" w Vöcklabruck w Austrii, a w 2008 r. dwa "Złote Medale" wRastedew Niemczech. Za swoją działalność została odznaczona w 2005 r. odznaką honorową "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

Orkiestra wielokrotnie uświetniała uroczystości otwarcia Międzynarodowych Targów Poznańskich a także pięciokrotnie koncertowała w sezonie letnim w Świnoujściu. Uczestniczy również w życiu kulturalno-społecznym Poznania koncertując podczas uroczystościach państwowych i kościelnych. Wielokrotnie brała udział w Poznańskich Porankach Muzycznych oraz Koncertach Promenadowych organizowanych przez Oddział Wielkopolski "Macierz" PZCHiO oraz innych koncertach i akcjach charytatywnych. Z orkiestrą współpracuje na stałe Karol Bochański - solista Teatru Wielkiego, natomiast do 2006 roku do orkiestry dołączyła grupa choreograficzna. Składa się ona z uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu a opiekę choreograficzną sprawuje Alicja Curujew - pedagog tejże szkoły.

Orkiestra w swoim dorobku artystycznym posiada 6 płyt CD, w tym ostatnio wydaną z okazji swojego jubileuszu 55-lecia istnienia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Poznań
Poznań
kultura
orkiestra
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....