Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejka na Kasprowy Wierch ma 80 lat! [FILM]

infotrans
13.07.2016 13:13
0 Komentarzy

Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dlaponad polowy Polaków i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta? wynika z badania ?Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór?przeprowadzonego z okazji osiemdziesiątego jubileuszu powstania kolejki.Aż 75 proc. ankietowanych chciałoby wjechać kolejką na Kasprowy Wierchpodczas pobytu w Zakopanem.

15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierchdotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach ? w1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, wciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys.osób. 80 lat od powstania kolej linowa nadal cieszy się ogromną popularnościąwśród turystów ? wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut BadańRynkowych i Społecznych (IBRIS).

W odpowiedzi na pytanie ?Jaka atrakcja turystyczna kojarzysię Panu/i z Zakopanem?? co czwarty ankietowany (23,7 proc.) wskazałwłaśnie Kasprowy Wierch. Większą atrakcją turystyczną miasta okazały sięjedynie szlaki górskie (35 proc. wskazań). Inne odpowiedzi dotyczyły skoczninarciarskiej (22,1 proc.), Muzeum Tatrzańskiego (5,3 proc.), Krupówek (4,0proc.), Gubałówki (3,7 proc.), Morskiego Oka (2,5 proc.) oraz narciarstwa (1,3proc.).

„O kolejkachPolskich Kolei Linowych słyszało prawie dziewięciu na dziesięciu zapytanych.Trzech na czterech respondentów, którzy znają PKL deklaruje, że choć razwżyciu korzystali z kolejki górskiej. To w dużej mierze zasługa naszegonajważniejszego i najstarszego ośrodka na Kasprowym Wierchu” ?mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL ds. sprzedaży i marketingu.

Dla co trzeciego ankietowanego (30,9 proc.) koleje linowe sągłówną atrakcją polskich gór. Zdecydowana większość badanych (81,6 proc.).chciałaby skorzystać z tej atrakcji mając taką możliwość. Innego zdania byłojedynie 15 proc. pytanych. Motywacją do wycieczki koleją górską jest przedewszystkim chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań),a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi),atrakcyjność turystyczna (10,7 proc.), możliwość odpoczynku (5,1 proc.) izamiłowanie do gór (4,5 proc.).

Z podróży kolejką linową najchętniej skorzystaliby młodsibadani (85 proc. proc. ankietowanych w wieku 18-24, 90 proc. osób w wieku 25-34i 89 proc. w grupie wiekowej 35-44 lata). Odsetek osób, zainteresowanych takiegorodzaju wycieczką jest niższy wśród starszych ankietowanych, ale i takutrzymuje się na wysokim poziomie ? przejażdżką koleją zainteresowanych jest 85proc. osób w wieku 45-54, 73 proc. badanych w wieku 55-64 i69proc.w wieku 65 lat i więcej).

„Chcemyrozwijać ośrodek na Kasprowym Wierchu w zrównoważony sposób,z poszanowaniem przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nadal cieszyłsię tak ogromnym zainteresowaniem turystów. Zmiany zainaugurujemy na 80-lecie,tak by każdy Polak niezależnie od wieku mógł poczuć magię, historię i symbolikęośrodka, od którego zaczęła się historia PKL” ? mówi PatrykBiałokozowicz z PKL.

Na Kasprowym Wierchu turyści będą mogli poznawać niesamowitąhistorię kolei linowej i zrozumieć w jaki sposób działa, korzystając zinteraktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementembędzie ekspozycja poświęcona Ojcowi Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchodyrocznicy kolejki na Kasprowy Wierch potrwają cały rok. W ich trakcie wnajwiększych miastach Polski (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Sopot) ustawionyzostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierzeodwiedzających w niesamowitą górską podróż. Innymi atrakcjami będą m.in.wystawy plenerowe, zawody w narciarstwie alpejskim No limit na najdłuższej wPolsce trasie gigantowej oraz program edukacyjny dla młodzieży, który PKLzorganizowały wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

{ https://www.youtube.com/watch?v=1dcrwuKLib8}

Komentarze