TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Lublin też podsumowuje
ZTM LUBLIN TL, TransInfo - Opublikowano: 11.01.2017 20:45:06
40 trolejbusów, 23 elektrobusy oraz 32 diesle dla Lublina

2016 r. był obfity w zmiany, przede wszystkim w zakresie oferty przewozowej ? nowe linie, modyfikacje tras czy zwiększenie częstotliwości kursowania.

Nowi przewoźnicy w lubelskiej komunikacji miejskiej

Od połowy grudnia do obsługi linii komunikacji miejskiej zostało skierowanych 30 Mercedesów Conecto. Usługi przewozu świadczy Warbus 20 autobusami przegubowymi i 10 o standardowej długości 12 m. Kontrakt został zawarty na 8 lat i opiewa na kwotę 113,9 mln zł. Nowe autobusy są wymalowane w barwy miejskie. Wszystkie zostały wyprodukowane nie wcześniej niż w 2016 r. oraz spełniają minimum normę emisji spalin EURO VI. Są to pojazdy w całości niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i biletomaty. Pojazdy posiadają dodatkowo elektroniczne zewnętrzne tablice kierunkowe i wewnętrzne tablice LCD przeznaczone do prezentowania informacji o trasie przejazdu danej linii oraz system zapowiedzi głosowej. Autobusy są wyposażone w kasowniki dwufunkcyjne oraz moduł GPS.  Ponadto, jeszcze w wakacje świadczenie usług przewozowych na zlecenie ZTM w Lublinie rozpoczęło konsorcjum firm, którego liderem są Lubelskie Linie Autobusowe. Firma wygrała przetarg na pakiet konopnicki i obsługuje linie :  12, 33, 39, 78, 79 i 85 ośmioma autobusami 12-m Maz i Solbus. Kontrakt został podpisany na 6 lat. Oferta złożona przez konsorcjum firm została uznana na najkorzystniejszą w postępowaniu  przetargowym. Wykonawca wycenił usługę na blisko 17,6 mln zł brutto i zaoferował średni wiek pojazdów ? 2 lata. Zamówienie dedykowane  było przede wszystkim obsłudze linii lubelskiej komunikacji miejskiej, kursujących na terenie gminy Konopnica i powstało we współpracy i akceptacji gminy sąsiedniej.

Nowe linie i zmiany tras

I kwartał minionego r. zaowocował dużym pakietem zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wówczas nastąpiło skierowanie linii 14 do przystanku Węglinek oraz wydłużenie linii  16 do pętli Rudnik. Ponadto na linii 159 wprowadzono w dzień powszedni w godzinach szczytu komunikacyjnego częstotliwość priorytetową 7?8 min. W marcu uruchomione zostały dwie nowe linie: 30 i 157. Wprowadzono także zmiany tras linii autobusowych i trolejbusowych: 13, 16, 152 i 154. Nastąpiła również elektryfikacja linii 28 wraz ze zmianą trasy i numeracji na 161. Od marca zwiększono także częstotliwość kursowania linii 151 w dzień powszedni do 7?8 minut.  Wzmocniono również obsługę Strefy Ekonomicznej na Felinie poprzez wydłużenie wybranych kursów linii : 21 i 23 do Ronda Przemysłowców oraz skierowanie kursów wariantowych linii 14 ulicami: ? ? Witosa ? Moritza ? Vetterów do Felin Uniwersytet. Dalsze, istotne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej nastąpiły jesienią. Od 1 września linia 47 została wydłużona do pętli Zbożowa. Połączenie stanowi realizację postulatów mieszkańców os. Botanik dotyczących uruchomienia bezpośredniego połączenia z dzielnicą Czechów. Ponadto w związku z postulatami osób pracujących na terenie Strefy Ekonomicznej na Felinie wybrane kursy tej linii zostały skierowane do przystanku Rondo Przemysłowców. Z kolei od 1 października  nastąpiło wydłużenie wybranych kursów linii 4 do Dysa oraz linii 74 do Rudnik ? kościół  i do Łagiewnik.

Linia 35 - trzecie dzienne połączenie na trasie Lublin-Świdnik

W wyniku współpracy z władzami gmin ościennych nastąpił kolejny etap rozszerzania oferty przewozowej poza granice Lublina. 13 VIII ruszyło połączenie do Świdnika obsługiwane autobusami komunikacji miejskiej ? linia 35. Nowe kursy uwzględniają teren Kalinówki oraz zapewniają dojazd do cmentarza w Świdniku. To wynik współpracy ZTM z władzami gmin ościennych Świdnik oraz Głusk. Konstrukcja trasy linii 35 zapewnia dowóz pasażerów do dużego węzła przesiadkowego na Felinie, skąd mogą kontynuować podróż innymi liniami.

Zmiana tras i więcej kursów komunikacji nocnej

W związku z przeniesieniem miejsca przesiadkowego dla komunikacji nocnej z pl. Litewskiego na pl. Wolności zmianie uległy trasy linii nocnych, zgodnie z przeprowadzonymi konsultacjami społecznymi. Od połowy maja linia N1 obsługuje relację Paderewskiego ? Żeglarska, N2 łączy Gęsią z Felinem i wybranymi kursami obsługuje teren Świdnika, natomiast N3 kursuje na trasie Skansen ? Abramowice z uwzględnieniem obsługi ul. Nowy Świat. Poza zmianami tras linii nocnych nastąpiło także zwiększenie częstotliwości ich kursowania. W dwie noce w tygodniu, z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę linie nocne kursują co 30 minut. W październiku, w pierwszej kolejności zwiększona została częstotliwość w przedziale czasowym od 23:30 do 1:30, czyli wprowadzone zostały kursy o godz. 00:00 i 01:00. Kolejne dwa dodatkowe kursy o godz. 23:00 i 02:00 zaczęły obowiązywać od listopada.

Przystanki i zmiany w ich korzystaniu

Ostatnie dwanaście miesięcy to również zmiany w infrastrukturze przystankowej, które wpłynęły na komfort oczekiwania pasażerów na przyjazd pojazdów komunikacji miejskiej. 1 marca został utworzony jeden wspólny przystanek Dworzec Główny PKP 02 dla linii: 1, 13, 30, 34, 45, 161 i N3 odjeżdżających spod Dworca PKP w kierunku centrum. W wybranych lokalizacjach pojawiła się nowa infrastruktura przystankowa. Przystanki, na których do tej pory funkcjonowały słupki, zostały wyposażone w wiaty standardowe. Wiaty zostały postawione m.in. na przystankach Kasprowicza 02, Krężnicka ? szkoła 01 oraz Kraszewskiego 02. Dodatkowo na przystanku przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym na ul. Abramowickiej postawiono większą wiatę. Ponadto zostały uruchomione nowe przystanki, m.in. dla linii 20, jadącej w kierunku Jastkowa oraz w  Uniszowicach dla linii 79. Nowy przystanek został również uruchomiony na ul. Witosa dla linii: 14, 55 i N2, jadących w kierunku Felina. Przystanek zlokalizowany został naprzeciwko Centrum Handlowego Felicity  i otrzymał nazwę "Witosa ? Felicity 01". Z kolei uruchomiony nowy zespół przystankowy na ul. Zana  otrzymał nazwę "Brzeskiej II". Początek grudnia zaowocował nowymi przystankami na terenie Strefie Ekonomicznej dla linii  14, 21, 23 i 47. Został tam uruchomiony nowy zespół przystankowy o nazwie "Rondo Karszo ? Siedlewskiego NŻ". Ponadto na ul. Vetterów został zlokalizowany dodatkowy słupek przystankowy o numerze 01 wcielony do zespołu Felin Uniwersytet.

Nowe ceny i wygląd biletów komunikacji miejskiej

1 lutego wszedł w życie nowy cennik biletów. Nastąpiło uproszczenie taryfy, poprzez likwidację droższych biletów w komunikacji nocnej. Na liniach nocnych obowiązują te same stawki co w komunikacji dziennej. Dodatkowo wprowadzono nowe rodzaje biletów oraz zmianę cen biletów czasowych, okresowych i biletu sprzedawanego przez kierowcę. Ceny biletów rodzinnych oraz biletów okresowych na okaziciela pozostały na dotychczasowym poziomie. Ponadto, z końcem października wprowadzono nową szatę graficzną biletów komunikacji miejskiej. Nowe bilety różnią się od obecnych przede wszystkim rozmieszczeniem i symboliką elementów wchodzących w skład grafiki. Konstrukcja graficzna biletów została odświeżona, przez co zyskały one nowoczesny wygląd oraz prostą i czytelną formę. Zachowana została natomiast obecnie obowiązująca kolorystyka biletów. Zieleń nadal dedykowana jest biletom normalnym, zaś kolor czerwony biletom ulgowym. Nowy wzór biletów został przygotowany przez Referat ds. Marketingu Miasta.

Działania promocyjne

W 2016 r., podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabrakło również działań promocyjnych. We współpracy z mistrzyniami Polski MKS Selgros Lublin przeprowadzono kampanię "Na boisku i w mieście WAŻNA JEST DOBRA KOMUNIKACJA". Celem kampanii, która łączyła w sobie zarówno aspekt sportowy jak i tematykę transportu publicznego była przede wszystkim budowa korzystnego wizerunku lubelskiej komunikacji miejskiej jako komfortowej, szybkiej, ekologicznej, wiarygodnej i niezawodnej. Z drugiej strony kampania promowała klub i jego prospołeczną postawę.Dlatego niezwykle ważnym elementem tej kampanii były wspólne działania klubu i organizatora komunikacji miejskiej, zachęcające z jednej strony do korzystania z przejazdów  autobusami i trolejbusami, a z drugiej do uczestnictwa w wydarzeniach sportowych z udziałem MKS Selgros. Kreacja kampanii została oparta na zestawieniu wizerunku zawodniczek i sytuacji boiskowych z pozytywnymi zmianami, jakie zaszły w komunikacji miejskiej. W warstwie graficznej zostały ukazane optymistyczne wizerunki zawodniczek w zestawieniu z boiskiem i nowoczesnymi elementami komunikacji miejskiej. Ambasadorkami kampanii zostały lubelskie szczypiornistki i jednocześnie reprezentantki Polski w piłce ręcznej. Swojego wizerunku użyczyły: bramkarka Weronika Gawlik, rozgrywające Iwona Niedźwiedź, Marta Gęga i Alesia Mihdaliova, obrotowa Joanna Drabik oraz trenerka Sabina Włodek.

W okresie wakacyjnym, jak co roku zaprosiliśmy do odbycia niezapomnianej podróży w przeszłość i poznania Lublina z nietypowej perspektywy ? z pokładu zabytkowych pojazdów. Obok trolejbusu Ziutek, na linii turystycznej kursował także autobus Jelcz 272 MEX o imieniu Gutek. W tym r. tematem przewodnim w Gutku był sport oraz turystyka. Z kolei podróżując Ziutkiem można było zgłębić wiedzę o historii i zabytkach Lublina znajdujących się na trasie jego przejazdu.

Miniony rok to również  nagroda dla ekologicznych trolejbusów. Zakup i dostawa łącznie 70 nowych, niskopodłogowych trolejbusów miejskich to najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne w Polsce docenione przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zajął  I miejsce w ramach projektu Green ProcA. Nagroda przyznawana jest inwestycjom służącym poprawie efektywności energetycznej, zrealizowanym w oparciu o najlepsze zielone zamówienia publiczne.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lublin
trolejbusy
norma Euro 6
promocja komunikacji
Zielone Zamówienie Publiczne
taryfa nocna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....