TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Krakowska zielona strefa utrzymana, ale i zliberalizowana
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.03.2019 18:30:01
Krakowska strefa czystego transportu utrzymana i zliberalizowana

Kraków/ Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu utrzymana, ale zliberalizowana

Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu, obowiązująca na krakowskim Kazimierzu została utrzymana, ale znacznie zliberalizowana – zdecydowali w środę radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa. Według urzędników w praktyce strefa nie istnieje.

Zmian domagali się przedsiębiorcy z Kazimierza, według których po jej wprowadzeniu obroty ich biznesów spadły średnio o jedną trzecią. Przeciwnicy strefy czystego transportu przyszli na sesję z transparentami: "Pustynia Kazimierz zaprasza", "Transport zamknięty – handel wypchnięty", "Ręce precz od Kazimierza".

-"Przyznajemy, że po dwóch miesiącach funkcjonowania strefy należało wprowadzić korekty" - mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Wskazał, że strefa czystego transportu, której tworzenie umożliwia ustawa o elektromobilności przygotowana przez rząd Mateusza Morawieckiego, jest "bardzo słabym instrumentem", ale miasto postanowiło z niego skorzystać.

-"Nie ma w naszym podejściu intencji niszczenia czyjejkolwiek działalności" – podkreślił Kulig. "Uważamy, że ten kierunek ewolucji - wymykania kolejnych, centralnych obszarów miasta z ruchu jest nieodzowny i z tego nie zrezygnujemy" - podkreślił.

Liberalizacja strefy

Prezydent zaapelował do radnych, którzy wprowadzili poprawki, aby mieli cywilną odwagę i przyznali, że chcą likwidację strefy. "Każdy doskonale wie, że jeśli przez taki okres będzie możliwy pełny wjazd do strefy, to nie ma tej strefy" - powiedział Kulig. "Albo mamy strefę albo nie mamy" – mówił, odnosząc się do tych poprawek dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek.

Strefa czystego transportu obowiązuje od 5 stycznia na placu Nowym i kilkunastu innych ulicach Kazimierza. Mogą tam wjeżdżać jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem albo gazem CNG. Do strefy wjadą też – po przyjętych w środę poprawkach - pojazdy z napędem hybrydowym i skutery elektryczne.

Ograniczenia nie obowiązywały mieszkańców strefy, przedsiębiorców, którzy mieli tam siedzibę swojej firmy, niepełnosprawnych oraz taksówkarzy. W środę do grupy uprawnionych do wjazdu dołączeni zostali także: lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci.

Strefowy timing 

Radni przyjęli również poprawki, zgodnie z którymi wystarczy, by firma działała na Kazimierzu, a niekoniecznie miała tam siedzibę. Pojazdy kontrahentów i klientów przedsiębiorców będą mogły wjeżdżać do strefy od poniedziałku do piątku od 9 do 17, a zaopatrzenie będzie się odbywać w dni powszednie w godzinach 6-12 i od 17-20, zaś w soboty i dni wolne od pracy w godzinach 6-12, od 14-16 i 18-20.

Strefa pierwotnie miała obowiązywać do czerwca. Radni wydłużyli ten termin do czasu wprowadzenia w Krakowie śródmiejskiej strefy parkowania, jednak nie dłużej niż do końca grudnia. Do 3 grudnia prezydent ma przedstawić radnym analizę efektywności strefy czystego transportu.

Przedsiębiorcy po głosowaniu bili brawo i krzyczeli: "dziękujemy". Przyjęcie zmian poprzedziła dyskusja.

Debata radnych

"Pracowaliśmy nad kompromisem, który byłby do zaakceptowania i przez osoby, które są za utrzymaniem tej strefy i przeciw" – mówił radny Klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Michał Starobrat. Jak podkreślił, strefę wprowadzono zbyt szybko - była pierwsza w Polsce - dlatego popełniono błędy.

Przewodniczący klubu PiS Włodzimierz Pietrus mówił, że radni PiS chcą rozwiązać problem "jak najszybciej i skutecznie". "Ale nie chcemy, żeby były to takie kompromisy, które wyprowadzą mieszkańców na manowce, ale takich, które rozwiążą ich realne problemy" - mówił.

Wiceprzewodniczący Klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Wojciech Krzysztonek przypomniał, że strefa czystego transportu to instrument samorządu w walce o czyste powietrze. "My w PO wierzymy, że to instrument dzięki któremu możemy walczyć w naszym mieście o czyste powietrze, ale nie jesteśmy doktrynerami, wsłuchujemy się w głos mieszkańców i przedsiębiorców i jeśli pewna idea słuszna nie sprawdza się, jesteśmy gotowi przyjrzeć temu projektowi. I to właśnie uczyniliśmy" – powiedział Krzysztonek.

Radny PiS Mariusz Kękuś mówił, że ci sami przedsiębiorcy i mieszkańcy byli na sali w grudniu, gdy była podejmowana uchwała ws. strefy czystego transportu, ale wtedy ich argumenty nie zostały wysłuchane. Jak podkreślił strefa ta obejmuje zaledwie pół promila powierzchni miasta, a każdego dnia do Krakowa wjeżdża 250 tys. samochodów spoza jego granic. "Wprowadza się ograniczenia, które nic nie dają, to działania pozorowane. Tak w Krakowie jest problem smogu, ale wprowadzenie strefy na tak małym obszarze tego nie zmieni" – powiedział Kękuś. Dodał, że oczekuje od miasta przygotowania strategii, w jaki sposób ograniczyć liczbę samochodów wjeżdżających do Krakowa.

Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego mówiła, że KAS popiera utrzymanie strefy czystego transportu na Kazimierzu, ale jednocześnie apeluje o podjęcie poważnej debaty o ruchu samochodowym w Krakowie.

-"Musimy wprowadzić ograniczenia w ruchu samochodowym, skupiające się na samochodach, które najbardziej nas trują, czyli najstarszych autach (z silnikami) diesla" – powiedziała Dworakowska. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strefa
Kraków
ZTP Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....