TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Legnica: Zintegrowany system zarządzania
PAP - Opublikowano: 11.12.2015 20:44:24 2 komentarze
Konferencja prasowa, fot. UM Legnica

W nowoczesnej, wypełnionej monitorami i elektroniką siedzibie Centrum zarządzania ruchem przy ul. Mickiewicza 2 odbyła się 10 grudnia konferencja prasowa, poświęcona budowie Zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym w Legnicy.

Informacji udzielali: Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy oraz przedstawiciele wydziału zarządzania ruchem Urzędu Miasta i wykonawcy inwestycji ? konsorcjum firm: Integrated Solutions oraz Orange Polska i Koma Nord.

- Koncepcję centralnego, inteligentnego systemu sterowania ruchem w mieście, gwarantującego jego płynność i bezpieczeństwo, tworzyliśmy już w roku 2007 ? mówiła pani wiceprezydent.

Przygotowywaliśmy się do pozyskania unijnego dofinansowania. Umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta w roku 2013. Nasz system to pionierskie w skali kraju technologie i gigantyczne roboty infrastrukturalne. W ciągach drogowych i na 43 skrzyżowaniach zainstalowano pod ziemią 18 kilometrów sieci światłowodowych.

Prace były niezwykle skomplikowane technicznie i logistycznie. Wartość projektu wynosi ok. 19 mln zł. Zdobyliśmy dofinansowanie na najwyższym unijnym poziomie ? 85 procent.

Zadanie miało być zakończone w 2015 roku. Niestety, po stronie wykonawcy nastąpiły opóźnienia. Inwestor, czyli Zarząd Dróg Miejskich, analizuje ich przyczyny i nie można wykluczyć zastosowania przewidzianych w zapisach umowy kar. Wykonawca deklaruje, że system w marcu przyszłego roku zostanie wdrożony do końca.

Wszystkie prace budowlane i infrastrukturalne na skrzyżowaniach zakończą się w najbliższym czasie. Pozostanie jedynie kwestia wdrożenia do końca inteligentnych elementów systemu (tzw. część wirtualna). Obecnie wykonawcy pracują nad kalibracją i zestrojeniem w całość systemów detekcji.

Inwestycja obejmuje m.in.: zintegrowane Centrum zarządzania ruchem i transportem publicznym, do którego trafiają wszystkie dane z terenu całego miasta dotyczące ruchu i zdarzeń drogowych, podsystem wideomonitoringu skrzyżowań, wizualizacji zmienności i utrudnień ruchu, informacji dla kierowców - tablice zmiennej treści na bramach zainstalowanych nad drogą oraz monitorowania tablic rejestracyjnych, realizacji priorytetów dla transportu publicznego, zarządzania transportem publicznym i obsługi uprzywilejowanych pojazdów specjalnych, podsystem informacji dla pasażerów ? tablice elektroniczne na przystankach oraz podsystem informacji o warunkach atmosferycznych. Obecnie wszystkie autobusy MPK są już wyposażone w autokomputery do komunikowania się z centrum.

Zadania inteligentnego sterowania ruchem to m.in.: zwiększenie atrakcyjności przewozów pasażerskich transportem zbiorowym oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego.

Efektem działania systemu będzie większa płynności ruchu pojazdów (zmniejszenie liczby zatrzymań), zwiększenie przepustowości poszczególnych odcinków ulic oraz prędkości podróży, skrócenie czasu przemieszczania się samochodami i środkami transportu publicznego, a także poprawa jakości środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji CO2 i poziomu hałasu.

Dane z systemu będą dostępne także dla mieszkańców Legnicy. W tym celu powstają dwa portale ? its.legnica.eu oraz autobusy.legnica.eu. Będzie również dostępna specjalnie dla legniczan bezpłatna wersja aplikacji na smartfony. Dzięki tym rozwiązaniom mieszkańcy będą mogli bardzo szybko dowiedzieć się np., jaka jest aktualnie sytuacja na miejskich drogach lub kiedy podjedzie autobus MPK na dowolnie wybrany przystanek.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Legnica
ITS
  • Legniczanin – 12.12.2015

    To jest jakies nieporozumienie. Mieszkam w Legnicy i system mial byc skonczony w maju. Mamy polowe grudnia i - tablice zmiennej tresci sa czarne, bo nie ma jeszcze pradu. Na tablicach na przystankach wyswietlany jest rozklad jazdy. Sygnalizacje dzialaja gorzej, niz wczesniej, brak koordynacji. Ten pseudowykonawca zglosil system do odbioru w pazdzierniku, w listopadzie na jednym z jeszcze nieczynnych skrzyzowan zginela kobieta. Czy za ten wielki burdel ktos poniesie odpowiedzialnosc?

  • Cyrk na kolkach – 14.12.2015

    to jest to co im wyszlo - centrum monitoringu pelno kamer i podgladu ludzia co im nie wyszlo - system sterowania podane portale (do teraz nie dzialaja) jakakolwiek integracja systemowCiekawe ze w artykule nie podany jest wykonawca tej "skazanej na sukces" projektu - Integrated Solutions grupy Orange no ale jak nie ma czm sie pochwalic to lepiej nazw nie poadawac

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....