TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Komunikacja miejska z limitem 50%! Od 1 czerwca
TransInfo.pl - Opublikowano: 30.05.2020 15:00:49
Komunikacja miejska z limitem 50%! Od 1 czerwca

30 maja rząd zmienił limity pasażerów w komunikacji miejskiej. Od poniedziałku!

Brak jakikolwiek szerszej informacji o zmianie pasażerskich limitów ze strony państwa pokazuje, jak bardzo rządzący mają w poważaniu komunikację zbiorową.

Mieliśmy wielkie bannery o otwarciu kin, siłowni, basenów, parków rozrywki , salonów masażu, o weselach i koncertach do 150 osób. O komunikacji zero. Oczywiście zero też podziękowań za ofiarną służbę podczas epidemii. Piąte koło u wozu?

Tymczasem w sobotę..

30 maja rząd opublikował kolejne rozporządzenie, w którym dość nieoczekiwanie zawarto następujący punkt:

§ 17. 1. Do odwołania, w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:
(...)
2) środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400, 462 i 875) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
a) 100% liczby miejsc siedzących albo
b) 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych

Rozporządzenie można pobrać TUTAJ

Dwa wyjścia

To oznacza dalsze poluzowanie limitów pasażerskich. W komunikacji miejskiej najnowsze rozporządzenie daje wybór:

  • 100% liczby miejsc siedzących albo

  • 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Przykładowo w Gdyni, kierując się koniecznością zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami podróżującymi, wybrano to drugie rozwiązanie – jako zdecydowanie bezpieczniejsze dla pasażerów.

Oznacza to możliwość przewozu (średnio) 43 osób w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie i 73 osób w pojazdach przegubowych. Powyżej już przygotowane tablice, jakie pojawi się 1 czerwca na taborze w sieci ZKM Gdynia.

Podobnie we Wrocławiu. Od 1 czerwca liczba pasażerów, którzy mogą wsiąść do tramwaju czy autobusu to 50% ogółu miejsc - stojących i siedzących. Przy czym jest zalecenie w rozporządzeniu, by co drugie miejsce siedzące pozostawało wolne.

-"Na wszystkich naszych pojazdach pojawią się w poniedziałek rano nowe, zmienione informacje, ilu pasażerów może wsiąść do środka. Takie informacje będą na naszych pojazdach oraz pojazdach podwykonawców MPK firm Mobilis i Michalczewski – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

W praktyce od poniedziałku 1 czerwca w autobusach wrocławskiego MPK w zależności od marki i modelu będzie mogło jechać maksymalnie od 40 pasażerów w Solarisie do 83 w przegubowym Citaro albo 88 w przegubowym Volvo. W przypadku tramwajów będzie to od 47 w jednym wagonie tramwaju 204 WrAs, po 111 osób w pojeździe Pesa Twist.


Posłuchajcie, jak najnowsza decyzję rządu komentuje prezes MPK Wrocław:


W komunikacji pozamiejskiej

Warto podkreślić, że najnowsze zapisy oznaczają zniesienie limitów pasażerskich w komunikacji pozamiejskiej i przewozach turystycznych.

To znacząco poprawia sytuację przewoźników autokarowych i tych przewoźników regionalnych, którzy eksploatują tabor bez miejsc stojących lub jedynie z niewielką ich liczbą.

Przypomnijmy, że to pierwszy punkt  z naszego listu do premiera, o czym informowaliśmy w InfoBusie TUTAJ Zostały jeszcze trzy.

Limity od marca

Przypomnijmy, że rząd wprowadził limity pasażerskie (połowa miejsc siedzących) w transporcie publicznym w dniu 13 marca. Tydzień później to obostrzenie zostało rozszerzona na całą komunikację – także prywatną.

18 maja ten sanitarny rygor został poluzowany i od tego dnia pojazdy mogły wozić, albo wg starej zasady połowa miejsc siedzących" albo nowej – do 30% ogółu miejsc i stojących, i siedzących, co było zdecydowanie korzystniejsze dla komunikacji miejskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....