TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Mikołów z nowym węzłem przesiadkowym
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 23.05.2018 19:20:10
Mikołów z nowym węzłem przesiadkowym

Kosztem ponad 21 mln zł w miejscu obecnego dworca autobusowego w Mikołowie powstanie węzeł przesiadkowy, umożliwiający podróżnym dogodną przesiadkę z samochodów czy rowerów na pociąg lub autobus.

Dofinansowana z unijnych środków inwestycja będzie gotowa do 2020 roku.

"Zasadniczą płynącą z tej inwestycji korzyścią dla mieszkańców jest stworzenie dogodnej alternatywy w przemieszczaniu się z Mikołowa do innych miast. Efektem, który uzyskamy dodatkowo, będzie poprawa jakości powietrza. Warto też podkreślić, że inwestycja uzyskała najwyższe w ciągu ostatnich czterech lat unijne dofinansowanie, ponad 13 mln zł" – powiedział w środę wiceburmistrz Mikołowa Mateusz Handel.

Budowa centrum przesiadkowego to obecnie największa inwestycja w tym ok. 40-tysięcznym mieście, którego władze przeznaczyły w tym roku na inwestycje ponad 35 mln zł. Przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy już się rozpoczął i polega na budowie nowego łącznika drogowego pomiędzy ulicami Kolejową i Waryńskiego, co pozwoli rozładować wzmożony ruch na ul. Prusa, gdzie często tworzą się korki.

Wzdłuż nowej ulicy powstaną chodniki dla pieszych, oświetlenie uliczne i kanalizacja deszczowa. Do węzła przesiadkowego będzie też wiodła ścieżka rowerowa, ponadto powstanie parking na ponad 200 samochodów. W drugim etapie powstanie nowy dworzec autobusowy, złożony z pięciu zadaszonych peronów. Park obok obecnego dworca zostanie odrestaurowany, a teren wokół zagospodarowany. Węzeł będzie zlokalizowany tam, gdzie dziś znajduje się dworzec autobusowy, choć nowe perony zostaną o kilkanaście metrów przesunięte z powodu przebudowy układu drogowego w tym rejonie.

W trzecim etapie - w 2020 r. - nastąpi modernizacja dróg w okolicach dworca - istniejące rondo u zbiegu ulic Prusa i Miarki zostanie przesunięte i powiększone, tworząc tzw. dwupasmowe rondo turbinowe. Dodatkowe ronda planowane są w miejscach istniejących wysepek na skrzyżowaniach pobliskich ulic. Efektem ma być odkorkowanie centrum miasta i upłynnienie ruchu, a tym samym ograniczenie emisji spalin – podstawowej przyczyny powstawania smogu.

Samorządowcy podkreślają, że węzeł przesiadkowy połączy transport prywatny z publicznym - będzie tu można przesiąść się z roweru, motocykla, samochodu czy autobusu na pociąg i kontynuować podróż. Na terenie centrum przesiadkowego znajdzie się infrastruktura obsługi podróżnych, miejsca postojowe, przystanki komunikacyjne, punkty sprzedaży biletów czy systemy informacyjne dla pasażerów.

Wiceburmistrz Mikołowa jest przekonany, że dzięki węzłowi przesiadkowemu podróżowanie po metropolii stanie się dla mieszkańców miasta wygodniejsze. Jako przykład wskazał np. wyjazd z Mikołowa do popularnego centrum handlowego, zlokalizowanego tuż przy katowickim dworcu kolejowym.

"Kiedy wybieramy się np. na zakupy do Galerii Katowickiej, upłynie kilka minut zanim znajdziemy tam miejsce parkingowe. Jeszcze gorzej jest z wyjazdem z parkingu - często tworzą się długie korki i bywa, że upłynie 20 minut zanim parking opuścimy. To dokładnie tyle, ile trwa podróż pociągiem z Mikołowa do Katowic. Zatem wygodniej w takiej sytuacji byłoby dojechać samochodem do węzła przesiadkowego w Mikołowie, tu zaparkować, wsiąść w pociąg i wysiąść w galerii" - tłumaczył wiceburmistrz Mateusz Handel.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
węzeł przesiadkowy
Mikołów
dworzec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....