TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Metropolia formalnie przejmuje komunikację
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 16.05.2018 10:03:48
Metropolia formalnie przejmuje komunikację

Projektami uchwał zmierzającymi do przejęcia organizacji komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz wykonywania przez nią przewozów na części obszarów przylegających - ma zająć się w czwartek zgromadzenie GZM.

Działająca od 1 stycznia br. Metropolia, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji - od dotychczasowych organizatorów.

Obecnie, poza nowym ZTM, funkcjonuje ich w Metropolii czterech: Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP), Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach (MZK), a także – odrębnie – gmina Rudziniec.

Jak wynika z rozesłanego we wtorek przez rzeczniczkę GZM Kamilę Rożnowską programu czwartkowego zgromadzenia Metropolii, w jego programie umieszczono m.in. projekty uchwał zakładające przejęcie przez GZM zadań organizowania publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich od KZK GOP i MZKP oraz zawarcie z tymi podmiotami stosownych porozumień.

W przypadku KZK GOP projekt zakłada przejęcie przez GZM nie tylko organizowania komunikacji, ale też prowadzenia i rozwoju elektronicznych usług publicznych (chodzi przede wszystkim o koordynowany dotąd przez KZK GOP projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych).

W przypadku KZK GOP, MZKP (gminy w obrębie GZM) i Rudzińca projekty uchwał zakładają przejęcie organizowania komunikacji przez Metropolię od 1 stycznia 2019 r. Dla gmin wchodzących w skład porozumienia tyskiego (wyszczególnionych w projekcie zamiast MZK) nie określono tego terminu; w przypadku tej części Metropolii zarząd GZM ma też zawierać porozumienia z gminami zamiast MZK.

Osobne projekty zakładają zawarcie przez Metropolię porozumień ws. wykonywania przewozów z gminami spoza niej, które m.in. zlecały je dotąd działającym w obrębie GZM organizatorom. Chodzi o gminy: Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Toszek, Tworóg i Wielowieś (w obrębie MZKP) oraz Miedźna, Ornontowice, Oświęcim (miasto i gmina), a także Pszczyna – również bez terminu.

W uzasadnieniu do projektu uchwały dotyczącej KZK GOP napisano, że uchwała o zgromadzeniu Metropolii ws. wyrażenia zgody na porozumienie z tym organizatorem jest pierwszym krokiem formalno-prawnym do podjęcia przez GZM organizacji komunikacji. Wskazane porozumienie określi m.in. sposób finansowania zadań, zawierania umów o świadczenie usług oraz sprawy majątkowe.

Po zawarciu takiego porozumienia, kolejnym krokiem formalnym mają być: podjęcie uchwały zgromadzenia GZM o zgodzie na przejęcie wszelkich praw i zobowiązań KZK GOP i podjęcie uchwały zgromadzenia KZK GOP ws. przekazania wszelkich praw i zobowiązań Metropolii. Podobny mechanizm ma być stosowany dla pozostałych organizatorów (organizacji i gmin).

Zgodnie z dotychczasowymi intencjami ZTM przejmie wszystkie umowy, decyzje, zgody, wierzytelności, zobowiązania obecnych organizatorów. Zapewniona zostanie zatem m.in. także ciągłość dotychczasowych umów przewoźników z obecnymi organizatorami.

Inny przygotowany na czwartek projekt uchwały zgromadzenia Metropolii dotyczy zawarcia przez nią porozumienia z KZK GOP ws. powierzenia tej organizacji realizacji i obsługi komunikacji autobusowej do lotniska Katowice. Z końcem kwietnia zarząd Metropolii przyjął uchwałę dot. organizacji takich połączeń. Określono w niej m.in. projekt przebiegu trzech linii, które połączą miasta GZM z lotniskiem (prawdopodobnie od września br.).

Jeszcze inne projekty uchwał na czwartkowe zgromadzenie dotyczą finansowania przez GZM wprowadzonej w styczniu br. bezpłatnej komunikacji w dni smogowe (w formie pomocy finansowej dla organizatorów), podobnego finansowania obowiązującej już darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży do 16 lat, a także przekazania gminom środków na pokrycie kosztów prac nad metropolitalnym studium transportowym.

Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulowały od lat, m.in. w związku z problemami z integracją komunikacji publicznej. Od stycznia br. w metropolii obowiązują już m.in. wspólny cennik biletów jednorazowych komunikacji miejskiej (zamiast taryf trzech dotychczasowych organizatorów) i bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. Od 1 kwietnia br. zaczął obowiązywać wspólny cennik biletów okresowych.

Do metropolitalnej sieci komunikacyjnej w przyszłości ma zostać włączona także kolej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM
metropolia
KZK GOP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....