TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

KZK GOP jednak z budżetem
PAP mtb/ son/ tl/ PAP - Opublikowano: 27.12.2016 18:33:50 1 komentarz
Rosną koszty funkcjonowania komunikacji tramwajowej w GOP

Zarząd Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) przyjął we wtorek autopoprawkę do budżetu na 2017 r. Ma ona wychodzić naprzeciw postulatom przedstawicieli miast, których głosy 13 grudnia br. zdecydowały o nieprzyjęciu budżetu KZK GOP.

Projektem budżetu wraz z autopoprawką zgromadzenie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP (organizatora komunikacji publicznej w większej części konurbacji), ma zająć się ? zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ? 10 stycznia. Jak przekazała PAP we wtorek rzeczniczka Związku Anna Koteras, przyjęta tego dnia autopoprawka zakłada pewne zmniejszenie składek gmin do budżetu (w odniesieniu do dotąd proponowanych) - wobec trzech przesłanek.

Chodzi o przeniesienie na 2017 r. niewpłaconej w tym roku ponad pięciomilionowej składki jednej z gmin, inne naliczenie dotacji Piekarom Śląskim (wobec zmian w rozkładach związanych z oddaniem w grudniu br. dworca autobusowego na piekarskim os. Wieczorka), a także zwiększenie o ok. 3 mln zł prognozowanych dochodów z biletów.

Po zmianach dochody w budżecie na 2017 r. pozostaną na niezmienionym poziomie. Pierwotnie założono w nim m.in. dochody na poziomie ok. 667 mln zł i wpływy z wpłat gmin i powiatów na poziomie 410,2 mln zł. Zgromadzenie KZK GOP 13 grudnia nie uchwaliło zaproponowanego budżetu. Przeciwni byli m.in. prezydenci Świętochłowic, Siemianowic Śląskich i Piekar Śląskich.

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski argumentował w rozesłanej później informacji, że w przypadku tego miasta składka wynosiłaby 9 mln zł, co oznaczałoby jej wzrost o 15,1% - o 1,3 mln zł. "Nie zgadzam się z algorytmem liczenia napełnień w autobusach i tramwajach" - wyjaśniał Kostempski, akcentując też, że "mieszkańcy miast należących do związku od wielu lat nie są zadowoleni z funkcjonowania KZK GOP jako organizatora transportu publicznego".

Istniejący od 25 lat Komunikacyjny Związek Komunalny GOP obecnie zrzesza 29 samorządów regionu. Przedstawiciele Związku akcentują, że tylko na przestrzeni ostatnich 10 lat struktura jego finansowania praktycznie odwróciła się.

Wobec wzrostu kosztów wynikającego m.in. z licznych inwestycji (m.in. tramwajowych), a także spadku liczby pasażerów, obecnie znacznie ponad 60% dochodów KZK GOP pochodzi z dotacji gmin, a jedynie ponad 30% z biletów.

Przedstawiciele Związku w ostatnich dniach wyrażali przekonanie, że podczas najbliższego zgromadzenia związku, 10 stycznia, budżet z autopoprawką prawdopodobnie zostanie przyjęty ? jeżeli będzie kworum. Akcentowali, że wsłuchali się w krytyczne uwagi, a "pewne postulaty" zostały uwzględnione w zaproponowanej przez biuro Związku autopoprawce.

Podczas zgromadzenia KZK GOP 13 grudnia br. do uchwalenia budżetu zabrakło 2 głosów. 18 członków zgromadzenia głosowało za budżetem, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Do przyjęcia uchwały w 38-osobowym zgromadzeniu potrzebna jest większość statutowego składu zgromadzenia ? 20 głosów.

Do czasu uchwalenia budżetu KZK GOP będzie działał na podstawie projektu budżetu. (PAP)


mtb/ son/

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GOP
budżet
spór
finansowanie transportu publicznego
poprawka budżetowa
projekt budżetu
  • www – 28.12.2016

    No to Panowie i Panie z redakcji KZK GOP nadal nie ma budżetu. Po co bujacie w tytule?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....