TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Metrobus w opinii profesora Miodka
TransInfo.pl - Opublikowano: 20.12.2017 14:20:06 2 komentarze
Metrobus w opinii profesora Miodka

GZM cały czas zastawia się na nad nazwą dla następcy KZK GOP. O opinię poproszono profesora Miodka.

METRObus - propozycja nowej nazwy dla KZK GOP, a raczej nowego organizatora transportu publicznego w metropolii, który ma zastąpić KZK GOP, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Artykuł na ten temat był szeroko komentowany - wskazywano zarówno zalety, jak i wady takiej nazwy. Wielu zastanawiało się czy taka nazwa jest w ogóle poprawna.

Wieloletni organizator transportu zbiorowego, KZK GOP (Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego), zostanie zlikwidowany i łącząc się z MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy, utworzy nowy podmiot odpowiedzialny za komunikację publiczną w GZM. Nasza metropolia nie ma metra, dlatego powstało pytanie czy można w języku polskim użyć słowa "metro" wobec czegoś innego jak podziemna kolej szynowa. Czy nazywając nowego przewoźnika łatwym w użyciu słowem METRObus, popełniamy logiczny i językowy błąd?

Postanowiliśmy zapytać o to Profesora Jana Miodka. Ten urodzony w Tarnowskich Górach i zamieszkały we Wrocławiu Ślązak jest prawdziwym ekspertem od języka polskiego oraz popularyzatorem jego poprawnej formy. Profesor jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego.

Czy nazwa METRObus jest poprawna?

Metro (z francuskiego metro) - jako "elektryczna kolej podziemna (rzadziej nadziemna)" - jest skróceniem pełnej formy metropolitain (z greckiego metropolis), odnoszącej się do stolicy, najważniejszego miasta, metropolii – twierdzi prof. Jan Miodek.

Nie mam dlatego zastrzeżeń do wyrazu metrobus, odnoszącego się do pojazdu obsługującego metropolię górnośląsko-zagłębiowską (przyjęły się przecież gimbusy - pojazdy rozwożące uczniów gimnazjów) – dodaje prof. Miodek.

Przypomnijmy, że METRObus nie jest oficjalną nazwą nowego KZK GOP, który to będzie dopiero tworzony, a jedynie propozycją nazwy, przedstawioną w polemicznym artykule jednego z mieszkańców. Artykuł jest więc zaproszeniem do dyskusji nad słowami, którymi będziemy operować w przestrzeni metropolii. Z nazwą Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego będziemy jeszcze obcować i nie od razu zniknie ona z naszych ulic.

Nazwa dla nowego metropolitalnego podmiotu będzie dopiero wyłoniona. Mamy nadzieję, że również z udziałem mieszkańców.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
METRObus
KZK GOP
  • Wieslaw Starowicz – 20.12.2017

    Kuriozalnie brzmi nazwa organizatora transportu metropolitalnego z końcówką "bus"!!!!!!I zupełnie nie kojarzy sie wprost z organizacją transportu. Kojarzy sie z przewozami. Czy tak chcą Wladze Metropolii????Wieslaw Starowicz, profesor, Politechnika Krakowska

  • kku – 24.12.2017

    Miodka zapytano o pojazd a nazwa ma dotyczyć organizacji.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....