Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowa aplikacja komunikacyjna ARBus w Gdańsku

infotrans
11.10.2017 14:14
0 Komentarzy

W Gdańsku jest około1300 przystanków komunikacji miejskiej, na 116 z nich zainstalowano tablicepokazujące rzeczywiste czasy odjazdu. Teraz taką tablicę można sobie wykreowaćna każdym przystanku.

Wystarczy zainstalować w smartfonie bezpłatną aplikację ARBuswykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości. Oczywiście, ktoś mógłbypowiedzieć, przecież takie tablice znaleźć można na stronie internetowejZarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, która ma także wersję mobilną.

Można, ale jak zapewnia Mateusz Grzesik, współzałożyciel idyrektor gdańskiej spółki Actum Lab, dzięki aplikacji opracowanej w jegofirmie, można to zrobić po prostu błyskawicznie.

Jak to działa? Wystarczy, by pasażer ze smartfonem z zainstalowanąaplikacją ARBus nakierował obiektyw aparatu swojego telefonu na dowolną tablicęprzystankową w Trójmieście (tę z logo autobusu lub tramwaju) by w ciągu kilkusekund zobaczył na ekranie trójwymiarową elektroniczną tablicę z czasamiodjazdów, której naprawdę na przystanku nie ma.

Jest to możliwe dzięki zastosowanej w aplikacji technologiirozszerzonej rzeczywistości (augmented reality, w skrócie AR), która pozwala nanałożenie modeli 3D na rzeczywisty świat, w połączeniu z wykorzystaniem danychz systemu TRISTAR udostępnianych przez gdański ZTM.

– Stwierdziliśmy, że w Polsce wiele osób nie wie, co to jestrzeczywistość rozszerzona. Postanowiliśmy zrobić bezpłatną, dostępną dlakażdego aplikację, która przybliży społeczeństwu ten temat – opowiada MateuszGrzesik. – Trafiliśmy na otwarte dane ZTM na portalu Otwarty Gdańsk, którezawierają rzeczywiste czasy odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej ilokalizację przystanków. To był świetny pomysł, ponieważ dane są doskonaleprzygotowane, dzięki czemu w ciągu zaledwie półtora miesiąca stworzyliśmy naszprodukt, bez potrzeby kontaktu z pracownikami ZTM.

Jak tłumaczy szef Actum Lab, intencją twórców nie byłodublowanie funkcjonujących już aplikacji komunikacyjnych, dlatego opróczstandardowych w takich programach danych o rzeczywistych czasach odjazdu zposzczególnych przystanków, w ich “apce” pojawił się moduł AR.

– Póki co naszą grupą docelową są mieszkańcy Trójmiastaporuszający się mniej więcej stałymi trasami i liniami – podkreśla MateuszGrzesik. – W przyszłości planujemy także dodać opcję wyznaczania trasy. Myślimyrównież o zaadaptowaniu naszej aplikacji na potrzeby mieszkańców innych miast,które udostępniają podobne dane jak gdański ZTM.

Co ciekawe, tablice 3D pojawiające się na ekranie smartfonawyglądają identycznie, jak te prawdziwe – twórcy aplikacji starali sięodwzorować je jak najwierniej.

Pod wspomnianą tablicą użytkownik zauważy dodatkowy moduł.Obecnie, jak mówi Mateusz Grzesik, pojawia się w nim “film propagandowy” ActumLab, ale można tam również umieścić materiał wideo zachęcający np. do wizyty wrestauracji znajdującej się w pobliżu danego przystanku (aplikacja wykorzystujegeolokalizację).

Aplikację ARBus wygodnie pobierzesz na poświęconej jejstronie internetowej.


Komentarze