TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Koncepcja muzeum komunikacji na Madalinie
UM POZNAŃ Mateusz Malinowski / TL / TransInfo - Opublikowano: 18.01.2017 15:59:20 1 komentarz
Koncepcja muzeum komunikacji na Madalinie

Radni z Komisji Rewitalizacji zapoznali się projektem wzorowanym na wiedeńskim muzeum komunikacji REMISE.

Zajezdnię na ulicy Madalińskiego zamknięto 3 lata temu. Przestrzeń jest obecnie wykorzystywana, mówiąc nieco eufemistycznie, jako miejsce spędzania wolnego czasu przez społeczność Wildy. Pomysłem na stałe zagospodarowanie obiektu jest stworzenie muzeum komunikacji publicznej w Poznaniu.

- Jedną z pierwszych moich decyzji po objęciu funkcji było wstrzymanie zamiaru sprzedania tego terenu - mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, który jest też zwolennikiem stworzenia na Madalinie muzeum. - Przyglądając się innym podobnym obiektom spodobało nam się rozwiązanie zastosowane w Wiedniu. Podjęliśmy współpracę z osobami, które tamtą koncepcję stworzyły, aby zaproponowały projekt dla Madaliny.

Autorami Wiedeńskiego Muzeum Komunikacji REMISE (Verkehrsmuseum der Wienerlinien REMISE) są dr Christan Rapp oraz architekt Gerhard Abel. Zaprojektowana przez nich nowa ekspozycja została otwarta w Wiedniu we wrześniu 2014 roku i jest uznawane za jedno z najlepszych i najciekawszych tego typu muzeów w Europie.

Wiedeńscy eksperci opracowali projekt dla Madaliny, który przedstawili radnym oraz zebranym na komisji społecznikom. Prace nad projektem zostały poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z terenem i infrastrukturą byłej zajezdni pod kątem możliwych funkcji. Przyglądali się również uwarunkowaniom społecznym. Dostrzegli na Wildzie potencjał wynikający z zaangażowania mieszkańców, którzy byliby w stanie wypełnić życiem to miejsce. Natomiast część muzealna również może liczyć na tradycje wynikające z historii miasta, jego cech związanych z gospodarnością, rozwojem gospodarczym na przestrzeni wielu pokoleń.

Projekt zakłada Madalinę jako współistniejące ze sobą muzeum i centrum kulturalno-społecznego. Powierzchnia przed zajezdnią miałaby pozostać niezabudowana, aby nadal pełnić funkcje otwarte, środowiskowe dla dzielnicy. Obok założono pomieszczenie wielofunkcyjne, które może być wykorzystywane na centrum multimedialne, prezentacje teatralne, imprezy taneczne. Przewidziano miejsce na punkt informacyjny, kawiarenkę. Kolejną atrakcją ma być warsztat pokazowy, w którym można by oglądać jak naprawiane są pojazdy zabytkowe. Sam projekt muzealny, zlokalizowany w największej hali zajezdni, zakłada pokazanie historii komunikacji Poznania w XIX i XX wieku z historycznymi pojazdami i strefami tematycznymi. Część powierzchni ma zostać przeznaczona na wystawy czasowe, które ożywiają muzeum i przyciągają nowych zwiedzających. Istotne, aby pojazdy historyczne mogły opuszczać zajezdnię, kiedy wykorzystywane są na wycieczki, czy parady z okazji świąt. Ważne też, aby wystawa nie koncentrowała się tylko na przeszłości, ale prezentowała pojazdy współczesne oraz wybiegała w przyszłość pokazując możliwe kierunki rozwoju komunikacji. Oferta musi być zróżnicowana, przyjazna rodzinom, osobom niepełnosprawnym. Austriaccy projektanci widzą możliwość skorzystania z dorobku i doświadczenia Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, który również deklarują współpracę.

- W tym projekcie dokładnie wiadomo o co chodzi - stwierdził radny Łukasz Mikuła. - Wiemy, co ma w obiekcie się znajdować i czemu służyć. Widać też łączenie funkcji ożywiających Wildę z funkcjami ogólnomiejskimi, a nawet przyciągającymi zainteresowanych spoza Poznania.

- Hala na Madalinie nie należy do największych w kraju. Konkurować musimy nie liczbą pojazdów, ale jakością ekspozycji i ofertą towarzyszącą - oceniał z kolei radny Antoni Szczuciński. Proponował też, aby kompleksu nie tworzyć na podstawie przepisów o muzeach, bo one utrudnią elastyczność placówki. Należy iść raczej w kierunku centrum kulturalnego. Radny stawiał też pytanie o statut przyszłej placówki. Czy ma to być miejska instytucja kultury, czy lepiej przeprowadzić konkurs na operatora zewnętrznego? Póki co miasto musi przejść od projektu do następnych działań. - Kolejnym krokiem będzie przygotowanie planu funkcjonalno - użytkowego, oszacowanie kosztów i pozyskiwanie finansowanie zewnętrznego - wymieniał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. - Bazujemy na sprawdzonych rozwiązaniach z Wiednia, podpatrujemy też inne miasta. Mamy wsparcie lokalnej społeczności, liczę też na państwa radnych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
zajezdnia
muzeum

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....