TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Metropolia planuje nowe połączenie na lotnisko w Pyrzowicach
TransInfo.pl - Opublikowano: 18.01.2018 12:03:39
Metropolia planuje nowe połączenie na lotnisko w Pyrzowicach

Nowe połączenia autobusowe na lotnisko Katowice w Pyrzowicach planuje uruchomić jeszcze przed wakacjami Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Autobusy miałyby jeździć co godzinę z Gliwic oraz Tychów – przez Katowice i Sosnowiec.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Od stycznia br. na terenie całej Metropolii obowiązują m.in. jedna taryfa komunikacji miejskiej i bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. GZM zdecydowała też o utworzeniu Zarządu Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji (od trzech dotychczasowych organizatorów). Do metropolitalnej sieci komunikacyjnej w dalszej perspektywie ma też zostać włączona kolej.

Jeszcze w ub. roku przedstawiciele GZM zapowiadali, że jednym z pierwszych działań Zarządu Transportu Metropolitalnego będzie samodzielne uruchomienie w 2018 r. komunikacji autobusowej do lotniska Katowice. Jak przekazała PAP rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska, trwają już intensywne prace nad jak najszybszym uruchomieniem nowego połączenia.

"Wstępnie planujemy, aby stało się to jeszcze przed wakacjami, kiedy ruch pasażerski jest największy. Chcielibyśmy, aby autobusy wyjeżdżały z Gliwic oraz Tychów, a następnie przez Katowice i Sosnowiec dojeżdżały do Pyrzowic. Przyjęcie tego rozwiązania sprawi, że autobusy te ze miast początkowych wyjeżdżałyby co godzinę, a połączenia z Katowic odbywałyby się co pół godziny" - powiedział, cytowany przez Rożnowską, członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek.

Według wstępnych założeń cena biletu miałaby wynieść 14 zł. Odpowiadałoby to cenie biletu całodobowego, która będzie obowiązywał w GZM od 1 kwietnia, gdy w życie wejdzie ujednolicony cennik komunikacji miejskiej dla biletów okresowych. Będzie to oznaczało, że pasażer kupując bilet dla linii lotniskowej, będzie mógł podróżować również komunikacją miejską przez 24 godziny po całym obszarze Metropolii.

Obecnie dojazd z centrum Metropolii na oddalone o ok. 40 km na katowickie lotnisko zapewniają komercyjne kursy samorządowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach (kilkanaście kursów w każdą stronę dziennie). Cena za bilet normalny wynosi 27 zł, a czas przejazdu to 55 minut. Czas przejazdu nowym połączeniem Metropolii z Katowic byłby podobny.

Ponadto na lotnisko Katowice kursują obecnie niektóre kursy pięciu linii autobusowych Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - dwóch z Bytomia i po jednej z Piekar Śląskich, Świerklańca i Siewierza. Czas przejazdu linią 85 z Pyrzowic do Bytomia wynosi około godziny.

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, przygotowuje odbudowę linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Linia ta powinna w 2022 r. skomunikować port lotniczy Katowice w Pyrzowicach z siecią kolejową i głównymi miastami regionu. Obecnie trwa projektowanie odbudowy linii nr 182.

PLK prowadzą także przetarg na zaprojektowanie i wykonanie podobnie planowanych do 2022 r. prac na linii nr 133, między Chorzowem Batorym, a Nakłem Śląskim (koło Tarnowskich Gór). To początkowy fragment tzw. magistrali węglowej, wiodącej z Górnego Śląska w kierunku portów w Gdańsku i Gdyni, a także część połączenia kolejowego z lotniska w kierunku Katowic.

Według wcześniejszych informacji czas przejazdu pociągów do lotniska z Katowic z wykorzystaniem linii nr 182 od strony Zawiercia miałby wynieść ok. 45 minut, a przy postoju w Zawierciu - 55 minut. Dojazd linią 182 od strony Tarnowskich Gór (a wcześniej wyremontowaną "węglówką") wyniósłby ok. 50 minut.

Władze Katowice Airport spodziewają się w tym roku kolejnego kilkusettysięcznego wzrostu liczby obsłużonych pasażerów. W ub. roku obsłużono ich tam prawie 3,9 mln - o blisko 700 tys. pasażerów więcej niż w 2016 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Katowice
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....