TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Mennica o gdańskim teście
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.10.2018 11:22:21
Mennica o gdańskim teście (foto: gdansk.pl)

Od 3 października pasażerowie dwóch linii autobusowych kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta mogą korzystać z innowacyjnego systemu dystrybucji biletów komunikacji miejskiej, w którym karta płatnicza w pełni zastępuje tradycyjny bilet papierowy.

Rozwiązanie opracowane przez Mennicę Polską S.A. zostało wprowadzone w ramach programu pilotażowego.

Open Payment System, na którym opierać będzie się nowy sposób sprzedaży biletów to przede wszystkim wygoda dla pasażerów. Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund i ogranicza się do dwóch prostych kroków- wyboru odpowiedniego biletu (lub biletów) na ekranie nowego automatu na pokładzie pojazdu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Wykonanie tych prostych czynności równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu a więc uzyskaniem uprawnienia do przejazdu.

- Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – mówi Karolina Mystek, rzecznik prasowy Mennicy Polskiej. - W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce, system wykorzystujący tę technologię to trafna odpowiedź na trendy rynkowe. – dodaje.

Bezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje pasażerom gwarancję najwyższej jakości zabezpieczeń. W nowym systemie bilety sprzedawane są jedynie w formie elektronicznej, bez wydruku. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji a bilet jest zapisywany w Systemie Centralnym. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do Kasownika Biletowego i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w Systemie Centralnym. Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę, którą przeprowadziliśmy transakcję. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo. Kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Stanowi ona wyłącznie identyfikator transakcji. Innymi słowy, jedyną informacją dostępną dla kontrolera jest ta, czy daną kartą został kupiony bilet. W celu dokonania kontroli biletowej, kontroler będzie pobierał z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów na obszarze Gdańska). Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.

Na czas pilotażu zainstalowano 23 biletomaty pokładowe w 15 autobusach kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta. Ich montaż w pojazdach, którymi podróżują w większości pasażerowie lotniczy podyktowany jest chęcią jak najlepszego wykorzystania potencjału Open Payment System. Eliminuje on obowiązek znajomości taryf, czy posiadania dedykowanej karty miejskiej. Dużym atutem nowego rozwiązania jest jego dostępności. Obecność biletomatów w pojeździe sprawia, że pasażerowie nie muszą marnować czasu na szukanie tradycyjnych punktów sprzedaży biletów. Co ważne, pokładowe automaty będą sprzedawać jedynie bilety w formie elektronicznej. Nie będą drukować tradycyjnych kartoników, co stanowi krok w stronę redukcji negatywnego wpływu miasta na środowisko.

- Według badania Digital Payments Study, przeprowadzonego na zlecenie Visa, prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. Aż 88% korzystających z takich płatności wierzy, że w ciągu trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych. Technologia zbliżeniowa jest szybka, wygodna i bezpieczna, dlatego bardzo dobrze sprawdza się również w transporcie miejskim – podkreśla Maciej Mironiuk, Senior Manager, Transit implementation CEE & Core products, Visa. - Gdańskie kasowniki przyjmujące płatności zbliżeniowe są jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Londynie, Ostrawie czy we Wrocławiu. Jestem więc przekonany, że pasażerowie gdańskiej komunikacji miejskiej szybko polubią nowy sposób płatności za przejazdy. – dodaje.

W okresie wdrożenia gdańskie autobusy linii lotniskowej będą odpowiednio oznakowane aby ułatwić pasażerom zlokalizowanie nowego automatu biletowego. Dodatkowo, obok nowych urządzeń umieszczone zostaną krótkie instrukcje obrazkowe, które wyjaśnią nową procedurę zakupu biletu z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
biletomat
bilet
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....