TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

KZK GOP likwiduje bilety papierowe. Etap 1
TransInfo.pl - Opublikowano: 04.05.2016 14:19:14 4 komentarze
fot. KZK GOP

Od kilku dni nie można kupić części papierowych biletów na przejazdy autobusami i tramwajami KZK GOP. W ten sposób śląski związek komunalny chce zachęcić pasażerów do korzystania z elektronicznej karty ŚKUP.

W tej chwili z papierowych biletów okresowych korzysta około 110 tysięcy pasażerów korzystający z komunikacji publicznej organizowanej przez KZK GOP. Z kolei Śląską Kartę Usług Publicznych, którą wprowadzono jesienią zeszłego roku używa zaledwie 40 tysięcy osób. Ponieważ na utworzenie elektronicznego systemu związek otrzymał ponad 82,5 mln zł dotacji unijnej, musi zrealizować wskaźniki jakie założono we wniosku o dofinansowanie. Aby tego dokonać musi do końca roku wydać w sumie 150 tys. kart ŚKUP. Jeżeli tego nie zrobi, to KZK GOP będzie musiał zwrócić dotację.

Śląski organizator komunikacji zbiorowej stara się na różne sposoby zachęcić pasażerów do korzystania z elektronicznych biletów. Na przystankach pojawiają się cały czas plakaty informacyjne, tylne ściany autobusów zostały oklejone specjalnymi grafikami, w radiu emitowano spoty, w prasie regionalnej i lokalnej opublikowano reklamy, a na ulicach rozstawiano specjalne stoiska informacyjne. Wprowadzono także taryfę cenową, według której bilety elektroniczne są tańsze od tych tradycyjnych w formie papierowej. Jednak pomimo tych wszystkich wysiłków do osiągnięcia założonych wskaźników wciąż jest daleko.

Z tego powodu KZK GOP rozpoczął wraz z początkiem maja stopniowe wycofywanie starych biletów z obiegu. Od 1 maja pasażerowie nie kupią już papierowych biletów 24-godzinnych, 48-godzinnych, pięcio- i siedmiodniowych, a także dwutygodniowych, kwartalnych, szkolnych, wakacyjnych oraz miesięcznych na okaziciela. Chcąc nabyć któryś z takich biletów konieczne będzie wyrobienie karty ŚKUP. Kupione wcześniej papierowe bilety średniookresowe (od 24-godzinnych do 14-dniowych) będzie można wykorzystać do końca tego roku, a pozostałe będą ważne zgodnie z ich okresem obowiązywania.

Od 1 czerwca z kiosków znikną bilety miesięczne SC (uprawniające do przejazdów wyłącznie autobusami lub tramwajami na terenie dwóch lub więcej miast). W lipcu natomiast zostanie zaprzestana sprzedaż papierowych biletów imiennych SM (upoważniających do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub tramwajowymi na terenie jednego miasta). Z kolei od 1 sierpnia pasażerowie nie zakupią już biletów SC/AT oraz SM/AT (autobusowo-tramwajowych).

W tej sposób przez wakacje KZK GOP chce przymusić pasażerów do korzystania ze ŚKUP. W sprzedaży pozostaną wyłącznie papierowe bilety jednorazowe. Za to związek zapowiada, że od 1 sierpnia zostaną obniżone ceny wybranych biletów w taryfie odległościowej, w której wysokość opłaty wynika z przejechanego dystansu. Więcej informacji o Śląskiej Karcie Usług Publicznych można znaleźć na jej oficjalnej stronie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZK GOP
ŚKUP
systemy biletowe
 • XWJ – 04.05.2016

  KZK GOP strzela sobie samo w nogę, a przy okazji utrudnia życie wycieczkowiczom. Nikt normalny na jednorazową imprezę z biletem 24 godzinnym nie będzie wyrabiał durnej karty ŚKUP, więc teraz wszyscy wycieczkowicze/miłośnicy będą mieli gdzieś taki system i przyjadą następnym razem autem. A to 5-10 tys. osób miesięcznie mniej.

 • www – 05.05.2016

  Żeby tylko 5-10 tys. Głupota w GOP-ie jest wszechogarniająca. Najpierw głupie wchodzenie przednimi drzwiami... żeby można było podnieść środki płacone przewoźnikom - to nie jest żart. Dalej brak praktycznie zmian w siatce połączeń od lat, no może poza pewnymi wyjątkami, no i oczywiście po odpowiednim przykrojeniu częstotliwości tam gdzie było za często, a nie daj boże dwa wagony tramwajowe śmiały jeździć bez tłoku na zapałkę. Brak taktu na większości linii, dublowanie się autobusów - to problem, bo w GOP-ie autobusy nie jeżdżą nazbyt często jak w innych normalnych dużych miastach. Brak przybliżenia linii tramwajowych do ludzi - a po co? Ważne, że tory za pieniądze UE (ups! przepraszam nasze) są nówki, a przy okazji z Katowic mogli się pozbyć Karlików, bo przecie stare są.Teraz kupowanie autobusów z silnikami diesla, że niby niskoemisyjne. Budowa linii tramwajowej w Katowicach byle jak najdalej od skupisk ludzkich - no co, że mniej pasażerów będzie jeździć, ale protestów nie będzie! W ramach ŚKUP w autobusach są podwójne kasowniki: dla papierowców i ŚKUP-owców. Widział kto, żeby kasownik nie mógł obsłużyć jednego i drugiego na raz? Cuda Panie, bo w Warszawie od zawsze tak jest. No, ale na Śląsku musieli wydać gigantyczne pieniądze na super drogie, wypasione kasowniki, które nie potrafią obsługiwać sprzedawanych biletów papierowych.A na deserek całkowite wycofanie biletów papierowych. Przez przypadek, żeby ludzie nie byli aż w takim szoku zostawili bilety jednorazowe. Ale na jak długo, kto wie? No i to wszystko za około 190 mln zł. Tak prawie 200, a UE dała tylko 82,5 mln. Za tyle kasy nie można było zintegrować i unowocześnić komunikacji w GOP-ie? No bez jaj... Wydali kasę na kasowniki zamiast przynajmniej 100 nowych autobusów przegubowych????????? I właściwie po co? No właśnie po co? Wiadomo, że dzięki temu będą mogli zoptymalizować siatkę połączyć, co po śląskiemu znaczy: przyciąć tam gdzie trzeba, przynajmniej będą jakieś oszczędności i system ŚKUP jakoś się zwróci.A kiedy w GOP-ie zmieni się coś in plus? No choćby integracja KZK i głównych linii kolejowych. Niestety za mojego życia to niemożliwe:-( Czas się pogodzić ze śląskimi realiami:-(

 • Adam K. – 05.05.2016

  Dobowy wyłącznie na karcie elektronicznej? Nonsens. Co z osobami, które przyjeżdżają na maksymalnie jeden dzień i są tu tylko przejazdem? Mają specjalnie lecieć do punktu i wyrabiać kartę?

 • Miłośnik komunikacji – 03.10.2016

  Gdziekolwiek jadę na dłużej, bilety dobowe lub kilkudobowe są dla mnie jako przyjezdnego bardzo przydatne. Można je kupić w każdym większym mieście.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....