TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Nowe ceny biletów w Gdańsku
- Opublikowano: 30.05.2016 19:02:11
fot. trojmiasto.pl

Ostatnia podwyżka cen biletów jednorazowych w Gdańsku? Czerwiec 2012 r. Ostatnia podwyżka cen biletów okresowych? 5 lat temu. Przez ten czas kilkukrotnie wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej na terenie całej metropolii, w wyniku inflacji spadła wartość przychodów z biletów. To niektóre z powodów, dla których Zgromadzenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej podjęło uchwałę rekomendującą podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej na terenie wszystkich gmin wchodzących w skład Związku. Na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska przedłożony zostanie projekt uchwały w tej sprawie.

Według propozycji MZKZG ceny za bilety miesięczne i 30-dniowe wzrosłyby o 4 zł za bilet (pełnopłatny) i o 2 zł za bilet ulgowy. W przypadku biletów semestralnych podwyżka wyniosłaby między 7 zł a 10 zł. Ceny biletów jednorazowych (bilety jednoprzejazdowe, jednogodzinne, nocne) wzrosłyby o 20 gr ? pełnopłatny i o 10 gr ulgowy, a bilety 24 - godzinne o 1 zł. Podwyżka miałaby obowiązywać na terenie wszystkich gmin należących do MZKZG.

Mając na uwadze konieczność zachowania jednolitego poziomu cen biletów jednorazowych i czasowych na terenie obszaru metropolitalnego, proponuje się przyjęcie cen biletów jednoprzejazdowych, jednogodzinnych oraz 24-godzinnych rekomendowanych przez MZKZG. Jednak w przypadku biletów okresowych Miasto Gdańsk postuluje, by podwyżki ceny tych biletów były niższe o 50% od stawek proponowanych przez MZKZG.

- Ostatnia podwyżka cen biletów jednorazowych w Gdańsku miała miejsce w czerwcu 2012 r., natomiast ceny biletów okresowych obowiązują u nas od 5 lat, dokładnie od maja 2011 r. - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Podniesienie cen biletów jest uwarunkowane wieloma czynnikami, m.in. kosztami związanymi z faktem integracji, wprowadzenia wspólnych biletów w obrębie metropolii. Podczas gdy przez lata ceny biletów nie ulegały zmianie, cały ciężar rosnących kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej - przy jednoczesnym spadku przychodów z biletów w wyniku inflacji (wzrost wskaźnika inflacyjnego GUS o 3,7 punkty procentowe w latach 2011-2015) - został poniesiony przez budżet Miasta. Jednocześnie w ostatnich latach zrealizowaliśmy szereg inwestycji w infrastrukturę i tabor, m.in. wybudowane zostały nowe torowiska, zmodernizowaliśmy oraz zakupiliśmy nowe tramwaje i autobusy ? dodaje wiceprezydent.

Koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej z poziomu ok. 244 031 tys. zł wzrosły do poziomu 285 254 tys. zł, tj. o 41 223 tys. zł (+16,9%). Dopłata budżetu Miasta do funkcjonowania komunikacji miejskiej wzrosła z poziomu 123 519 tys. zł w 2011 r. do poziomu 138 937 tys. zł w 2015 r., tj. o 15 418 tys. zł (+12,5%).

Co proponuje Gdańsk? -W przypadku biletów okresowych proponujemy podwyżkę niższą o 50% od rekomendowanej przez MZKZG. Tym samym ceny biletów miesięcznych i 30 ? dniowych wzrosłyby tylko o 2 zł ? bilet pełnopłatny oraz o 1 zł ? bilet ulgowy. Ceny biletów semestralnych czteromiesięcznych wzrosłyby o 4 zł, a pięciomiesięcznych o 5 zł, od 1,83% do 3,27. Wzrost cen biletów jednorazowych i czasowych wyniósłby między 4,35% a 8,34%, natomiast okresowych od 1,74% do 3,58% ? informuje Grzelak.

Aktualnie za równowartość najdroższego biletu okresowego można kupić 34 najtańsze bilety jednorazowe. Według propozycji Miasta Gdańska wskaźnik ten zmaleje do poziomu 32,5 (104 zł/3,20 zł). Czyli, zgodnie z założeniami taryfowymi Miasta Gdańska preferującymi pasażerów ?stałych?, w dłuższym okresie jeszcze bardziej będzie się opłacać pasażerowi kupić bilet okresowy zamiast biletów pojedynczych.

- Zgodnie z polityką miasta premiować chcemy pasażerów ?stałych?, posiadających bilety okresowe ? mówi wiceprezydent. - Warto podkreślić, że mimo nowych cen biletów, gdańska komunikacja miejska nadal pozostanie w czołówce liderów cenowych wśród krajowych miast. W zestawieniu cen biletów na jeden przejazd i biletów przesiadkowych do 60 minut pozycja Gdańska wśród innych miast polskich nadal będzie konkurencyjna.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Gdańsk
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....