TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Od dzisiaj komunikacyjny protest w ZKM Gdańsk
TransInfo.pl - Opublikowano: 19.12.2016 10:45:26 2 komentarze
Od dzisiaj komunikacyjny protest w ZKM Gdańsk

Pasażerowie gdańskich autobusów i tramwajów mogą od poniedziałku spotkać się z utrudnieniami - nie dostaną reszty przy kupowaniu biletu lub samego biletu, jeśli nie będą mieli odliczonej kwoty. Konieczność sprzedawania biletów w miejskiej komunikacji to jeden z powodów protestu związkowców z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

-"Nasz obowiązek jako kierowców i motorniczych to bezpieczne i punktualne dowiezienie pasażerów w określone miejsce - mówi Stanisław Stencel, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - To jest nasze podstawowe zadanie. Niestety narzuca nam się obowiązki, które naszą pracę czynią niebezpieczną dla pasażerów. To obowiązek sprzedawania biletów podczas jazdy i co się z tym nieodłącznie wiąże, wydawanie reszty. To nam zabiera czas, dekoncentruje."

W ZKM Gdańsk pracuje 750 kierowców i motorniczych. Nie wiadomo ilu weźmie udział w proteście związkowców, ale jak mówi Stanisław Stencel niezadowolona z obecnej sytuacji jest większość. Wiadomo, że protest zacznie się w poniedziałek, 19 grudnia i ma trwać do momentu, kiedy związkowców na rozmowy zaproszą władze ZKM i przedstawiciele ZTM.

Chodzi też o inne sprawy

Sprzedaż biletów to główny, ale nie jedyny powód protestu. Związkowcom z ZKM zależy na zmianie przepisów czy zasad, które są - ich zdaniem - niemożliwe do zrealizowania w codziennej pracy. Tak jest np. z obowiązkiem zachowania odległości między pojazdami: 150 w normalnym ruchu i 300 metrów na wzniesieniu, a także z planowanym ujednoliceniem strojów kierowców. Chcą wspólnie z władzami ZKM i przedstawicielami miasta czyli Zakładem Transportu Miejskiego ustalić, co można zmienić w obowiązujących przepisach.

- "Nie dotarły do nas żadne oficjalne informacje o planowanym proteście ani o jego powodach - mówi Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ds. Przewozów w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Także o tym na czym ten protest ma polegać i czy utrudni życie pasażerom. Obecnie trwają rozmowy ZTM na temat trakcji autobusowej. Chcemy ujednolicić zasady panujące w metropolii, np. umowa przewozowa w Gdyni zobowiązuje kierowcę rozpoczynającego kurs do posiadania rozmienionych 20 zł. Nikt nie chce, aby motorniczy wydawał resztę ze 100 zł, chodzi o takie kwoty jak 4-5-10 zł. Myślimy też o ujednoliceniu stroju kierowców: krawat, ciemne spodnie marynarka lub sweter. Ale to dotyczy autobusów, w tramwajach nie planujemy zmian, "umowa tramwajowa" obowiązuje do 2030 roku.

Miasto otwarte na rozmowy

Jak mówi Piotr Grzelak wiceprezydent Gdańska ds. komunalnych miasto jest gotowe do dyskusji ze związkowcami. Podkreśla też, że oprócz zapisów dotyczących ubioru kierowców miastu rzeczywiście zależy, aby wprowadzić unormowania pozwalające pasażerowi kupić bilet w określonej sytuacji.

- "Chcemy usankcjonować coś, co w komunikacji miejskiej i tak się dzieje, a co przecież nie jest zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami - mówi prezydent Grzelak. - Dlatego chcielibyśmy, aby kierowca mógł wydawać resztę z kwoty nie większej niż 10 zł.

Prezydent Grzelak dodaje, że to rozwiązanie tymczasowe, bo miasto pracuje nad wprowadzeniem od 2019 roku nowego systemu biletowego, dzięki któremu będzie można płacić w tych pojazdach kartą. I wtedy nie byłoby już możliwości zakupu biletu u kierujących pojazdem.

Związkowcom z ZKM w ogóle nie podoba się konieczność sprzedawania biletów podczas jazdy tramwajem czy autobusem.

- "Żyjemy w XXI wieku, jest tyle innych możliwości rozwiązania tej kwestii, a nie obciążania kierowców dodatkową czynnością. Chcemy to wreszcie zmienić" - tłumaczy Stanisław Stencel.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
kierowca
protest
  • Marek – 20.12.2016

    Dlaczego w Gdańsku nie da się wstawić biletomatów do pojazdów, jak w każdym innym normalnym mieście, tylko obowiązek zrzuca się na kierowców i motorniczych?

  • allensteiner – 22.12.2016

    A jest to normalne miasto ? Dla normalnych ludzi ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....