TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Olsztyn: 400 kamer umożliwi sterowanie ruchem miejskim
PAP - Opublikowano: 12.05.2015 13:46:59
Olsztyn: 400 kamer umożliwi sterowanie ruchem miejskim

Instalacja 400 kamer na ulicach i skrzyżowaniach Olsztyna umożliwi sterowanie transportem publicznym i komunikacją prywatną. Dzięki inteligentnemu systemowi możliwe będzie podawanie podróżnym informacji na przystankach i rozładowanie korków w godzinach szczytu. 

System ITS (Inteligentny System Transportowy) ma zacząć działać jesienią tego roku; jest częścią projektu tramwajowego, czyli przywrócenia na ulice Olsztyna po 50 latach tego środka komunikacji publicznej. Na razie system sterowania ruchem jest testowany - podał PAP rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie Paweł Pliszka. Projekt zakłada zamontowanie 400 kamer na głównych arteriach oraz na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach w stolicy Warmii i Mazur; 260 kamer już zostało zainstalowanych.

Kamery do tej pory rotacyjne - obrotowe zastąpiono kamerami stałymi ulokowanymi nad poszczególnymi jezdniami. Kamery są umieszczone w centrum miasta na najważniejszych dla ruchu w mieście skrzyżowaniach, czyli tam gdzie krzyżują się ulice rozprowadzające ruch z dużych osiedli do śródmieścia oraz na jezdniach znajdujących się w ciągu dróg krajowych. Olsztyn nie ma jeszcze obwodnicy wyprowadzającej ruch tranzytowy.

Jak powiedział Paweł Pliszka, mimo iż system ma działać automatycznie, pozwoli również doraźnie reagować na zdarzenia.

Pracownicy w centrum obsługi widząc na monitorach dzięki kamerom wypadek, kolizję czy tworzący się korek mogą wydłużać sygnał zielonego światła dla konkretnego kierunku i w ten sposób rozładować największe zatory.

Dzięki ITS zwiększy się jakość obsługi pasażerów komunikacji miejskiej. Na elektronicznych tablicach znajdujących się na przystankach podawany będzie rozkład jazdy i faktyczny czas przyjazdu autobusu na konkretny przystanek. Wszystko to dzięki sygnałom GPS, wykorzystujące je urządzenia będą znajdować się w autobusach. Poza tym w autobusach i tramwajach podawana będzie na tablicach LED informacja o przebiegu trasy i możliwych przysiadkach na inne linie z konkretnych przystanków.

Zainstalowanych zostanie 30 biletomatów stacjonarnych na przystankach oraz biletomaty mobilne dostępne w autobusach, w których za gotówkę lub przy użyciu karty bankomatowej będzie można kupić bilet. Bilety może zastąpić Olsztyńska Karta Miejska, którą można już teraz płacić za parkowanie w płatnych strefach parkingowych.

ITS i budowa od podstaw linii tramwajowych w Olsztynie ma usprawnić komunikację publiczną. Linie mają połączyć najbardziej odległe dzielnice miasta, Jaroty, Pieczewo i Nagórki z centrum miasta oraz dworcem kolejowym i miasteczkiem studenckim oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Kortowie. Projekt usprawnienia komunikacji miejskiej w Olsztynie ma wartość - według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - 497 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 350 mln zł. 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
ITS
monitoring

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....