TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Niemcy i Polskę połączą dwa odrzańskie statki
GAZETA LUBUSKA - Opublikowano: 29.10.2009 17:43:25
Niemcy i Polskę połączą dwa odrzańskie statki

Jak informuje Dariusz Chajewski na łamach Gazety Lubuskiej –19 października we Frankfurcie nad Odrą polscy rzecznicy utworzenia odrzańskiej autostrady rozmawiali o tym projekcie z naszymi zachodnimi sąsiadami. Można powiedzieć, ze odnieśli sukces. Udało się bowiem rozwiać wątpliwości Niemców, co do konieczności i możliwości kupna dwóch odrzańskich statków. - Mieli wątpliwości, czy zakup statków można uznać za tzw. wydatek kwalifikowany - mówi burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter. - Czyli czy może być rozliczony w ramach wspólnego projektu. Nasze ministerstwo rozwoju regionalnego uznało z kolei statki za wydatek kwalifikowany. Na tej podstawie nadburmistrz Frankfurtu stwierdził, że jeśli nasza flota może być rozliczona w ramach projektu i będzie pływała do jego miasta i Eisenhuettenstadt, to weźmie udział w przedsięwzięciu.
W pierwszym etapie pieniądze pójdą też na budowę dwóch nowoczesnych, płaskodennych statków wycieczkowych, o zanurzeniu 70 cm, które mają kursować po Odrze, Nysie Łużyckiej, Warcie. Jeden statek ma cumować na południu regionu (prawdopodobnie w Nowej Soli) a drugi - na północy, w Kostrzynie. Będą w stanie zabrać po 120 pasażerów, tyleż rowerów, na pokładzie będzie też barek. Założenie jest takie, że statki będą kursować po obu stronach granicy. Eisenhüttenstadt to wodne wrota na Berlin i Poczdam, więc stamtąd statki mogłyby kursować Sprewą do stolicy Niemiec. Z kolei statek stacjonujący w Kostrzynie mógłby pływać do Gorzowa. Dlaczego tak bardzo zabiegamy o statki? - Żeby wreszcie wyjść z błędnego koła niemocy - dodaje Sauter. - Dlaczego nie mamy portów? Bo nie pływają statki. Dlaczego nie pływają statki? Bo nie mamy portów. I najwyższy czas zacząć wykorzystywać potencjał rzeki. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli statki mogą już kursować w przyszłym roku.

II etap –porty
Odrzański projekt ma szansę sięgnąć po fundusze z polsko-niemieckiego programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej (EWT). Stawką jest 25 mln zł, które mają być przeznaczone na drugi etap rozbudowy portów w Nowej Soli, Bytomiu Odrz. i Cigacicach, a także Krośnie Odrz., Słubicach i Kostrzynie. Partnerami po niemieckiej stronie są Frankfurt i Eisenhüttenstadt. Na razie porty i przystanie w Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli i w Cigacicach nie są dyplomatycznie mówiąc oblegane. Jak zgodnie przyznają inicjatorzy ich budowy taka jest cena bycia prekursorem. Dopiero, gdy będzie cały szlak portów i regularne rejsy, będzie można mówić o tym, że Odra wraca na pozycje jednego z głównych szlaków komunikacyjnych. Choćby tylko służących turystom.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
statek
pasażer
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....