TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Od września bezpłatna komunikacja dla uczniów w Częstochowie
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 29.08.2018 09:40:29
Od września bezpłatna komunikacja dla uczniów w Częstochowie

Wprowadzony przed rokiem pilotażowy program darmowej komunikacji miejskiej dla zameldowanych w Częstochowie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów od 1 września obejmie także młodzież do 21 lat, uczącą się w szkołach średnich - ogłosiły we wtorek władze miasta.

Darmowe przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów, a także dla przedszkolaków podróżujących z opiekunami, wprowadzono w Częstochowie z początkiem października zeszłego roku na okres do końca 2018 r. Teraz władze Częstochowy zdecydowały o objęciu programem od początku września również uczniów szkół ponadgimnazjalnych - do ukończenia 21 lat, zameldowanych w Częstochowie i uczących się w jednej z miejscowych szkół.

"To kolejny element realizacji programu +Lepsza komunikacja+ w Częstochowie, zachęcający do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, którą sukcesywnie modernizujemy. Liczymy na wzrost liczby pasażerów, mniejsze natężenie ruchu, mniej spalin i korków, zwłaszcza w centrum miasta" – mówił we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

W ramach obowiązującego od zeszłego roku pilotażu wydano blisko 8,4 tys. kart uprawniających uczniów podstawówek i gimnazjów do darmowych przejazdów autobusami i tramwajami, w tym około 7,5 tys. kart dla nowych użytkowników. Samorządowcy liczą na kontynuację programu także w przyszłym roku - formalnie zdecydują o tym nowe władze miasta.

Młodzież chcąca skorzystać z ulgi musi wyrobić sobie kartę miejską lub - jeżeli już ją ma - przyjść do punktu obsługi z legitymacją szkolną i jej kserokopią, aby wprowadzić na kartę przysługującą im ulgę. Co trzy miesiące trzeba będzie aktualizować uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Samorząd - jak tłumaczą jego przedstawiciele - nie ma możliwości wprowadzania miejskich ulg dla zameldowanej poza miastem młodzieży częstochowskich szkół średnich.

Już w ubiegłym roku, krótko po wprowadzeniu programu, częstochowscy radni Platformy Obywatelskiej i ugrupowania "Mieszkańcy Częstochowy" wystąpili z postulatem rozszerzenia programu darmowej komunikacji miejskiej o uczniów szkół średnich, argumentując m.in., że nie należy różnicować dzieci i młodzieży w mieście, tym bardziej że uczniowie podstawówek i gimnazjów mają z reguły blisko do szkoły, a uczniowie szkół średnich muszą nieraz pokonać duże odległości.

Lokalne władze wprowadziły pilotaż, wskazując, że darmowa komunikacja może zmniejszyć ruch samochodowy na ulicach i poprawić jakość powietrza, a w konsekwencji - jakość życia mieszkańców. Bezpłatne przejazdy dla uczniów to element miejskiego programu "Lepsza komunikacja", który spaja rozmaite projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.

Od początku 2018 r. z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają także uczniowie do 16. roku życia z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skupiającej ponad 40 miast i gmin centralnej części Śląskiego.

W maju tego roku władze Częstochowy wprowadziły również roczny bilet emerytalny. Uprawnia on do korzystania przez cały rok za 100 zł z komunikacji miejskiej w Częstochowie. Z udogodnienia mogą korzystać emerytki powyżej 60 i emeryci powyżej 65 lat. Seniorzy po siedemdziesiątce jeżdżą środkami MPK za darmo. Dotąd takie bilety wykupiło ponad 7 tys. częstochowskich seniorów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
BKM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....