TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Mieszkańcy Olsztyna zadowoleni z komunikacji publicznej
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.02.2018 11:55:19
Mieszkańcy Olsztyna zadowoleni z komunikacji publicznej

Rosnąca liczba samochodów w polskich miastach wymusza rozwiązania przenoszące ciężar komunikacji z transportu indywidualnego na zbiorowy – stwierdza prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zachłystując się wolnością, zachłysnęliśmy się także możliwością posiadania samochodu, co wydaje się zrozumiałe dla indywidualnych potrzeb mieszkańców, ale dość zabójcze dla miast, a zwłaszcza ich centrów. Ratunkiem jest równoważenie form transportu i staramy się o to także w Olsztynie, budując sieć tramwajową i buspasy oraz wprowadzając inteligentne sterowanie ruchem (ITS), z preferencją dla komunikacji zbiorowej – uważa Grzymowicz.

Prezydent podaje, że w tym kontekście oczywiście interesują nas opinie osób korzystających z komunikacji publicznej. Z pewnością jedną z podpowiedzi jest rosnąca liczba pasażerów – tylko tramwaje przewożą 20 tysięcy pasażerów dziennie. Żeby jednak lepiej poznać opinie użytkowników, Zarząd Dróg Zieleni i Transportu (ZDZiT) porozumiał się z Katedrą Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w sprawie badania satysfakcji pasażerów komunikacji miejskiej w Olsztynie. Przeprowadzonymi w maju ubiegłego roku badaniami objęto ponad cztery tysiące pasażerów. Wyniki Prezydent otrzymał kilkanaście dni temu, w połowie stycznia.

Konkluzja jest więcej niż dobra. Wygląda na to, że pasażerowie są grupą mieszkańców z całą pewnością zadowolonych ze zmian i z organizacji transportu publicznego w naszym mieście. Ankieterzy pytali o: czas dojazdu, komfort, bezpieczeństwo, przystanki i ich dostępność, oczekiwania na przyszłość. O organizacji transportu miejskiego wypowiada się dobrze lub bardzo dobrze prawie 71 proc. respondentów. Jako przeciętny ocenia go blisko 25 proc., a źle lub bardzo źle – tylko niewiele ponad cztery procent!

We wszystkich wskaźnikach oceny dobre i bardzo dobre zdecydowanie przewyższały oceny negatywne, a najmniejsza różnica zdań dotyczyła punktualności. Mieszkańcy cenią sobie bezpieczeństwo (2659 wskazań "bardzo dobrze" i "dobrze" – 154 wskazania "bardzo źle i źle") oraz komfort podróżowania (odpowiednio – 2265/283). Pozytywnie też oceniają zmiany w organizacji, będące skutkiem przywrócenia tramwajów ("dobrze" – 2216, "źle" – 180). Całkiem przyzwoicie oceniana jest również jakość informowania pasażerów i praca kierujących pojazdami.

Interesujące są preferencje oczekiwań pasażerów wobec komunikacji miejskiej. Jak nietrudno się domyślić, najistotniejszą dla pasażerów jest punktualność (78 proc. wskazań) oraz czas podróży ( 75 proc.). Co ciekawe, cena biletu jest dopiero na piątym miejscu.

Dobra ocena komunikacji miejskiej przez pasażerów znajduje potwierdzenie także we wcześniejszych badaniach, prowadzonych w ramach Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego. Rzecz jasna, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej, dlatego do tych wyników podchodzę z dystansem.

Przestawianie "zwrotnicy" w rozwiązaniach komunikacyjnych Olsztyna jest procesem trudnym i żmudnym. Jego zasadniczy etap zakończy się dopiero po zbudowaniu drugiej nitki tramwajowej i zmodernizowaniu olsztyńskich ulic, na których trwają jeszcze prace. Do tego etapu trzeba wliczyć także nowe ścieżki rowerowe i rozbudowę ITS-u. To wszystko jeszcze przed nami, ale cieszy mnie, że te działania są akceptowane przez pasażerów – stwierdza Grzymowicz.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
pasażer

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....