TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

MZDiK Radom: Klimatyzacja powinna działać
TransInfo.pl - Opublikowano: 02.09.2019 12:03:40
MZDiK Radom: Klimatyzacja powinna działać (foto: MZDiK)

Klimatyzacja znajduje się już w zdecydowanej większości radomskich autobusów komunikacji miejskiej, choć jeszcze nie we wszystkich. MZDiK informuje o tym, ponieważ podczas niedawnej fali upałów pasażerowie często skarżyli się, iż w niektórych pojazdach kierowcy nie włączali chłodzenia.

Niestety, nie mogli tego zrobić, gdyż nie ma tam klimatyzacji – odpowiada MZDiK Radom.

W dzisiejszych czasach klimatyzacja to standard, dlatego od kilkunastu lat wymagamy, by wszystkie nowe autobusy miejskie były w nią wyposażone. Takie wymogi postawiliśmy między innymi w dwóch ostatnich przetargach, wskutek czego firmy Michalczewski, DLA i Irex-4 wprowadziły do ruchu w sumie ponad 50 nowoczesnych pojazdów. Ich tabor składa się wyłącznie z autobusów klimatyzowanych. W MPK Radom dwie trzecie pojazdów ma klimatyzację, a reszta nie jest w nią wyposażona, ponieważ są to najstarsze autobusy, wyprodukowane jeszcze w latach od 1997 do 2007. Łącznie jest około 40 takich wozów (na niemal 180, którymi łącznie dysponują wszyscy nasi operatorzy przewozów).

Autobusy MPK bez klimatyzacji: 815, 816, 819, 831, od 844 do 860, od 922 do 927 i od 1015 do 1031.

Reszta pojazdów MPK oraz wszystkie autobusy firm Michalczewski, DLA i Irex-4 mają klimatyzację.

Najstarsze autobusy są sukcesywnie wymieniane, ale jest to proces wieloletni, bo MPK nie mogłoby w jednym czasie skasować nagle około 40 pojazdów i kupić tyle samo nowych. Przypominamy, że już za kilka miesięcy będą jeździć po Radomiu autobusy elektryczne, które oczywiście też będą klimatyzowane. Zastąpią one 10 najstarszych pojazdów.

MZDiK Informuje, że jako organizator komunikacji w Radomiu sprawdza, czy klimatyzacja w autobusach, które są w nią wyposażone, jest sprawna (szczególnie przy takich upałach jak ostatnio). Nie jest jednak możliwe, by nasi pracownicy byli w każdym autobusie i w każdym wykonywanym przezeń kursie. Podczas wyrywkowych kontroli nie stwierdzono jednak ostatnio, aby gdzieś klimatyzacja była wyłączona w czasie bardzo wysokich temperatur. Skargi, jakie w tej sprawie w tym tygodniu napływały, dotyczyły natomiast wyłącznie autobusów pozbawionych tego udogodnienia.

Jak zatem odróżnić autobus klimatyzowany od nieklimatyzowanego? Ten pierwszy powinien mieć na dachu urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu (nie należy ich mylić z dużo większymi butlami na gaz!), zaś wewnątrz specjalne kratki. Gdy autobus posiada klimatyzację, to podczas upałów powinna ona być włączona. Niestety, pasażerowie dość często zgłaszają te sytuacje przez Facebooka bądź mailem, pisząc o tym nawet po kilku godzinach od zdarzenia. Tymczasem wystarczy - będąc w pojeździe - podejść do kierowcy i po prostu poprosić go o włączenie klimatyzacji. Jeśli faktycznie jest taka potrzeba, to prowadzący pojazd ją uruchomi (lub poinformuje, że akurat w tym modelu nie ma takiej funkcji). Gdyby jednak z jakichś powodów odmówił, to trzeba wtedy dzwonić do dyspozytora danej firmy przewozowej, który ma bezpośrednią łączność ze swoimi kierowcami. Cała sytuacja zostanie wyjaśniona "od ręki". My takiej łączności nie posiadamy - a już zwłaszcza nie przez Facebooka, jak oczekiwali tego niektórzy piszący do nas pasażerowie. Numery telefonów do dyspozytorów są na naklejkach w autobusach i na naszej stronie (kliknij, aby otworzyć w nowym oknie).

Przy okazji warto jednak pamiętać, iż różne osoby różnie odczuwają temperatury. Dla jednych 25 stopni to już upał, a inni twierdzą, że to jeszcze nie jest na tyle dużo, by uruchamiać klimatyzację. Czasami zdarzają się takie sytuacje, że pasażerowie w jednym autobusie są podzieleni, bo jednym jest za zimno, a innym za ciepło. Ostateczną decyzję musi zatem w takich sytuacjach podejmować kierowca, ale pewne jest, iż nie zadowoli ona wszystkich. Warto pamiętać, że prowadzący pojazd pracuje przez kilka godzin, więc dla swojego komfortu i bezpieczeństwa przewożonych pasażerów raczej z własnej z woli nie będzie siedział w nagrzanym autobusie. Klimatyzacja jest udogodnieniem również dla niego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZDiK Radom
klimatyzacja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....