TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kolejne unijne miliardy na transport
- Opublikowano: 04.01.2013 09:29:26
Kolejne unijne miliardy na transport

Pod koniec tego roku podpisano 16 umów przyznających wsparcie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko na realizację projektów w sektorze transportu. Wartość inwestycji wynosi w sumie 3,2 mld zł, z czego pieniądze unijne to 2,2 mld zł. Najwięcej, bo aż 11 umów przyznających środki unijne podpisano dla projektów z zakresu transportu przyjaznego środowisku. Do tej pory, w ramach Priorytetu VII Programu Infrastruktura i Środowisko, który wspiera tego typu projekty proces kontraktacji przebiegał najwolniej w całym sektorze transportu. Spośród tych inwestycji 5 będzie dotyczyło rozwoju transportu kolejowego:

- Odnowa taboru PKP Intercity S.A. dla relacji Wrocław ?Gdynia;

- Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź, etap II, Lot C - pozostałe roboty;

- Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II. Odcinek Bielawa Dolna - Horka: budowa mostu przez Nysę Łużycką oraz elektryfikacja;

- Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II. Pilotażowe wdrożenie ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R w Polsce na odcinku Legnica - Węgliniec - Bielawa Dolna;

- Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław - Poznań, etap III, odcinek Czempiń ?Poznań;

natomiast kolejne 3, to przedsięwzięcia służące rozwojowi transportu morskiego:

- Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM) etap IIA;

- Poprawa dostępności do portu Kołobrzeg od strony lądu (drogi i kolej) - etap I;

- Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin (Kanał Piastowski i Mieliński) - etap II, strona wschodnia i zachodnia.

Pozostałe projekty realizowane z myślą o rozwoju transportu przyjaznego środowisku, dla których podpisano umowę o dofinansowanie pod koniec bieżącego roku, to modernizacja taboru tramwajowego w Szczecinie i Warszawie, odbudowa zabudowy regulacyjnej rzeki Odry ?projekt z zakresu rozwoju transportu śródlądowego oraz budowa intermodalnego terminalu kontenerowego w Kutnie oraz Dąbrowie Górniczej. Wśród pozostałych umów podpisanych w grudniu znalazły się również inwestycje z zakresu transportu drogowego (przebudowa i rozbudowa obwodnicy Miasta Krosna), rozwoju sieci lotniczej TEN-T (rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym), a także wprowadzania inteligentnych systemów transportowych (nowoczesne systemy informatyczne dla Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju).

Zielone światło z Brukseli

W roku 2012, z przesłanych do tej pory przez stronę polską tzw. dużych projektów, Komisja Europejska potwierdziła przyznanie wsparcia finansowego dla 28 inwestycji. To największa do tej pory liczba wydanych decyzji w jednym roku. Na te projekty przeznaczono 2,43 mld euro (tj. ok. 10 mld zł) z Funduszy Europejskich. Wśród nich znalazła się m.in. budowa Trasy Mostu Północnego w Warszawie, modernizacja trzech linii kolejowych, dwa odcinki połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa, a także budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zgodnie z przepisami wspólnotowymi indywidualną zgodę Komisji Europejskiej muszą otrzymać wszystkie projekty, których wartość całkowita przekracza 50 mln euro. Spośród 125 takich projektów finansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko i przekazanych dotychczas przez stronę polską, 70 otrzymało decyzję potwierdzającą z Brukseli, z tego aż 28 w roku 2012. Stanowi to 40 proc. wszystkich wydanych dotąd decyzji. Bruksela potwierdziła dofinansowanie dla inwestycji w czterech sektorach, POIŚ tj. transporcie, energetyce, środowisku i kulturze. Dla porównania w poprzednich dwóch latach Komisja Europejska wydała w sumie 36 decyzji (17 decyzji w 2010 i 19 decyzji w 2011). 

Osiem projektów transportowych, które uzyskało w tym roku decyzję Komisji Europejskiej to inwestycje drogowe. Wśród zatwierdzonych przedsięwzięć znalazły się między innymi: budowa i przebudowa dróg krajowych w Tychach, Wrocławiu, Warszawie, Włocławku i Łodzi, budowa drogi ekspresowej pomiędzy Gnieznem i Poznaniem, budowa obwodnicy Serocka oraz Trasy Mostu Północnego w Warszawie. Kolejne trzy przedsięwzięcia, to inwestycje kolejowe, czyli modernizacja linii kolejowych Warszawa-Łódź, Kraków-Rzeszów i Warszawa-Gdynia. Ostatnią inwestycją transportową, z potwierdzonym przez Komisję wsparciem finansowym, jest zakup 60 nowoczesnych tramwajów, które uzupełnią tabor w stolicy. Wszystkie projekty poprawią dostępność komunikacyjną i bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kolejowym i miejskim.

Wartość 28 projektów z potwierdzonym unijnym wsparciem finansowym wynosi prawie 5,5 mld euro. Fundusze unijne sfinansują kwotę ponad 2,43 mld euro, co stanowi ok. 44 proc. kosztów w ramach wszystkich ww. projektów. Największe dofinansowanie w ramach wydanych decyzji przypada na sektor transportu (ok. 1,67 mld euro) i energetyki (488 mln euro).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Unia Europejska
PKP Intercity
modernizacja
ERTMS
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....