TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Nowa twarz Warszawy. Marszałkowska jako centrum
TransInfo.pl - Opublikowano: 12.12.2019 13:30:36
Ulica Marszałkowska. fot wikiepdia / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

11 grudnia, podczas konferencji prasowej, prezydent miasta Rafał Trzaskowski podkreślał, że chciałby, aby centrum Warszawy zyskało "nową twarz",

Przejścia naziemne przy Rondzie Dmowskiego, Plac Pięciu Rogów przeznaczony przede wszystkim dla pieszych, aktywizacja ul. Marszałkowskiej - to część planów na 2020 r. dotyczących warszawskiego centrum. Chcemy zwrócić centrum mieszkańcom - podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Na środowej konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Trzaskowski podkreślał, że chciałby, aby centrum Warszawy zyskało "nową twarz", która będzie przyjazna dla wszystkich, "która będzie bezpieczna, otwarta, tolerancyjna" - wymieniał.

Wśród planów - jeszcze na przyszły rok - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wymienił zmiany na ul. Marszałkowskiej. "Chcemy, żeby ul. Marszałkowska była centrum Warszawy" - mówił. Jak podkreślił, miasto chce aktywizacji lokali, którymi dysponuje w parterach tej ulicy. Będą one wynajmowane w profilowanych konkursach tym najemcom, którzy zaproponują program wpisujący się w "wizję tętniącego energią miasta".

Prezydent miasta poinformował też, że już w przyszłym roku na ul. Marszałkowskiej mają zostać wytyczone dwa przejścia dla pieszych - na wysokości ul. Widok oraz ul. Nowogrodzkiej. Wzdłuż Marszałkowskiej ma również być poprowadzona ścieżka rowerowa.

Plany na następny rok zakładają także modernizację Ronda 40-latka oraz al. Jana Pawła II od Ronda 40-latka do ul. Świętokrzyskiej. Ma tam powstać nowe skrzyżowanie z przejściami naziemnymi. "Wszędzie na tych podstawowych ulicach chcemy, żeby było więcej zieleni, żeby było więcej ławek, chcemy kontynuować projekty dotyczące ścieżek rowerowych" - wymieniał Trzaskowski.

Zmiany mają też dotyczyć Placu Pięciu Rogów obejmującego przestrzeń u zbiegu ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej. "To ma być miejsce przyjazne przede wszystkim dla pieszych (...), gdzie co prawda będziemy mieli ograniczony ruch autobusowy, ale doprowadzimy do tego, że będziemy mieli przestrzeń w pełni bezpieczną" - mówił Trzaskowski. Nie ma tam być wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac ma zostać zachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie ruch pieszy.

Mówiąc o zagospodarowaniu terenu przy Pałacu Kultury i Nauki, Trzaskowski podkreślił, że to, co do tej pory działo się w otoczeniu PKiN, na pewno nie jest powodem do dumy. "Ale wreszcie wszystko zmierza ku dobremu - przede wszystkim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które budujemy i które ma być zakończone jeszcze w tej kadencji i oczywiście plac centralny" - wskazał. Jak dodał, będzie on wpisywał się w charakter starej Warszawy, ale jednocześnie będzie wizytówką nowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powinno powstać do końca kadencji Trzaskowskiego, czyli do 2023 r. Do tego czasu w planach jest również połączenie Hali Mirowskiej i Hali Gwardii z Osią Saską oraz rewitalizacja Placu Powstańców Warszawy.

Projekty wykraczające poza tę perspektywę czasową to budowa nowej siedziby Teatru Rozmaitości, budowa nowego pawilonu Emilia na Placu Defilad oraz przebudowa skrzyżowania Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. "Tutaj trwają w tej chwil dyskusje w PKP, dlatego że PKP przy remoncie linii średnicowej chce dokonywać tego typu zmian, które rozkopią nam Aleje Jerozolimskie na kilka lat do momentu, kiedy te prace nie zostaną zakończone. Jeżeli te prace się zaczną szybko - a na razie takie dostajemy sygnały - to wtedy musimy racjonalizować wszystkie zmiany" - tłumaczył Trzaskowski.

Jak mówił, oprócz przejść przez Marszałkowską na wysokości ul. Widok oraz Nowogrodzkiej miasto myśli o wyznaczeniu przejścia przez Aleje Jerozolimskie na wysokości ul. Poznańskiej. "Mamy informację, że tam Aleje nie będą rozkopane" - dodał.

Trzaskowski poinformował przy tym, że miasto planuje rozpoczęcie konsultacji z mieszkańcami na temat tego, jak całościowo mają wyglądać Aleje Jerozolimskie. "To jest ta ulica, której jeszcze nie zaprojektowaliśmy, ale chcemy rozpocząć rozmowy" - wskazał.

"To, na czym nam najbardziej zależy, to pokazanie państwu wizji przyszłego centrum Warszawy. Ono powinno wyglądać inaczej, ono powinno tworzyć spójną całość, spójną wizję, która będzie przede wszystkim realizować potrzeby warszawiaków" - mówił prezydent stolicy. Jak zaznaczył, ma nadzieję, że w ciągu kilku lat całe centrum zostanie "w pewnym sensie w pełni przywrócone warszawiakom do tego, aby mogli z niego skorzystać z uśmiechem przez 24 godziny na dobę". (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pieszy
Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....