Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Najmłodsi pasażerowie pod szczególną ochroną

infotrans
27.06.2017 08:33
0 Komentarzy

Kraków przekonuje, że od początku działalności umundurowanych kontrolerów biletów kwestia kontroli dzieci jest traktowana ze szczególną uwagą. Temat ten znajduje się w konspektach szkoleń wstępnych, okresowych a także cyklicznych odpraw instruktażowych dla kontrolerów zatrudnianych przez ZW Renoma. Wszystko po to aby ograniczyć stres najmłodszych pasażerów związany kontrolami.

Kontrolerzy są instruowani aby każdą czynność z udziałem dzieci wykonywać ze szczególną delikatnością. Każdy kontakt należy rozpoczynać od uspokojenia dziecka i wzbudzenia u niego poczucia bezpieczeństwa. Przyjmujemy założenie, że dziecko świadomie nie łamie przepisów, określających funkcjonowanie komunikacji miejskiej, a ewentualne ich naruszenie wynika raczej z nieświadomości lub przeoczenia, niż świadomego zamiaru – wyjaśnia Marcin Bonisławski, odpowiadający za proces kontroli biletów i pracę kontrolerów w ZW Renoma.

Dlatego też, w stosunku do dzieci przed ukończeniem 13 roku życia, głównym działaniem kontrolera jest pouczenie. Każdorazowo dziecko jest informowane o możliwości kontaktu z rodzicem lub opiekunem. Jeżeli nie posiada przy sobie telefonu kontrolerzy umożliwiają taki kontakt z własnych aparatów służbowych. Jeżeli z jakichś względów jest wystawiane wezwanie do zapłaty, nie jest ono wręczane dziecku tylko wysyłane pocztą na adres rodzica / opiekuna. Na skuteczność przyjętych założeń szkoleniowych wskazuje znikoma ilość skarg i zastrzeżeń do działań kontrolerów z udziałem dzieci. W ostatnich miesiącach nie odnotowaliśmy ani jednego takiego przypadku – wylicza Bonisławski.

Kontakt kontrolerów z dziećmi nie ogranicza się jednak tylko do czynności kontrolnych. Od ponad roku włączają się oni w liczne działania edukacyjno – informacyjne realizowane przez ZIKiT. Wymienić tu można akcję informacyjną po wybranymi szkołami, po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla uczniów krakowskich podstawówek, systematyczny i aktywny udział w akcjach Akademia Młodego Krakowianina i Akademia Mobilności, czynny udział w organizacji tegorocznych Dni Ziemi.

W codzienną rzeczywistość kontrolerów wpisuje się też pomoc, jakiej udzielają dzieciom w pojazdach, informując, wskazując drogę czy ułatwiając korzystanie z automatów biletowych. Naszym celem jest współdziałanie z ZIKiT w utrwalaniu wśród mieszkańców aglomeracji krakowskiej odbioru KMK jako bezpiecznego i przyjaznego dzieciom sposobu poruszania się po mieście i okolicy – podsumowuje przedstawiciel ZW Renoma.

Równocześnie ZIKiT przypomina uczniom szkół podstawowych i ich rodzicom, że wraz z końcem roku szkolnego kończą się bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, taka ulga obowiązuje od 1 września do 30 czerwca.

Komentarze