TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Nowy węzeł przesiadkowy w Toruniu
TransInfo.pl - Opublikowano: 23.01.2018 12:50:41
Nowy węzeł przesiadkowy w Toruniu (foto: MZK)

Z nowym węzłem przesiadkowym w alei św. Jana Pawła II i łącznikiem, przebudowanym układem torowo-drogowym, nowymi chodnikami, drogami rowerowymi i oświetleniem – tak w 2020 roku będzie wyglądał toruński plac Rapackiego i okolice.

23 stycznia 2018 roku podpisano umowę na realizację projektu "Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo – autobusowego w Toruniu – BiT-City II".

- Kilka lat temu Toruń wkroczył w nową erę komunikacji miejskiej i konsekwentnie realizuje coraz to nowe zadania. Wybudowaliśmy nową linię na Bielany, zrewitalizowaliśmy dworzec Toruń Główny,przy Dworcu Miasto i w alei Solidarności powstały węzły przesiadkowe, po ulicach jeżdżą nowoczesne autobusy i tramwaje, mamy System Informacji Pasażerskiej, a za bilet możemy płacić za pomocą aplikacji mobilnych. Teraz przed nami kolejny projekt, który w znacznym stopniu zmieni komunikacyjne oblicze miasta – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Ale na tym nie koniec. Będziemy także realizować inne dofinansowane ze środków unijnych przedsięwzięcie, którego istotną częścią będzie budowa linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar, a już za kilka miesięcy w mieście pojawi się 35 nowoczesnych autobusów, zaś w kolejnych latach sześć następnych i nowy tabor tramwajowy.

Projekt "Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo – autobusowego w Toruniu – BiT-City II" obejmuje przebudowę jednego z najważniejszych miejsc w Toruniu – plac Rapackiego, integrującego środki komunikacji miejskiej. Wpłynie to na poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej i tramwajowej, co przełoży się na wzrost sprawności i niezawodności komunikacji publicznej oraz wzrost bezpieczeństwa, zmniejszenie poziomu hałasu ulicznego, a przede wszystkim podniesie komfort podróży komunikacją publiczną w naszym mieście.

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa 3 "Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie" Działanie 3.5 "Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w ramach ZIT" Poddziałanie 3.5.2 "Zrównoważona mobilność miejska i promowanie strategii niskoemisyjnych w ramach ZIT". Beneficjentem jest Gmina Miasta Toruń, zaś realizacją zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony 21 kwietnia 2017 r., natomiast umowa o dofinansowanie została zawarta 30 czerwca 2017 r. Jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, tj. 18.04.2017 r., został ogłoszony przetarg nieograniczony na roboty budowlane wraz z projektowaniem (inwestycja przeznaczona do realizacji w systemie "zaprojektuj i wybuduj") dla projektu. Wybór oferty nastąpił 7.11.2017 roku. Zamawiający jako najkorzystniejszą wybrał ofertę złożoną przez konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. Firma budowała m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, hotele, szpitale oraz wiele inwestycji drogowych i tramwajowych, np. linię tramwajową w Bilbao czy układ drogowy w ul. Powstańców Śląskich w Warszawie wraz z budową trasy tramwajowej.

Ze strony Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu umowę podpisał prezes spółki Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama, zaś ze strony wykonawcyDyrektor Generalny Balzola Andrzej Rogiński.Wartość robót budowlanych wraz z projektowaniem wyniesie 66.872.515,89 zł (brutto).

- Zakres projektu nie ogranicza się do placu Rapackiego, lecz jest znacznie szerszy. Obejmie przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W al. św. Jana Pawła II powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona zostanie również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk– mówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. -Inwestycja będzie prowadzona w centralnym obszarze miasta i przy jej realizacji nie obejdzie się bez okresowych utrudnień w ruchu drogowym. Jednakże już w roku 2021 mieszkańcy Torunia i nie tylko będą mogli w pełni korzystać z nowo wybudowanej infrastruktury drogowo-tramwajowej. Nowo powstały odcinek torowiska pozwoli także na wprowadzenie dodatkowych połączeń tramwajowych. Dzięki temu tramwaje będą mogły przejąć część pasażerów korzystających dotąd ze środków komunikacji indywidualnej i autobusowej.

- Cieszę się, że będziemy realizować tak ważną dla Torunia inwestycję i mam nadzieję, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z założeniami – powiedział przy podpisaniu umowy Dyrektor Generalny Balzola Andrzej Rogiński.

Dzięki realizacji projektu uzyskamy przestrzeń publiczną o wyższej jakości oraz wyższy poziom bezpieczeństwa dla pasażerów. Zostanie uporządkowana przestrzeń miejska w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Prace projektowe rozpoczną się w momencie podpisania umowy, natomiast koniec tego etapu przypadnie na luty 2019 roku, kiedy to planowane jest uzyskanie wszelkich niezbędnych uzgodnień oraz decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Roboty budowlane potrwają od lutego 2019 roku, a zakończą się w lipcu 2020 roku.Warto dodać, że prace będą powiązane z modernizacją mostu drogowego im. J. Piłsudskiego, które będzie prowadzić Miejski Zarząd Dróg.

Projekt w liczbach:

Całkowita długość nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych– 1,25 km;

Liczba wybudowanych zintegrowanych węzłów przesiadkowych – 1 szt.;

Długość wyznaczonych bus-pasów – 0,55 km;

Długość przebudowanych dróg dla rowerów – 1 km

Koszt całkowity projektu: 72 407 217,26 zł

Wydatki kwalifikowalne: 58 953 518,10 zł

Kwota dofinansowania: 36 808 082,10 zł (62,44%)

Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Zakres rzeczowy projektu obejmuje:

1. przebudowę układu torowo – drogowego w ul. Chopina od skrzyżowania al. 500-lecia Torunia do skrzyżowania z al. św. Jana Pawła II;

2. przebudowę układu drogowego al. św. Jana Pawła II od zjazdu z mostu drogowego do Placu Niepodległości;

3. budowę węzła tramwajowo – autobusowego w al. św. Jana Pawła II wraz z pasem dla transportu zbiorowego;

4. przebudowę układu drogowego ul. Wały gen. Sikorskiego od pl. Artylerii Polskiej

do skrzyżowania z al. Solidarności;

5. budowę pasa tramwajowo – autobusowego w osi ul. Wały gen. Sikorskiego od pl. Artylerii Polskiej do skrzyżowania z al. Solidarności;

6. przebudowę układu drogowo-torowego na pl. Niepodległości oraz krótkich odcinków torowiska w ul. Kraszewskiego oraz w ul. Czerwona Droga;

7. budowę łącznika torowego w al. św. Jana Pawła II od pl. Artylerii Polskiej do pl. Niepodległości;

8. przebudowę istniejącej sieci trakcyjnej wzdłuż modernizowanego torowiska w ul. Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wałach gen. Sikorskiego, ul. Kraszewskiego oraz Czerwona Droga;

9. budowę nowej sieci trakcyjnej w al. św. Jana Pawła II na odcinku od pl. Artylerii Polskiej do pl. Niepodległości;

10. budowę oświetlenia ulicznego;

11. budowę/przebudowę chodników, ścieżek rowerowych, zjazdów oraz peronów, a także przejść i przejazdów przez torowisko;

12. przebudowę istniejących sygnalizacji świetlnych oraz budowę sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przez tramwaj na wszystkich przejazdach tramwajowych i przejściach przez torowisko;

13. przebudowę sieci i przyłączy wodnokanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych, elektroenergetycznych oraz teletechnicznych;

14. przebudowę i zabezpieczenie kanału "B" Strugi Toruńskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Toruń
Toruń
węzeł przesiadkowy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....