TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Metropolia chce rozbudować ŚKUP
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 28.05.2018 10:26:07
Metropolia chce rozbudować ŚKUP

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje się do unowocześnienia i rozbudowy funkcjonalności systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wdrożony z kilkuletnim opóźnieniem system krytykowany jest jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny.

Dlatego w tym tygodniu powołany ma zostać przez GZM zespół, który będzie zastanawiał się nad projektem roboczo nazywanym ŚKUP II. Chodzi o wyeliminowanie wad i rozbudowę funkcjonalności obecnego systemu poprzez jego zmodyfikowanie lub rozszerzenie.

Umowę na dostarczenie i wdrożenie ŚKUP dotychczasowy organizator komunikacji miejskiej w większej części aglomeracji katowickiej Komunikacyjny Związek Komunalny GOP podpisał z konsorcjum Asseco Poland (obecnie Asseco Data Systems) i BRE Banku (obecnie mBank) w styczniu 2012 r. Finansowany m.in. unijnymi środkami system miał zacząć funkcjonować w 2013 r. Ostatecznie był stopniowo wdrażany w drugiej połowie 2015 r.; w listopadzie 2015 r. rozpoczęło się jego funkcjonowanie.

W założeniu karta miała stać się rodzajem portmonetki umożliwiającej wygodne opłacanie szeregu usług publicznych. Faktycznie, obok płatności za komunikację miejską (m.in. całkowicie zastąpiła bilety okresowe), używana bywa do opłacania parkowania w wybranych miastach. Terminale ŚKUP w miejscach, jak biblioteki czy baseny, są praktycznie nieużywane.

KZK GOP działa od ponad 25 lat i obejmuje 29 gmin centralnej części woj. śląskiego. Zrzeszająca 41 tamtejszych samorządów Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., i zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. GZM utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który od 2019 r. przejmie funkcję organizatora komunikacji od KZK GOP (a także współpracującego z nim związku w Tarnowskich Górach i odrębnego dotąd związku tyskiego).

W jednej z majowych uchwał zgromadzenia Metropolii, które rozpoczęły proces przejmowania komunikacji, przewidziano przejęcie przez GZM od KZK GOP zadań: organizowania publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich na obszarze gmin członkowskich KZK GOP oraz "prowadzenia i rozwoju elektronicznych usług". Oznacza to przejęcie przez Metropolię m.in. projektu ŚKUP.

Jak poinformował PAP odpowiedzialny m.in. za komunikację członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek, w tym tygodniu powołany ma przy Metropolii zostać zespół, który będzie zastanawiał się nad projektem roboczo nazywanym ŚKUP II. "Zastanawiamy się, w jaki sposób zmodyfikować ŚKUP, aby był przyjazny mieszkańcom. Znamy obecne bolączki" - zapewnił Kwitek.

Jak zaznaczył, w ub. tygodniu KZK GOP wybrał ofertę Asseco, która ma naprawić pewne błędy ŚKUP, a w niektórych przypadkach poprawić funkcjonalności systemu. "To się będzie działo w okresie dziewięciu miesięcy" - zasygnalizował członek zarządu GZM.

"Natomiast my chcemy powołać zespół składający się z przedstawicieli obecnych organizatorów i Metropolii, który ma zastanowić się, co powinno być po ŚKUP, tzw. okresie trwałości unijnego projektu. Mówimy o ŚKUP II, czyli w jaki sposób ten system przekonfigurować" - zasygnalizował.

Kwitek wskazał, że być może zmieniona zostanie jedna z istotnych cech systemu, jaką jest jego działanie off-line. Umożliwia to m.in. natychmiastowe kasowanie kartą biletu w kasowniku (bez jego łączenia z siecią), ale też np. wiąże się z czasem przekazywania kupowanych na kartę przez portal ŚKUP biletów (informacja o takim zakupie musi dotrzeć do wszystkich kasowników).

"Widzimy teraz problemy związane chociażby z ładowaniem karty. Widzimy, ile informacji trzeba w pojeździe załadować, zanim on wyruszy. Widzimy, co się dzieje z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej, że na pierwszych przystankach jest tylko czas planowany, nie ma rzeczywistego" - wymieniał Kwitek. "Widzimy te mankamenty i staramy się, żeby to w przyszłości było zniwelowane" - zapewnił.

"Ten zespół ma wypracować rozwiązania, które pozwolą, że system będzie przede wszystkim otwarty, przyjazny dla mieszkańców" - dodał.

Wśród możliwych funkcji ŚKUP II Kwitek wymienił m.in. zapewnienie możliwości opłacania przejazdów kartą płatniczą. Jak zaznaczył, ta funkcja ma już zostać uwzględniona w spodziewanym w najbliższym czasie przetargu tyskiego organizatora komunikacji na zakup kasowników umożliwiających włączenie go w system ŚKUP (mają one obsługiwać też takie możliwe nośniki biletów, jak aplikacja). W budżecie GZM zarezerwowano na ten cel 12 mln zł.

Przetarg, który obecnie organizuje KZK GOP, ma także pozwolić, aby system ŚKUP otworzył się na zewnętrzne rozwiązania, np. aby kolejne pracujące w nim urządzenia mogły dostarczać inne firmy, niż pierwotny wykonawca.

Obecnie karty systemu mają stać się jedynym nośnikiem wprowadzonego od 1 stycznia br. przez GZM uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. W ostatnich dniach KZK GOP już po raz drugi wydłużył czas na wyrobienie ŚKUP dla dzieci – do końca września br. Do tego czasu mogą oni korzystać z bezpłatnych przejazdów także na podstawie legitymacji szkolnych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ŚKUP
GZM
  • Tomasz Szydłowski – 28.05.2018

    Płatność kartą bankomatową, co najmniej o te 4 lata za późno :D

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....