TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Komunikacja miejska na Air Show
MZDIK RADOM - Opublikowano: 24.08.2015 21:11:29 1 komentarz
Komunikacja miejska na Air Show

Prawie 1900 kursów do lotniska i tyle samo z powrotem miały rozkładowo wykonać przez dwa dni autobusy miejskie, które woziły widzów pokazów Air Show 2015. W praktyce wykonały ich trochę więcej, ponieważ na bieżąco - w razie potrzeby - były uruchamiane również pojazdy rezerwowe. Pracownicy MZDiK Radom przez cały czas nadzorowali komunikację.

Takich rzesz ludzi radomska komunikacja miejska nie przewozi podczas żadnej innej imprezy albo święta. Air Show to dla MZDiK największe wyzwanie logistyczne, stąd też przygotowania do jego obsługi trwały już od kilku miesięcy. Wiadomo, że kiedy trzeba przewieźć tam i z powrotem kilkadziesiąt tysięcy ludzi, to tłoku w autobusach raczej nie da się uniknąć. Pojazdy jeździły jednak na tyle często, że jeżeli ktoś nawet nie zabrał się do jednego wozu, to już za chwilę przyjeżdżał kolejny, jadący w tym samym kierunku. Obaj przewoźnicy, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu oraz spółka Michalczewski wysłali niemalże wszystkie swoje autobusy na trasy. Aby jak najwięcej pojazdów mogło kursować w okolicach lotniska, musieli trochę ucierpieć radomianie niezainteresowani pokazami. Rzadziej jeździła "czwórka", zaś kilka innych linii obsługiwały wozy krótsze niż zwykle. Wszystkie pojazdy wielkopojemne przeznaczono bowiem do obsługi linii jeżdżących do lotniska.
Łącznie z autobusami rezerwowymi (wykonującymi dodatkowe kursy, nieujęte w rozkładach jazdy - by przewieźć jak najwięcej pasażerów) w ten weekend jeździło po Radomiu około 170 pojazdów komunikacji miejskiej. W niedzielę na linię P2 wyjechał nawet jedyny zachowany w Radomiu Ikarus 280.26. W obydwa dni - ze względu na to, że widzowie opuszczali lotnisko jeszcze nawet po zmroku - podjęto decyzję o wydłużeniu okresu kursowania autobusów w tym rejonie do około godziny 21:00. Chodziło o to, aby ostatni pasażerowie mogli jeszcze wrócić do dworca i na parkingi.
Przed lotniczym świętem MZDiK starał się docierać z informacjami o funkcjonowaniu radomskiej komunikacji miejskiej do jak największego grona zainteresowanych pasażerów. Mapki tras linii i komunikaty o ich kursowaniu były nie tylko na stronie internetowej, ale również w wielu innych źródłach. Jeśli tylko ktoś chciał, nie powinien mieć problemu z ich znalezieniem. A jeśli mimo wszystko ktoś przyjechał do Radomia bez wcześniejszego przygotowania, to także nie mógł raczej narzekać na brak informacji. Na przystankach w pobliżu dworców i największych parkingów rozwiesiliśmy komunikaty o tym, jakimi autobusami można dotrzeć na lotnisko z danego miejsca. Wykorzystaliśmy też do tego celu tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na dole każdej z nich "płynął" odpowiedni napis. Przykładowo wyświetlacz u zbiegu ulic Chrobrego oraz Rapackiego pokazywał informację: "Dojazd na Air Show z tego przystanku autobusami linii P2, 11, 21". Wystarczyło spojrzeć, przeczytać i wszystko było jasne nawet dla gości spoza Radomia. Najważniejsze informacje dla podróżnych były również umieszczone w infokioskach znajdujących się w biletomatach.
Wspomniane powyżej biletomaty, a szczególnie ten na placu Dworcowym, przeżywały prawdziwe oblężenie. Tysiące biletów sprzedawano także w busach ustawionych przed południem przy dworcu PKP, rondzie Popiełuszki i alei Grzecznarowskiego, a po południu w sąsiedztwie przystanków obok dwóch bram lotniska. Ci, którzy pozostawiali swoje samochody na parkingach miejskich, tradycyjnie mogli jechać autobusami za darmo, ale inni musieli mieć bilet.
Parkingi na kilkanaście tysięcy samochodów były wyznaczone w różnych częściach miasta. Zostały one oznakowane, ale nie wszyscy przyjezdni chcieli z nich skorzystać. Część kierowców uparcie - pomimo wcześniejszych apeli - chciała podjechać jak najbliżej lotniska. To spowodowało, że przed południem niektóre ulice, między innymi Żeromskiego czy Kozienicka, szybko się zakorkowały. Kierowcy chcący wjechać w aleję Wojska Polskiego byli oczywiście kierowani na pobliskie parkingi, ale ponieważ wcześniej niektórzy wdawali się w dyskusje z policjantami, to blokowali ruch innym, w tym przede wszystkim autobusom. To powodowało opóźnienia, a także niepotrzebne nerwy kierowców i pasażerów.
Podczas dwudniowych pokazów Air Show dyżury pełniło prawie 40 pracowników MZDiK. Obserwowali frekwencję w autobusach, decydowali o wysyłaniu dodatkowych autobusów na trasy, kontrolowali tymczasowe oznakowanie ulic i sprzedawali bilety komunikacji miejskiej. Uczestniczyli także w pracach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZDiK Radom
Radom
Air Show
  • Kamil – 25.08.2015

    Czemu nie ma żadnej informacji, że tekst jest kopią artykułu ze strony mzdik.pl?http://www.mzdik.pl/?id=72&art=1421&cc=1

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....