Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Małopolska Karta Aglomeracyjna już działa

infotrans
15.12.2015 15:18
0 Komentarzy

Pasażerowie mogą już korzystać z Małopolskiej KartyAglomeracyjnej (MKA), pozwalającej na przejazdy koleją regionalną orazkomunikacją publiczną w Krakowie i Tarnowie. Dokument ma formę kartyzbliżeniowej, a także aplikacji mobilnej.

Inauguracja MKA została skoordynowana z wejściem w życienowego rozkładu na kolei, w którym pojawiło się nowe połączenie realizowaneprzez Koleje Małopolskie w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej: Kraków -Słomniki – Miechów – Sędziszów. Karta obsługuje też bilety na inne połączeniakolejowe wykonywane przez tego przewoźnika, a także Przewozy Regionalne.

Użytkownicy karty mogą zapisać na niej bilety na komunikacjęmiejską w Krakowie i Tarnowie, a także usługi parkingowePark&Ride” w Krakowie (parking Czerwone Maki) i Tarnowie(parking wielopoziomowy prze Dworcu PKP). Po rozpoczęciu sezonu rowerowego zapomocą karty będzie można też wypożyczać rowery w krakowskim systemie KMK Bike.

Jak poinformował Patryk Zakrzewski z Zarządu DrógWojewódzkich, który prowadzi projekt, inauguracja systemu przebiegła bezprzeszkód. Bilans pierwszego dnia to ponad 100 zarejestrowanych aplikacji ipodoba ilość rejestracji na karty zbliżeniowe.

Małopolska Karta Aglomeracyjna ma formę bezpiecznej kartyzbliżeniowej. Użytkownicy mogą ją za darmo wyrobić za pośrednictwem stronyinternetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta(Kraków, ul. Krakowska 7). Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA,które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie,Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słownikach iMiechowie.

MKA można też pobierać w postaci aplikacji mobilnej dlasmartfonów z systemami iOS, Android i Windows Phone.

Według zapowiedziwładz województwa w przyszłości system będzie rozbudowywany o nowefunkcjonalności np. bilety na prywatny transport zbiorowy czy bilety wstępu domuzeów. Będzie go można wyposażyć także w usługi typu e-urząd czy e-zdrowie. Terozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowanyw ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Opracowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu MałopolskiejKarty Aglomeracyjnej kosztowało blisko 18,5 mln zł, z czego 85 proc. stanowiładotacja ze środków unijnych. Przetarg na inwestycję wygrało konsorcjum firmUnicard i AMG.

Wedługprzedstawionych szacunków z karty będzie korzystało ok. 80 tys. użytkowników wciągu 2-3 lat. Zdaniem przedstawicieli konsorcjum wykonującego system, wprzyszłości aplikacja na smartfony będzie wypierać tradycyjne karty.


Komentarze