TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Open Payment System na Śląsku i Zagłębiu
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.01.2019 09:00:32
Open Payment System na Śląsku i Zagłębiu fot. ZTM FB

Od 23 stycznia pasażerowie wybranych linii komunikacji miejskiej na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej mogą kupować bilety na pokładzie pojazdów, korzystając z innowacyjnego systemu, w którym karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet papierowy. Nowatorskie rozwiązanie, opracowane przez Mennicę Polską, do metropolitalnego transportu publicznego wprowadzono w ramach programu pilotażowego.

W ramach umowy zawartej pomiędzy Mennicą Polską a KZK GOP (od 1 stycznia przejęty przez ZTM) , nowoczesne automaty biletowe pojawią się docelowo w 28 pojazdach. Z nowych urządzeń korzystać będą podróżujący linią autobusową 297, kursującą pomiędzy osiedlem Odrodzenia a dworcem kolejowym, oraz linią tramwajową 14, łączącą Katowice z Mysłowicami. W każdym pojeździe zainstalowane zostały dwa biletomaty pokładowe.

- Istotną nowością Open Payment System, jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej.

Dwa ruchy kartą

Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund i ogranicza się do dwóch prostych kroków - wyboru odpowiedniego biletu na ekranie nowego biletomatu na pokładzie pojazdu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Zakup biletu elektronicznego w nowym biletomacie jest równoznaczny z jego skasowaniem. Należy podkreślić, że innowacyjne urządzenia nie drukują biletów, co eliminuje potrzebę zakupu tradycyjnego kartonika i stanowi pozytywną zmianę na rzecz ochrony środowiska i redukcji kosztów eksploatacji systemu.

- OPS rozwiązuje problem różnic taryfowych, zwalniając podróżnego z obowiązku ich znajomości. Wszystkie opcje biletowe widoczne są na ekranie urządzenia. Bez względu na to, w jakim mieście aktualnie się znajduje pasażer i jakim środkiem transportu porusza, do opłacenia przejazdu wystarczy zbliżeniowa karta płatnicza, co stanowi duży atut dla pasażerów w obrębie Metropolii - dodaje Jacek Sieński.

Co dalej?

W dłuższej perspektywie rozwiązanie Mennicy Polskiej niesie ze sobą wiele korzyści dla wszystkich pasażerów, nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych, którzy coraz liczniej odwiedzają Śląsk w celach biznesowych i rekreacyjnych. Dzięki OPS znika konieczność poszukiwania kiosku lub stacjonarnego biletomatu aby zakupić bilet przed rozpoczęciem podróży i zwalnia z obowiązku posiadania odliczonej gotówki. Co ważne, zakup biletów za pośrednictwem biletomatu pokładowego (przy użyciu karty) będzie możliwy 24 h/dobę.

- Zależy nam na tym, by podróżni mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. W przyszłości chcemy, aby system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz oczywiście uwzględniał możliwość przesiadek – podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem.

Bezpieczeństwo każdej transakcji z użyciem nowego Systemu zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do Kasownika Biletowego i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w Systemie Centralnym.

W przypadku kontroli

Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę (lub urządzenie mobilne), którą przeprowadziliśmy transakcję. W celu dokonania kontroli biletowej, kontroler będzie pobierał z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów na obszarze Bydgoszczy). Specjalne czytniki sprawdzą, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Kontroler otrzymuje z Systemu Centralnego wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej (dokładniej - czy bilet jest ważny). Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.

Open Payment System w pełnej wersji z powodzeniem funkcjonuje już w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz, Jaworzno i pilotażowo w Gdańsku oraz Łodzi. Dzięki innowacyjnemu systemowi poboru opłat w komunikacji miejskiej Metropolia znajdzie się wśród czołówki europejskich ośrodków miejskich, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania w tym obszarze.

Równolegle do prowadzonego pilotażu, bez zmian funkcjonować będzie system ŚKUP.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
OPS
Mennica
ZTM
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....