TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kolejne unijne miliardy na transport
- Opublikowano: 04.01.2013 09:29:26
Kolejne unijne miliardy na transport

Pod koniec tego roku podpisano 16 umów przyznających wsparcie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko na realizację projektów w sektorze transportu. Wartość inwestycji wynosi w sumie 3,2 mld zł, z czego pieniądze unijne to 2,2 mld zł. Najwięcej, bo aż 11 umów przyznających środki unijne podpisano dla projektów z zakresu transportu przyjaznego środowisku. Do tej pory, w ramach Priorytetu VII Programu Infrastruktura i Środowisko, który wspiera tego typu projekty proces kontraktacji przebiegał najwolniej w całym sektorze transportu. Spośród tych inwestycji 5 będzie dotyczyło rozwoju transportu kolejowego:

- Odnowa taboru PKP Intercity S.A. dla relacji Wrocław ?Gdynia;

- Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Łódź, etap II, Lot C - pozostałe roboty;

- Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II. Odcinek Bielawa Dolna - Horka: budowa mostu przez Nysę Łużycką oraz elektryfikacja;

- Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II. Pilotażowe wdrożenie ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R w Polsce na odcinku Legnica - Węgliniec - Bielawa Dolna;

- Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław - Poznań, etap III, odcinek Czempiń ?Poznań;

natomiast kolejne 3, to przedsięwzięcia służące rozwojowi transportu morskiego:

- Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM) etap IIA;

- Poprawa dostępności do portu Kołobrzeg od strony lądu (drogi i kolej) - etap I;

- Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin (Kanał Piastowski i Mieliński) - etap II, strona wschodnia i zachodnia.

Pozostałe projekty realizowane z myślą o rozwoju transportu przyjaznego środowisku, dla których podpisano umowę o dofinansowanie pod koniec bieżącego roku, to modernizacja taboru tramwajowego w Szczecinie i Warszawie, odbudowa zabudowy regulacyjnej rzeki Odry ?projekt z zakresu rozwoju transportu śródlądowego oraz budowa intermodalnego terminalu kontenerowego w Kutnie oraz Dąbrowie Górniczej. Wśród pozostałych umów podpisanych w grudniu znalazły się również inwestycje z zakresu transportu drogowego (przebudowa i rozbudowa obwodnicy Miasta Krosna), rozwoju sieci lotniczej TEN-T (rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym), a także wprowadzania inteligentnych systemów transportowych (nowoczesne systemy informatyczne dla Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju).

Zielone światło z Brukseli

W roku 2012, z przesłanych do tej pory przez stronę polską tzw. dużych projektów, Komisja Europejska potwierdziła przyznanie wsparcia finansowego dla 28 inwestycji. To największa do tej pory liczba wydanych decyzji w jednym roku. Na te projekty przeznaczono 2,43 mld euro (tj. ok. 10 mld zł) z Funduszy Europejskich. Wśród nich znalazła się m.in. budowa Trasy Mostu Północnego w Warszawie, modernizacja trzech linii kolejowych, dwa odcinki połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa, a także budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zgodnie z przepisami wspólnotowymi indywidualną zgodę Komisji Europejskiej muszą otrzymać wszystkie projekty, których wartość całkowita przekracza 50 mln euro. Spośród 125 takich projektów finansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko i przekazanych dotychczas przez stronę polską, 70 otrzymało decyzję potwierdzającą z Brukseli, z tego aż 28 w roku 2012. Stanowi to 40 proc. wszystkich wydanych dotąd decyzji. Bruksela potwierdziła dofinansowanie dla inwestycji w czterech sektorach, POIŚ tj. transporcie, energetyce, środowisku i kulturze. Dla porównania w poprzednich dwóch latach Komisja Europejska wydała w sumie 36 decyzji (17 decyzji w 2010 i 19 decyzji w 2011). 

Osiem projektów transportowych, które uzyskało w tym roku decyzję Komisji Europejskiej to inwestycje drogowe. Wśród zatwierdzonych przedsięwzięć znalazły się między innymi: budowa i przebudowa dróg krajowych w Tychach, Wrocławiu, Warszawie, Włocławku i Łodzi, budowa drogi ekspresowej pomiędzy Gnieznem i Poznaniem, budowa obwodnicy Serocka oraz Trasy Mostu Północnego w Warszawie. Kolejne trzy przedsięwzięcia, to inwestycje kolejowe, czyli modernizacja linii kolejowych Warszawa-Łódź, Kraków-Rzeszów i Warszawa-Gdynia. Ostatnią inwestycją transportową, z potwierdzonym przez Komisję wsparciem finansowym, jest zakup 60 nowoczesnych tramwajów, które uzupełnią tabor w stolicy. Wszystkie projekty poprawią dostępność komunikacyjną i bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kolejowym i miejskim.

Wartość 28 projektów z potwierdzonym unijnym wsparciem finansowym wynosi prawie 5,5 mld euro. Fundusze unijne sfinansują kwotę ponad 2,43 mld euro, co stanowi ok. 44 proc. kosztów w ramach wszystkich ww. projektów. Największe dofinansowanie w ramach wydanych decyzji przypada na sektor transportu (ok. 1,67 mld euro) i energetyki (488 mln euro).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Unia Europejska
PKP Intercity
modernizacja
ERTMS

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....