TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Metropolia to też wspólny transport
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 28.08.2017 07:59:23
Metropolia to też wspólny transport

Przed planowaną na 29 sierpnia pierwszą sesją zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) folder informujący o niej mieszkańców przygotował Górnośląski Związek Metropolitalny, który jeszcze do końca roku będzie zrzeszał największe miasta regionu.

Już wcześniej ta istniejąca od ponad dekady organizacja, którą zastąpi nowa metropolia, przygotowała krótki film pod tytułem "Mamy Metropolię. Co to oznacza dla Ciebie?". Teraz, w nowym folderze, Związek m.in. zamieścił podstawowe dane o nowej GZM, wymienił ustawowe zadania tej organizacji, a także wskazał płynące z niej korzyści. Wskazuje przy tym na postulaty, których dotąd w regionie nie udało się w pełni zrealizować.

Odnosząc się do ustawowych zadań związanych z publicznym transportem zbiorowym i zrównoważoną mobilnością wskazano, że "dobrze zorganizowany transport to nie tylko jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj, szybka i tania komunikacja, pozwalająca na sprawne dotarcie do pracy, szkoły, na zakupy, do kina". "To także rozwój infrastruktury rowerowej i nowoczesna kolej" - podkreślono.

Opisując zadania związane z polityką kształtowaniem ładu przestrzennego wyjaśniono, że chodzi o "planowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju metropolii, działania rewitalizacyjne, dbałość o estetykę przestrzeni publicznej, współpracę na rzecz rozwoju systemów komunikacji, w tym tras rowerowych".

W zakresie promocji folder wymienia cele związane z "upowszechnianiem w kraju i za granicą wszelkich walorów metropolii – gospodarczych, kulturalnych, turystycznych, przyrodniczych, przyciąganie turystów, inwestorów, studentów i potencjalnych mieszkańców".

Hasło rozwoju społeczno-gospodarczego Górnośląski Związek Metropolitalny rozwija w "kompleksowe i wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości życia w metropolii oraz inne zadania zlecane przez gminy uznane za ważne dla wspólnego dobra".

Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę", że "wspólne działanie gmin w strukturach metropolitalnych powinno przynosić wielostronne korzyści", a także że realizację zadań zawsze będzie poprzedzać identyfikacja potrzeb.

"Mając mapę całości – zarówno zasobów, jak i deficytów, będzie można wspólnie decydować o rozmieszczeniu poszczególnych funkcji, o wdrożeniu konkretnych rozwiązań, o usytuowaniu inwestycji" - wskazano. Jak podkreślono "to poszczególne gminy będą decydować, które rozwiązania, proponowane przez związek, będą dla nich dogodne i w jakim zakresie, które z zadań zechcą przerzucić na poziom metropolitalny, a które zachować".

Przed zaplanowaną na 29 sierpnia pierwszą sesją zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, swoich kandydatów do jej zarządu uzgodniły dwa z pięciu podregionów metropolii. Na 28 sierpnia planowane są kolejne konsultacje w tej sprawie. Jeżeli nie przyniosą skutku, do czasu wyboru zarządu jego kompetencje będzie miał nadal prezydent Katowic.

Górnośląski Związek Metropolitalny powstał w 2007 r. jako forma dobrowolnej współpracy miast na prawach powiatu tworzących konurbację katowicką (pod późniejszym wspólnym szyldem Metropolia Silesia). Powołanie GZM miało służyć przede wszystkim wspólnej realizacji projektów o zasięgu metropolitalnym, wobec braku ustawy aglomeracyjnej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, powstał on 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzeszy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, o łącznej powierzchni 2553 km kw., zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
metropolia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....