TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

NCBR: miliardy na badania, rozwój i wdrożenia
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 22.01.2017 13:50:21

Ponad 5 miliardów złotych na nowatorskie projekty w 2016 i kolejne 5,5 mld zł w 2017 roku. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza MNiSW, inwestuje w projekty B+R, pomagając innowatorom "od pomysłu do przemysłu".

- W ramach PO Inteligentny Rozwój na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w programach i konkursach NCBR przeznaczyliśmy prawie 22 mld zł. Realizując cele postawione w Strategii Gowina oraz Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju NCBR wspiera nowatorskie projekty przedsiębiorców i naukowców, które przełożą się na rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia Polaków - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Nie poprzestajemy przy tym na kontynuacji już wprowadzonych mechanizmów wsparcia komercjalizacji B+R. Korzystając z najlepszych światowych doświadczeń, na przykład amerykańskiej agencji DARPA, wprowadzamy nowe rozwiązania, stawiając ambitne, ale konkretne cele, zapewniając publiczne wsparcie dla innowacyjnych projektów wysokiego ryzyka - podkreśla wicepremier Gowin.

NCBR ? dysponent środków z PO IR

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej krajowy instrument, z którego finansowane są badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację w latach 2014-2020 przeznaczono ponad 36 mld zł. Ponad połowa tej kwoty, blisko 22 mld zł, znajduje się w dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jako agencja wykonawcza MNiSW, NCBR zajmuje się wspieraniem prac rozwojowych i badań przemysłowych, komercjalizacji prac B+R oraz współpracy między sektorem nauki oraz biznesu. Wszystkie te cele realizowane są przede wszystkim z wykorzystaniem środków z POIR. W ramach obecnej perspektywy finansowej, od 2015 roku, NCBR uruchomił już 16 konkursów i wyłonił do dofinansowania ponad 600 projektów, przeznaczając na ten cel ponad 5 mld zł.

- Współfinansując nowatorskie projekty przedsiębiorców i naukowców pomagamy zmniejszyć ryzyko związane z realizacją prac B+R, przyczyniając się do lepszej i szybszej komercjalizacji badań. Obserwując dotychczasowe efekty naszych działań, mierzone zarówno wzrostem nakładów przedsiębiorców na badania i rozwój, jak i rosnącą liczbą jednostek naukowych współpracujących z firmami w obszarze B+R, liczymy na dalszą poprawę wskaźników innowacyjności polskiej gospodarki w najbliższych latach - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"Szybka ścieżka"

W 2016 roku firmy zainteresowane działalnością badawczo-rozwojową mogły po raz kolejny ubiegać się o finansowanie w ramach cieszącej się dużą popularnością "szybkiej ścieżki". NCBR przeprowadziło trzy osobne konkursy: dwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym dla MŚP realizujących projekty w regionach słabiej rozwiniętych, oraz dla dużych firm. Łącznie na finansowanie badań oraz prac rozwojowych przeznaczono 2,5 mld zł. Oprócz tego przedsiębiorcy mogli skorzystać również z konkursu "Linie pilotażowe", który umożliwia firmom przetestowanie nowatorskich rozwiązań przed ich wprowadzeniem na rynek. NCBR wsparł firmy kwotą 156 mln zł.

8 programów sektorowych

Jednym z priorytetów NCBR w 2016 roku były ustanawiane na wniosek przedsiębiorców programy sektorowe, które umożliwiają realizację dużych przedsięwzięć B+R w konkretnych branżach. Centrum uruchomiło 8 nowych programów dla: przemysłu włókienniczego, producentów systemów bezzałogowych, branży motoryzacyjnej, przemysłu elektroenergetycznego, przemysłu taboru szynowego, przemysłu stalowego oraz producentów gier wideo. W tych dwóch ostatnich, w związku z dużą liczbą wartościowych projektów, alokacje zwiększono o dodatkowe 48 mln zł. Natomiast w ramach programu INNOTABOR, dedykowanego producentom z branży pojazdów szynowych, 13 projektów o łącznej wartości 320 mln zł jest współfinansowana przez samych przedsiębiorców. Dzięki wsparciu z programu powstaną m.in. pierwsza na świecie 4-osiowa lokomotywa z wielosystemowymi układami napędowymi oraz innowacyjna technologia jazdy beztrakcyjnej tramwaju wraz z prototypem pierwszego tego typu pojazdu w Polsce.

Konsorcja naukowo - przemysłowe

Konsorcja naukowo-przemysłowe mogły ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów w ramach konkursów "Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze" oraz "Projekty aplikacyjne". Na finansowanie badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych konsorcjów złożonych z firm i jednostek naukowych NCBR przeznaczył łącznie 600 mln zł. Naukowcy oraz przedsiębiorcy mogli także wspólnie ubiegać się o środki w ramach ustanowionego wspólnie z firmą Synthos S.A. programu SYNCHEM, którego celem jest wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych nad nową generacją produktów w przemyśle chemicznym.

Fundusz Funduszy

Pod koniec roku NCBR rozpoczął także realizację nowego instrumentu finansowego - programu BRIdge VC. Powstał Fundusz Funduszy, którym zarządzać będzie PFR Venture. Jego kapitalizacja wyniesie 450 mln euro - połowę tej kwoty zapewnia NCBR, a połowa zostanie zapewniona przez inwestorów prywatnych. Uruchomione w ramach programu fundusze VC będą finansowały projekty inwestycyjne o podwyższonym profilu ryzyka w formie inwestycji kapitałowych w technologiczne spółki z sektora MŚP. Centrum wyłoniło także partnerów w programie BRIdge Alfa. W jego ramach powstaną kolejne wehikuły inwestycyjne, które pomogą skomercjalizować najbardziej innowacyjne pomysły we wczesnej fazie rozwoju.

Plany na rok 2017 ? trzy nowe sektory

W 2017 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie kontynuowało większość ustanowionych wcześniej programów, tj. "szybka ścieżka"- z rekordowym budżetem 2,75 mld zł, programy sektorowe, "Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze" i "Projekty aplikacyjne". Uruchomi także trzy nowe programy sektorowe - dla sektora farmaceutycznego (alokacja 190 mln zł), sektora recyklingu surowców mineralnych i drewna (alokacja 90 mln zł) oraz sektora leśno-drzewnego i meblarskiego (alokacja 120 mln zł) - oraz dwa nowe Wspólne Przedsięwzięcia: z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. i GAZ SYSTEM S.A., tzw. "INGA" (alokacja 200 mln zł) oraz z PKP Polskie Linie Kolejowe (alokacja 25 mln zł).

NCBR szacuje, że na koniec 2017 roku wartość dofinansowania w podpisanych z beneficjentami umowach może osiągnąć wartość 10 mld zł, czyli zbliży się do 50 proc. alokacji PO IR, będącej w dyspozycji NCBR.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
NCBR

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....