TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Lepsza poznańska metropolia
JOANNA ŻABIEREK / UM POZNAŃ - Opublikowano: 30.03.2016 13:06:37
Lepsza poznańska metropolia (fot. UM Poznań)

12 projektów - infrastrukturalnych, edukacyjnych i społecznych - zostanie zrealizowanych za unijne pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Celem jest poprawa jakości życia mieszkańców Poznania i przyległych gmin. W ramach ZIT Stowarzyszenie Metropolia Poznań ma do dyspozycji łącznie prawie 200 mln euro. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwiązania komunikacyjne.

Mobilność to obecnie największe wyzwanie Poznania i innych europejskich metropolii. Problemy z przemieszczaniem się w ramach aglomeracji to wynik przede wszystkim szybkiej suburbanizacji.

- Obserwujemy rozlewanie się miast, migrację mieszkańców na przedmieścia, których konsekwencją jest większe zatłoczenie na drogach i problemy z mobilnością w granicach metropolii - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań - Musimy wyjść naprzeciw tym procesom i znaleźć rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie miast i przyległych gmin. Dlatego aż 108 mln z dostępnych w ramach ZIT środków zamierzamy przeznaczyć na rozwiązania komunikacyjne, przede wszystkim na kolej metropolitalną.

W ramach tego projektu najważniejszym działaniem będzie budowa systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjach i przystankach kolejowych, które umożliwią dogodną zmianę środka transportu. Ale to także m.in. modernizacja dróg i rozwój systemu ścieżek rowerowych, budowa tuneli i wiaduktów a także parkingów typu Park&Ride.

- Dzięki realizacji tych projektów będziemy w efekcie zupełnie inną przestrzenią metropolitalną. Do tej pory mieliśmy do czynienia z dziką suburbanizacją. Nie było w tym żadnego planu, nie myślano o komunikacji zbiorowej, niewystarczającej przepustowości dróg czy braku infrastruktury społecznej takiej jak szkoła czy przedszkole - podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski, wiceprezes SMP - Dlatego oprócz tych działań twardych służących poprawie mobilności mieszkańców metropolii będziemy też realizować działania miękkie, m.in. wspierające szkolnictwo zawodowe.

Wartość projektów na rzecz poprawy jakości kształcenia w metropolii to niemal 22 mln euro. Działania obejmą przede wszystkim rozwój infrastruktury szkół zawodowych oraz dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

- Główny cel to wyrównanie szans edukacyjnych w całej metropolii oraz poprawa dostępności do wysokiej jakości usług profilaktyki zdrowotnej - mówi burmistrz Śremu Adam Lewandowski, wiceprezes SMP.

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę chorób, które są najczęstszą przyczyną dezaktywacji zawodowej mieszkańców i wykluczenia z rynku pracy. W ramach ZIT-ów poznańska metropolia przeznaczy na ten cel ponad 4 mln euro. Podobna kwota przewidziana jest na realizację projektów poprawiających dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym m.in. tworzenie dodatkowych miejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach oraz dofinansowanie tych placówek czy też wydłużenie pracy żłobków i klubów dziecięcych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to też szansa na poprawę atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Metropolii Poznań. Ważnym działaniem w tym kierunku będzie modernizacja zabytkowych obiektów użyteczności publicznej, m.in. poprzez udostępnianie tych przestrzeni mieszkańcom i tworzenie w nich miejsc integracji społecznej. Przedsięwzięcia w ramach tego projektu będą wybierane na drodze konkursu. Do rozdysponowania jest 8,5 mln euro.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
metropolia
ZIT
UE
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....