TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Od września bezpłatna komunikacja dla uczniów w Częstochowie
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 29.08.2018 09:40:29
Od września bezpłatna komunikacja dla uczniów w Częstochowie

Wprowadzony przed rokiem pilotażowy program darmowej komunikacji miejskiej dla zameldowanych w Częstochowie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów od 1 września obejmie także młodzież do 21 lat, uczącą się w szkołach średnich - ogłosiły we wtorek władze miasta.

Darmowe przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów, a także dla przedszkolaków podróżujących z opiekunami, wprowadzono w Częstochowie z początkiem października zeszłego roku na okres do końca 2018 r. Teraz władze Częstochowy zdecydowały o objęciu programem od początku września również uczniów szkół ponadgimnazjalnych - do ukończenia 21 lat, zameldowanych w Częstochowie i uczących się w jednej z miejscowych szkół.

"To kolejny element realizacji programu +Lepsza komunikacja+ w Częstochowie, zachęcający do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, którą sukcesywnie modernizujemy. Liczymy na wzrost liczby pasażerów, mniejsze natężenie ruchu, mniej spalin i korków, zwłaszcza w centrum miasta" – mówił we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

W ramach obowiązującego od zeszłego roku pilotażu wydano blisko 8,4 tys. kart uprawniających uczniów podstawówek i gimnazjów do darmowych przejazdów autobusami i tramwajami, w tym około 7,5 tys. kart dla nowych użytkowników. Samorządowcy liczą na kontynuację programu także w przyszłym roku - formalnie zdecydują o tym nowe władze miasta.

Młodzież chcąca skorzystać z ulgi musi wyrobić sobie kartę miejską lub - jeżeli już ją ma - przyjść do punktu obsługi z legitymacją szkolną i jej kserokopią, aby wprowadzić na kartę przysługującą im ulgę. Co trzy miesiące trzeba będzie aktualizować uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Samorząd - jak tłumaczą jego przedstawiciele - nie ma możliwości wprowadzania miejskich ulg dla zameldowanej poza miastem młodzieży częstochowskich szkół średnich.

Już w ubiegłym roku, krótko po wprowadzeniu programu, częstochowscy radni Platformy Obywatelskiej i ugrupowania "Mieszkańcy Częstochowy" wystąpili z postulatem rozszerzenia programu darmowej komunikacji miejskiej o uczniów szkół średnich, argumentując m.in., że nie należy różnicować dzieci i młodzieży w mieście, tym bardziej że uczniowie podstawówek i gimnazjów mają z reguły blisko do szkoły, a uczniowie szkół średnich muszą nieraz pokonać duże odległości.

Lokalne władze wprowadziły pilotaż, wskazując, że darmowa komunikacja może zmniejszyć ruch samochodowy na ulicach i poprawić jakość powietrza, a w konsekwencji - jakość życia mieszkańców. Bezpłatne przejazdy dla uczniów to element miejskiego programu "Lepsza komunikacja", który spaja rozmaite projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.

Od początku 2018 r. z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają także uczniowie do 16. roku życia z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skupiającej ponad 40 miast i gmin centralnej części Śląskiego.

W maju tego roku władze Częstochowy wprowadziły również roczny bilet emerytalny. Uprawnia on do korzystania przez cały rok za 100 zł z komunikacji miejskiej w Częstochowie. Z udogodnienia mogą korzystać emerytki powyżej 60 i emeryci powyżej 65 lat. Seniorzy po siedemdziesiątce jeżdżą środkami MPK za darmo. Dotąd takie bilety wykupiło ponad 7 tys. częstochowskich seniorów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
BKM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....