TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Koniec sporu o Dom Tramwajarza!
POZNAN.PL TransInfo.pl - Opublikowano: 13.04.2016 17:18:11
fot. poznan.pl

Zakończył się sądowy spór o Dom Tramwajarza. Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowił, że nadal będzie on własnością Miasta. Dzięki temu dalej będzie on służył mieszkańcom Jeżyc i nie tylko. Zgodnie z wyrokiem Fundacja Pomost, która wytoczyła miastu proces, otrzyma dwa miliony zł odszkodowania. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa była bardzo trudna. Miasto Poznań wiele lat temu zobowiązało się bowiem w akcie notarialnym do przekazania Fundacji Pomost części budynku, by mogła ona tam prowadzić swoją działalność. Ryzyko, że Miasto bezpowrotnie utraci Dom Tramwajarza, było więc bardzo duże. Sąd uznał jednak, że zobowiązanie do przeniesienia własności na fundację było ściśle powiązane z celem, jakiemu miało to służyć. Został on określony w statucie fundacji, w którym zobowiązuje się ona przede wszystkim do działalności socjalnej na rzecz pracowników MPK. Przez szereg lat Fundacja ze swoich zadań statutowych się jednak nie wywiązywała. Nie miała też pomysłu, jak to zrobić. Cel oddania jej budynku na własność zatem wygasł. Miasto będzie musiało jednak wypłacić Fundacji ponad 2 mln zł odszkodowania.

- Musimy traktować ten wyrok w kategoriach sukcesu, bo prawda jest taka, że mogliśmy Dom Tramwajarza bezpowrotnie stracić - mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. - Kwota odszkodowania jest duża, ale zyski społeczne związane z zachowaniem budynku w miejskich rękach są naszym zdaniem dużo wyższe. Dom Tramwajarza pełni na Jeżycach bardzo ważną funkcję, działające tam Centrum Amarant realizuje wiele wartościowych inicjatyw dla mieszkańców, w tym także dla seniorów. Musimy też pamiętać, że zasądzone odszkodowanie jest dużo niższe od kwoty, której domagała się fundacja.

W związku z tym Miasto uznało, że apelacja mogłaby być zbyt ryzykowana. Tym bardziej, że Fundacja Pomost miała solidne podstawy do swoich roszczeń.

- Niestety wiele lat temu poprzedni zarząd miasta powołał fundację pomocy socjalnej mającą służyć pracownikom MPK i złożył deklarację o przekazaniu jej majątku, w tym m.in. Domu Tramwajarza. W statucie fundacji nie zabezpieczono interesów miasta, które straciło nad nim jakąkolwiek kontrolę - tłumaczy prezydent Wiśniewski - Na szczęście sąd przychylił się do argumentacji pełnomocników Miasta, uznając, że oddanie fundacji tej nieruchomości byłoby bezcelowe. A zachowanie w miejskich rękach Domu Tramwajarza od początku było dla nas celem nadrzędnym.

Fundacja pomocy socjalnej "Pomost" została powołana przez Miasto w 2000 roku. Jej celem było wspieranie, pomoc socjalna i działalność społeczna na rzecz pracowników MPK. Część tych zadań miała być realizowana w Domu Tramwajarza, który z czasem miał przejść na własność fundacji. Oprócz budynku przy Słowackiego, fundacja otrzymała też dwa ośrodki wypoczynkowe w Kletnie i Skorzęcinie. O ile w samych początkach działalności faktycznie organizowała ona kolonie i wczasy, akcje krwiodawstwa, spotkania związkowe i inne przedsięwzięcia dla pracowników MPK, to przez kolejne lata swoich celów statutowych nie realizowała. Co więcej, "Pomost" zalegał z opłatami, m.in. za użytkowanie wieczyste, zaciągnął też szereg zobowiązań finansowych. Dom Tramwajarza miał być zabezpieczeniem pod kolejną pożyczkę, fundacja zażądała więc od Miasta wydania budynku. Gdy władze Poznania odmówiły, sprawa trafiła do sądu. W pozwie Fundacja Pomost domagała się odszkodowania w wysokości 4,2 mln zł, lub w razie jego nieprzyznania - przekazania jej Domu Tramwajarza.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
MPK Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....