TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kraków zmieni ceny biletów i opłaty za parkowanie?
KRAKOW.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 20.12.2018 10:40:14
Kraków zmieni ceny biletów i opłaty za parkowanie? (foto: ZIKiT)

Gmina Kraków kontynuuje swoją politykę transportową. Dlatego przygotowane zostały koncepcje nowych cenników biletów komunikacji miejskiej, opłat na obszarze strefy płatnego parkowania oraz nowe podejście do regulowania ruchem (Strefa Czystego Transportu).

W środę 19 grudnia radni Rady Miasta Krakowa zapoznali się z projektem uchwały wprowadzającej na obszarze turystycznym kwartału Kazimierz tzw. Strefy Czystego Transportu. To narzędzie służące do ograniczania emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych (m.in. pyłów, czy tlenków azotu) oraz zmniejszania natężenia ruchu samochodowego - na obszarze tak silnie użytkowanym przez pieszych, jak Kazimierz, to rozwiązanie podnoszące ich komfort poruszania się. Po wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu na Kazimierz prawo wjazdu mieliby mieszkańcy (swoimi dotychczasowymi pojazdami, bez żadnych ograniczeń) oraz przedsiębiorcy (do końca 2025 r. - później musieliby się wyposażyć w samochody niskoemisyjne) i taksówki (bez ograniczeń do końca 2025 r.). Poza nimi wjazd miałyby jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem lub gazem CNG. Zgodnie z zebranymi uwagami od mieszkańców wprowadzone zostały odpowiednie korekty do projektu uchwały, którą dziś zajmie się rada - mieszkańcy Kazimierza są przychylni rozwiązaniu.

Zmiany cen biletów

Radni poznali też koncepcję zmian w cenniku biletów komunikacji zbiorowej. Założeniem zmian w cenniku jest przekonanie jak największe liczby osób do stałego korzystania z komunikacji zbiorowej na podstawie biletów okresowych. Ich cena dla mieszkańców (posiadaczy Karty Krakowskiej) będzie wynosiła 72 zł. Byłaby to najniższa stawka wśród dużych polskich miast - w żadnym z nich cena biletu okresowego nie jest niższa niż 90 zł, większość oscyluje wokół 100 zł. Jednocześnie jednak ze sprzedaży wycofane zostałyby bilety okresowe ważne na jednej lub dwu liniach.

Propozycja zakłada również, że zmianie ulegnie pakiet biletów krótkoterminowych. Bilet jednoprzejazdowy będzie kosztował 4 zł, bilet 20 minut zostanie zastąpiony biletem ważnym przez okres 15 minut za ( 3 zł), bilet 40 (minut) zostanie zastąpiony biletem ważnym przez 30 minut (za 4 zł), godzinę (5 zł) oraz 90 minut (6 zł).

Przygotowane rozwiązania mają za zadanie urealnić ceny biletów w stosunku do wzrostu cen i wysokości pensji w Polsce. Konieczne stało się uwzględnienie inflacji, szczególnie w kontekście wzrostu cen energii elektrycznej, co odbija się na kosztach funkcjonowania m.in. sieci tramwajowej (wzrost o ok. 15 mln zł).

Nowości w SPP

Razem z koncepcją nowej taryfy biletowej przygotowane zostały również nowe rozwiązania dla Strefy Płatnego Parkowania. Przewidywane jest włączenie do niej obszaru osiedla Podwawelskiego, Zabłocia i drobne korekty obecnych granic. Oprócz tego - wraz z wprowadzeniem drogą ustawy takiej możliwości - zmienione zostałyby stawki opłat za postój, które nie były regulowane od 2001 r. (ustawa nie przewidywała takiej możliwości. Na obszarze wewnętrznym strefy płatnego parkowania cena za pierwszą godzinę postoju ma wynosić 6 zł, na obszarach mniej obciążonych ruchem samochodowym cena miałaby wynosić 4 zł za godzinę. Decyzja o tym, które podstrefy powinny być obciążone wyższymi stawkami zapadła na podstawie analiz zamówionych jesienią tego roku. Pokazały one, że najsilniej obciążone ruchem są podstrefy P1 (cała), P2, P3, P4 oraz P6II i PIV. To tam miałyby obowiązywać wyższe stawki za postój.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Kraków
bilet
parking
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....