TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Miliony z unii na opolski transport
TL, TransInfo - Opublikowano: 22.06.2017 12:54:21
Miliony z unii na opolski transport

Prawie 43 miliony złotych unijnej dotacji m.in. na zakup autobusów, budowę DDR czy centrów przesiadkowych. W Kluczborku w środę, 21 czerwca 2017 r., podpisano w tej sprawie umowy.

Umowę na przekazanie pieniędzy podpisano podczas spotkania przedstawicieli czternastu samorządów z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą. Całość inwestycji warta jest prawie 50 milionów złotych. Prace związane z realizacją przedsięwzięcia powinny zakończyć się do sierpnia 2019 roku.

Lider projektu, powiat kluczborski, planuje m.in. zakup 13 nowoczesnych autobusów, instalację dynamicznej informacji pasażerskiej oraz budowę DDR. Centra przesiadkowe wraz z parkingami P+R planowane są m.in. w Kluczborku,  Jasieniu, Lasowicach Wielkich, Pokoju, Oleśnie, Wołczynie i Rudnikach. Projekt zakłada także budowę 10 obiektów "Parkuj i Jedź" oraz 19 parkingów.

Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, dodaje, że na obszarze trzech powiatów wybudowane zostanie  ponad 70 kilometrów dróg rowerowych, co  ma przyczynić się do bezpiecznego poruszania się rowerzystów wzdłuż najbardziej ruchliwych tras. Należy zaznaczyć, że DDR będą budowane od podstaw.

Zaplanowaliśmy sieć połączeń rowerowych, zbudujemy 290 miejsc parkingowych, to powinno zachęcić do zrezygnowania z samochodów. Wiemy, że mieszkańcy chcą korzystać z autobusów, a informacja interaktywna połączona z aplikacjami na telefonie, powinna przyczynić się do zainteresowania naszą propozycją – dodaje.

Burmistrzyni Dobrodzienia Róża Koźlik zauważa, że do tej pory gminy indywidualnie starały się o dotacje i realizowały inwestycje na swoim terenie. Propozycja dla subregionów sprawiła, że działamy razem, a inwestycje są spójne dla całego regionu. Dla nas najważniejsze jest zakupienie dwóch autobusów oraz budowa ścieżki rowerowej z Bzionkowa do Dobrodzienia – dodaje Róża Koźlik.

Umowa dotyczy całego subregionu północnego, czyli powiatu kluczborskiego, oleskiego i namysłowskiego. Chodzi o liczne inwestycje, z których korzystamy co dnia. Potrzebujemy nowoczesnych parkingów, centrów przesiadkowych i komfortowych autobusów. Idea tego programu, to zachęcenie mieszkańców, aby zrezygnowali ze swoich samochodów na rzecz komunikacji publicznej. Na niską emisję przeznaczyliśmy w całym województwie 80 milionów euro. Połowę z tej kwoty otrzyma  aglomeracja opolska – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Przypomnijmy, że pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Efektem wdrożenia projektu ma być roczny spadek gazów cieplarnianych o ponad 600 ton, a roczne wykorzystanie  wybudowanych nowych miejsc postojowych ma sięgnąć ponad 44 tysięcy sztuk.  W podpisaniu umów wzięli udział przedstawiciele wszystkich samorządów, na terenie których będą miały miejsce inwestycje. Jeszcze w tym roku rozpisane zostaną przetargi. Kluczbork jest pierwszym subregionem, z którym podpisano umowy na takie działania.

Szczegółowe działania

Powiat kluczborski postawił na zakup trzynastu autobusów o mniejszym poziomie spalania paliwa oraz internetową obsługę pasażerów (będziemy jeszcze pisać o szczegółach realizowanych inwestycjach). W ramach projektu powiat zbuduje DDR i kanalizację deszczową w Kochłowicach i wzdłuż drogi powiatowej 1344O w Wołczynie, Gierałcicach i Wąsicach. DDR ma też powstać przy ulicy Jana Pawła II w Kluczborku.

Gmina Kluczbork założyła budowę dróg rowerowych oraz parkingów "park & drive" - w samym mieście: wzdłuż alei Pokoju, od alei Pokoju do ul. Mickiewicza wraz z parkingiem przy ul. Moniuszki (na terenie starego targowiska), w Ligocie Dolnej - od DK 42 do ul. Przemysłowej, od drogi powiatowej DP 1317 w Kluczborku do ul. Sikorskiego, a także od ul. Piłsudskiego do Rynku i ul. Skłodowskiej.

Powiat oleski zgłosił do projektu i budowę ciągu pieszo-rowerowego Warłów - Szemrowice, drogi rowerowej na trasie po byłej linii kolejowej Praszka - Olesno i drogi rowerowej w Kościeliskach. Drogi rowerowe mają także powstać wzdłuż dróg powiatowych na odcinkach Praszka - Pilawy oraz Praszka - Rozterk.

Gmina Byczyna w ramach projektu chciałaby wybudować DDR na trasie Kochłowice - Biskupice - Polanowice - Byczyna.

Wołczyński samorząd również wybuduje DDR oraz parkingi "bike & ride" i "park & drive" od Wołczyna przez Gierałcice, Wąsice, Brynicę i z powrotem do Wołczyna.

Parkingi "park & drive" mają także powstać w Jasieniu i Lasowicach Wielkich. W Rudnikach planowana jest budowa centrum przesiadkowego.

Gmina Olesno wybuduje DDR wzdłuż drogi krajowej nr 11 od Grodziska do Łomnicy, a także planuje rozbudowę skrzyżowania ul. Wygodzkiej z DK 11 i ulicą Lubliniecką w Grodzisku wraz z budową centrum przesiadkowego w Oleśnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
RPO
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....