TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Metrobus w opinii profesora Miodka
TransInfo.pl - Opublikowano: 20.12.2017 14:20:06 2 komentarze
Metrobus w opinii profesora Miodka

GZM cały czas zastawia się na nad nazwą dla następcy KZK GOP. O opinię poproszono profesora Miodka.

METRObus - propozycja nowej nazwy dla KZK GOP, a raczej nowego organizatora transportu publicznego w metropolii, który ma zastąpić KZK GOP, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Artykuł na ten temat był szeroko komentowany - wskazywano zarówno zalety, jak i wady takiej nazwy. Wielu zastanawiało się czy taka nazwa jest w ogóle poprawna.

Wieloletni organizator transportu zbiorowego, KZK GOP (Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego), zostanie zlikwidowany i łącząc się z MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy, utworzy nowy podmiot odpowiedzialny za komunikację publiczną w GZM. Nasza metropolia nie ma metra, dlatego powstało pytanie czy można w języku polskim użyć słowa "metro" wobec czegoś innego jak podziemna kolej szynowa. Czy nazywając nowego przewoźnika łatwym w użyciu słowem METRObus, popełniamy logiczny i językowy błąd?

Postanowiliśmy zapytać o to Profesora Jana Miodka. Ten urodzony w Tarnowskich Górach i zamieszkały we Wrocławiu Ślązak jest prawdziwym ekspertem od języka polskiego oraz popularyzatorem jego poprawnej formy. Profesor jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego.

Czy nazwa METRObus jest poprawna?

Metro (z francuskiego metro) - jako "elektryczna kolej podziemna (rzadziej nadziemna)" - jest skróceniem pełnej formy metropolitain (z greckiego metropolis), odnoszącej się do stolicy, najważniejszego miasta, metropolii – twierdzi prof. Jan Miodek.

Nie mam dlatego zastrzeżeń do wyrazu metrobus, odnoszącego się do pojazdu obsługującego metropolię górnośląsko-zagłębiowską (przyjęły się przecież gimbusy - pojazdy rozwożące uczniów gimnazjów) – dodaje prof. Miodek.

Przypomnijmy, że METRObus nie jest oficjalną nazwą nowego KZK GOP, który to będzie dopiero tworzony, a jedynie propozycją nazwy, przedstawioną w polemicznym artykule jednego z mieszkańców. Artykuł jest więc zaproszeniem do dyskusji nad słowami, którymi będziemy operować w przestrzeni metropolii. Z nazwą Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego będziemy jeszcze obcować i nie od razu zniknie ona z naszych ulic.

Nazwa dla nowego metropolitalnego podmiotu będzie dopiero wyłoniona. Mamy nadzieję, że również z udziałem mieszkańców.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
METRObus
KZK GOP
  • Wieslaw Starowicz – 20.12.2017

    Kuriozalnie brzmi nazwa organizatora transportu metropolitalnego z końcówką "bus"!!!!!!I zupełnie nie kojarzy sie wprost z organizacją transportu. Kojarzy sie z przewozami. Czy tak chcą Wladze Metropolii????Wieslaw Starowicz, profesor, Politechnika Krakowska

  • kku – 24.12.2017

    Miodka zapytano o pojazd a nazwa ma dotyczyć organizacji.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....