TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Lepsza poznańska metropolia
JOANNA ŻABIEREK / UM POZNAŃ - Opublikowano: 30.03.2016 13:06:37
Lepsza poznańska metropolia (fot. UM Poznań)

12 projektów - infrastrukturalnych, edukacyjnych i społecznych - zostanie zrealizowanych za unijne pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Celem jest poprawa jakości życia mieszkańców Poznania i przyległych gmin. W ramach ZIT Stowarzyszenie Metropolia Poznań ma do dyspozycji łącznie prawie 200 mln euro. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwiązania komunikacyjne.

Mobilność to obecnie największe wyzwanie Poznania i innych europejskich metropolii. Problemy z przemieszczaniem się w ramach aglomeracji to wynik przede wszystkim szybkiej suburbanizacji.

- Obserwujemy rozlewanie się miast, migrację mieszkańców na przedmieścia, których konsekwencją jest większe zatłoczenie na drogach i problemy z mobilnością w granicach metropolii - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań - Musimy wyjść naprzeciw tym procesom i znaleźć rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie miast i przyległych gmin. Dlatego aż 108 mln z dostępnych w ramach ZIT środków zamierzamy przeznaczyć na rozwiązania komunikacyjne, przede wszystkim na kolej metropolitalną.

W ramach tego projektu najważniejszym działaniem będzie budowa systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjach i przystankach kolejowych, które umożliwią dogodną zmianę środka transportu. Ale to także m.in. modernizacja dróg i rozwój systemu ścieżek rowerowych, budowa tuneli i wiaduktów a także parkingów typu Park&Ride.

- Dzięki realizacji tych projektów będziemy w efekcie zupełnie inną przestrzenią metropolitalną. Do tej pory mieliśmy do czynienia z dziką suburbanizacją. Nie było w tym żadnego planu, nie myślano o komunikacji zbiorowej, niewystarczającej przepustowości dróg czy braku infrastruktury społecznej takiej jak szkoła czy przedszkole - podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski, wiceprezes SMP - Dlatego oprócz tych działań twardych służących poprawie mobilności mieszkańców metropolii będziemy też realizować działania miękkie, m.in. wspierające szkolnictwo zawodowe.

Wartość projektów na rzecz poprawy jakości kształcenia w metropolii to niemal 22 mln euro. Działania obejmą przede wszystkim rozwój infrastruktury szkół zawodowych oraz dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

- Główny cel to wyrównanie szans edukacyjnych w całej metropolii oraz poprawa dostępności do wysokiej jakości usług profilaktyki zdrowotnej - mówi burmistrz Śremu Adam Lewandowski, wiceprezes SMP.

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę chorób, które są najczęstszą przyczyną dezaktywacji zawodowej mieszkańców i wykluczenia z rynku pracy. W ramach ZIT-ów poznańska metropolia przeznaczy na ten cel ponad 4 mln euro. Podobna kwota przewidziana jest na realizację projektów poprawiających dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym m.in. tworzenie dodatkowych miejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach oraz dofinansowanie tych placówek czy też wydłużenie pracy żłobków i klubów dziecięcych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to też szansa na poprawę atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Metropolii Poznań. Ważnym działaniem w tym kierunku będzie modernizacja zabytkowych obiektów użyteczności publicznej, m.in. poprzez udostępnianie tych przestrzeni mieszkańcom i tworzenie w nich miejsc integracji społecznej. Przedsięwzięcia w ramach tego projektu będą wybierane na drodze konkursu. Do rozdysponowania jest 8,5 mln euro.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
metropolia
ZIT
UE

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....