TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Miasta walczą o tańszy prąd. W tle elektromobilność
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 05.12.2018 09:30:51
Miasta walczą o tańszy prąd. W tle elektromobilność; fot.-Wojciech-Fleischer

ZMP apeluje: skończmy z dyktatem cenowym firm energetycznych. Ceny jakie proponują są o 50-70 proc. wyższe niż przed rokiem. Przykładowo Poznań musi na dołożyć do elektrycznych przewozów MPK aż 10,7 mln zł.

-"Proszę o podjęcie niezbędnych działań mających na celu spowodowanie rezygnacji producentów energii elektrycznej z nieuzasadnionego dyktatu cenowego" - napisał w liście do szefa URE prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Prezes ZMP zwrócił się do Macieja Bando, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zbadanie cen energii elektrycznej i podjęcie stosownej interwencji w celu zapewnienia zrównoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców energii.

Elektryzujące podwyżki

Frankiewicz zwrócił uwagę, że ceny, jakie proponują miastom dostawcy energii, są o 50-70 proc. wyższe niż przed rokiem. W przypadku Olsztyna różnica wyniesie prawie 6 mln zł. Bydgoszcz zapłaci więcej o ponad 7,3 mln. Szef ZMP podkreślił jednocześnie, że skala tych podwyżek jest nieuzasadniona i nie wynika wprost z wyższej ceny uprawnień do emisji CO2, która w ciągu ostatniego roku podniosła się z ok. 8 euro do ok. 20 euro za tonę CO2.

-"Wiemy, że w Polsce wyprodukowanie 1 MWh energii elektrycznej wiąże się z wyemitowaniem ok. 0,8 tony dwutlenku węgla. Zatem gdyby uwzględnić całość wzrostu cen uprawnień w cenie energii powinna ona wzrosnąć o ok. 0,8 x 12 euro, tzn. maksymalnie o ok. 45 (a nie 150) zł za 1 MWh" - wskazał Frankiewicz. Dodał, że Polska dysponuje przydziałem bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

-"W tej sytuacji uprzejmie proszę o podjęcie niezbędnych działań mających na celu spowodowanie rezygnacji producentów energii elektrycznej z nieuzasadnionego dyktatu cenowego, wykorzystującego monopolistyczną pozycję na rynku. Skutkiem takiej postawy będzie nie tylko podnoszona przez środowiska przedsiębiorców i pracodawców utrata konkurencyjności polskiej gospodarki, ale także znaczny skok cen lokalnych usług publicznych, który spowoduje istotny wzrost kosztów życia polskich rodzin."- czytamy w piśmie Frankiewicza z 3 grudnia 2018 roku.

Przez Unię

Podczas ubiegotygodniowego Kongresu Envicon minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że podwyżki cen energii nie wynikają ze wzrostów kosztów w Polsce, ale są wynikiem polityki klimatycznej UE i wzrostu stawek za tzw. prawa do emisji. Początkowo kosztowały one 3,5-5 euro za tonę, obecnie ich koszt to już 20-25 euro za tonę.

Z kolei w poniedziałek na antenie radiowej Trójki Tchórzewski zapowiedział, że przygotowywana jest specjalna ustawa, która ma złagodzić skutki podwyżek prądu dla ludności, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Przykład Olsztyna, Bydgoszczy i Poznania

W przyszłym roku samorządy zapłacą średnio o kilkadziesiąt procent więcej za energię elektryczną. W przypadku Olsztyna różnica wyniesie prawie 6 mln zł. Bydgoszcz zapłaci więcej o ponad 7,3 mln. To o kilka milionów złotych więcej niż dotychczas.

-"Wybraliśmy oferenta, który zaproponował najkorzystniejszą cenę, ale i tak jest ona dużo wyższa niż cena, którą uzyskaliśmy w ubiegłorocznym postępowaniu. To oznacza, że za oświetlenie uliczne zapłacimy o prawie 700 tys. zł więcej, a za zużycie prądu w budynkach należących tylko do naszej gminy (szkołach, przedszkolach, jednostkach budżetowych, spółkach gminy, etc.) zapłacimy o ponad 5,2 mln zł więcej" - zaznaczyła Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Olsztyna.

Z kolei Bydgoszcz, po trwających kilka miesięcy przetargach, podpisała w lipcu umowę na zakup energii elektrycznej, której koszt będzie o 38 proc. wyższy w porównaniu do poprzedniej umowy. -"Za energię elektryczną szacunkowo zapłacimy wraz z oświetleniem o 7,26 mln zł więcej niż w przetargu 2017/2018. Za samo tylko oświetlenie zapłacimy o 1,7 mln zł więcej niż rok temu" - poinformował Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w bydgoskim ratuszu. Zaznaczył jednak, że przetarg i tak przyniósł oszczędności, a Bydgoszcz uzyskała niższe stawki od tych, które operatorzy oferują małym firmom i podwykonawcom współpracującym z miastem.

Jagoda Gołek-Schild z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznania zwróciła uwagę, że nawet dla poznańskiej grupy zakupowej energii, która należy do największych w kraju, i która rokrocznie uzyskiwała w przetargach jedne z najniższych cen, skala tegorocznych podwyżek jest dużym zaskoczeniem. -"W tym roku ponownie ogłosiliśmy przetarg i pod koniec sierpnia br. otworzyliśmy oferty, które potwierdziły aktualną tendencję na Towarowej Giełdzie Energii. W ostatnich miesiącach wzrost cen energii znacznie przyspieszył - wynosi on blisko 50 proc. w stosunku do cen z roku ubiegłego. Jest to duże zaskoczenie dla całego rynku energii" - oceniła Gołek-Schild.

Dodała, że w związku z tą sytuacją w projekcie budżetu Poznania na 2019 r. zwiększono środki m.in. na oświetlenie ulic o ok. 6,9 mln, na przewozy realizowane przez MPK - o 10,7 mln zł oraz o 400 tys. zł na koszty funkcjonowania urzędu miasta.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektromobilność
energia
ME

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....