TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kraków przebuduje Muzeum Inżynierii Miejskiej
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 13.03.2019 11:05:33
Kraków przebuduje Muzeum Inżynierii Miejskiej (foto: UMK)

Prawie 41 mln zł będzie kosztować przebudowa i rozbudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Władze Muzeum podpisały umowę z firmą, która będzie wykonawcą zadania. Inwestycja powinna się zakończyć w czerwcu 2021 r.

Przebudowa i rozbudowa obejmie hale D, E, H i L. "Po remoncie i rozbudowie zwiedzanie wystaw będzie możliwe bez wychodzenia z budynków na zewnątrz; z hali do hali będzie można przejść +suchą stopą+" – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak.

Całkowita wartość projektu to prawie 41 mln zł, wartość umowy to prawie 32 mln zł. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (ponad 28 mln zł) oraz Gminy Miejskiej Kraków (prawie 5 mln zł). Pozostałe środki to wkład własny Muzeum.

"Staramy się tak zmienić hale (muzealne), aby były atrakcyjne" – powiedział dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój. Jak dodał, w latach wcześniejszych placówkę przy ul. św. Wawrzyńca udało się "w miarę" dopasować do potrzeb zwiedzających.

Projekt zakłada, że do końca 2020 r. powierzchnia użytkowa przeznaczona na funkcje wystawiennicze i obsługę zwiedzających zwiększy się o ponad 2,2 tys. m kw.

Zespół budynków muzeum położony jest na terenie dawnej zajezdni tramwajowej i autobusowej. Kompleks zajezdni powstawał w latach 1882-1938 i był wielokrotnie przekształcany. Muzeum mieści się na terenie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego praktycznie jedyna realna możliwość rozbudowy muzeum to wydrążenie części podziemnej – oznacza to, że na zewnątrz muzeum niewiele się zmieni (istniejąca przestrzeń zabytkowa zostanie oczyszczona ze zbędnych i wtórnych obiektów, takich jak blaszany garaż), a rozbudowie i modernizacji ulegnie część podziemna.

Inwestycja ma na celu powiększenie przestrzeni ekspozycyjnej muzeum oraz stworzenie takich powiązań komunikacyjnych pomiędzy obiektami, aby zwiedzanie wystaw było wygodne.

Przestrzeń ekspozycyjną w części podziemnej będą stanowić podpiwniczenie hali D oraz budynek podziemny L. Hala D – największy obiekt w zespole budynków dawnej zajezdni tramwajowej – w dalszym ciągu pozostanie główną salą ekspozycyjną, która dodatkowo prawie dwukrotnie powiększy swoją powierzchnię o część podziemną. Zrealizowany także zostanie wydrążony pod ziemią budynek L – pod częścią dziedzińca od strony ulicy Gazowej. Połączenie pomiędzy poszczególnymi halami Zajezdni zapewnią przełączki i przejścia podziemne.

W najbliższych dniach planowane jest zatwierdzenie harmonogramu robót, przekazanie wykonawcy terenu budowy i rozpoczęcie prac budowlanych. Kolejnym etapem w ramach zadania będzie przygotowanie wystawy stałej.

Jak zaznaczyła Katarzyna Olesiak, MIM jest jednym z niewielu muzeów w Europie, które skupia się na zagadnieniach związanych inżynierią miejską – i taka też będzie nowa wystawa stała, w całości poświęcona tej dziedzinie. Zgodnie z zapowiedziami w najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie szczegółowej koncepcji realizacji wystawy stałej w muzeum. Jej otwarcie jest planowane na połowę 2021 r.

Oprócz wystawy stałej, po zakończeniu remontu pojawią przestrzenie na wystawy zmienne - do czterech równocześnie, sale edukacyjne oraz sala konferencyjna dla 100 osób. Nie zabraknie sklepiku, kawiarni i szatni.

Podczas dwuletnich prac na terenie muzeum część terenu dawnej zajezdni zostanie wyłączona z użytku, a w dyspozycji MIM-u zostaną tylko dwie hale E i F. Mimo trwających prac budowlanych Muzeum nie zamknie swych wrót dla zwiedzających, dalej będzie można oglądać wybrane wystawy (np. "Tramwaje na Wawrzyńca"), ale i nowe ekspozycje - 13 kwietnia planowany jest wernisaż wystawy "Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje. Kryptografia wczoraj i dziś"Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
muzeum

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....