TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kobiety prowadzą tramwaje w Gdańsku już od 100 lat!
UM GDAŃSK - Opublikowano: 07.03.2016 18:28:26
Wioletta Pelowska z ZKM Gdańsk (fot. Jerzy Pinkas / UM Gdańsk)

Dokładnie sto lat temu pierwsza kobieta została motorniczą w Gdańsku. Dziś co czwarty motorniczy zatrudniony przez gdański Zakład Komunikacji Miejskiej jest kobietą. Coraz więcej pań bierze także udział w kursach dla nowych motorniczych.

W Dniu Kobiet ZKM zaprasza na specjalny bezpłatny przejazd tramwajowy. W trasę wyruszy zabytkowa N-ka z 1952 roku. Tramwaj będzie kursował na trasie Strzyża PKM - Siedlce od godz. 10:00 do 17:00. Dla wszystkich pasażerek czekają słodkie niespodzianki. Przejazdy są bezpłatne. Tramwaj zatrzymuje się na wszystkich przystankach na swojej trasie.

Pierwsze kobiety motornicze pojawiły się w Gdańsku dokładnie 100 lat temu. Było to związane z poborem do wojska, w efekcie czego kobiety musiały zacząć wykonywać zawody uważane wówczas za typowo męskie. Jak czytamy w książce Sebastiana Zomkowskiego ?Tramwajem przez Gdańsk? ? w 1916 roku po raz pierwszy służbę na stanowisku motorniczego rozpoczęły 34 kobiety. Po raz kolejny wzrost liczby zatrudnianych kobiet obserwujemy podczas II wojny światowej. Do służby wojskowej sukcesywnie wcielano konduktorów, motorniczych i pracowników zaplecza technicznego, a luki kadrowe ponownie wypełniano poprzez zatrudnianie kobiet. Kiedy w roku 1939 zatrudniano zaledwie 11 kobiet, to rok później było ich już 305. Natomiast na płeć piękną za kierownicą miejskich autobusów trzeba było poczekać aż do lat 90. W tej chwili gdański ZKM zatrudnia 9 pań na stanowiskach kierowców autobusów.

Kobieta prowadząca tramwaj to coraz częstszy widok - co czwarty motorniczy w Gdańsku jest kobietą. Panie chętnie zajmują się zawodowo prowadzeniem tramwajów. Obecnie gdański Zakład Komunikacji Miejskiej zatrudnia 71 pań motorniczych. Statystyczna motornicza w Gdańsku ma na imię Ewa (6 pań), Anna albo Sylwia (po 4 panie), ma 41 lat i średnio pracuje jako motornicza od 9 lat. Najkrótszy staż ma motornicza zatrudniona 2 miesiące temu. Te z najdłuższym stażem pracują w ZKM już ponad 30 lat.

Na linii nr 6 autorzy serwisu prasowego gdańskiego magistratu pytali pasażerów jak oceniają kobiety ?za kierownicą? tramwaju. Marta, która codziennie dojeżdża do pracy do Wrzeszcza, mówi, że nie widzi różnicy w samym prowadzeniu tramwaju, kiedy za sterami siedzi kobieta, ale zwraca uwagę na to, że panie motornicze częściej czekają na dobiegających pasażerów. Natomiast Michał, student gdańskiej politechniki, dorzuca do tego uprzejmość i opanowanie. Jego zdaniem, kobiety jeżdżą rozważniej i częściej się uśmiechają.

Autorzy przeprowadzili też wywiad z jedną z gdańskich motorniczych ? panią Wiolettą Pelowską. Jako motornicza pracuje ona już kilkanaście lat. Z wykształcenia jest technikiem analityki medycznej, ale nigdy w tym zawodzie nie pracowała. Wcześniej zajmowała się wykańczaniem statków w Stoczni Gdańskiej i była kierowcą taksówki. Do pracy w ZKM namówił ją tata, który przez wiele lat pracował jako kierowca autobusu miejskiego.

? Początkowo wszyscy namawiali mnie na kurs na kierowcę, ale ja postanowiłam spróbować, jak to jest prowadzić tramwaje i tak już zostało od 17 lat. Zamiłowanie do prowadzenia samochodów, szczególnie tych dużych, mam od dziecka. Kiedy miałam siedem lat, tata pozwolił mi poprowadzić tira. Teraz najbardziej lubię jeździć Swingami, one są takie kobiece, mięciutkie, tak przyjemnie się je prowadzi ? mówi Pani Wioletta.

Elegancka, z nowoczesną fryzurą, ale w szpilkach nie jeździ, choć zdradza, że niskie obcasy się zdarzają. Kiedy zaczynała pracę jako motornicza, kobiet w tym zawodzie było mniej.

- Kiedyś wiele razy słyszałam: ?o, baba za kierownicą?. Teraz pasażerom chyba nie robi różnicy, czy tramwaj prowadzi kobieta, czy mężczyzna. Chodzi o nastawienie do pracy i o to, jakim ktoś jest człowiekiem. Chociaż facet wsiada i jedzie, ja natomiast zawsze witam się ze swoim tramwajem i odpukuję na szczęście. Dzięki temu nie mam żadnych zjazdów, a i awarie zdarzają się rzadko.

Na awarie zresztą też ma sposoby.- Każdy z motorniczych zdaje taki sam egzamin i nie ma znaczenia czy jest to kobieta czy mężczyzna. Nie miałam taryfy ulgowej. Rzadko proszę o pomoc facetów, jeżeli jest jakaś usterka w tramwaju to potrafię sama ją naprawić, wiem co mam robić, nie panikuję. Zawsze mam na taką okazję w torebce śrubokręty - dodaje z uśmiechem.

Szeroki uśmiech to jest właśnie to, co charakteryzuje Wiolettę Pelowską. Uśmiecha się często. - To dużo daje. Jak wjeżdżam na przystanek to, po tylu latach pracy, ja już wiem, który pasażer ma zły dzień. Taka osoba często próbuje się wyżyć na nas. Uśmiech rozładowuje każdą napiętą sytuację. Ja mam bardzo szczęśliwe życie, dlatego ciągle się uśmiecham. A co zrobić by mieć tak szczęśliwe życie?

Przez 15 lat Pani Wioletta jeździła tylko na porannych zmianach, teraz pracę zaczyna później, ale codziennie wstaje o 7.

- Dzień zaczynam od spaceru z psami, a potem trening. Trenuję coś pomiędzy fitnessem a kulturystyką, to taki mocniejszy fitness. Zaczęło się od tego, że miałam problemy z kręgosłupem, groziła mi operacja i wtedy trafiłam pod opiekę trenera, który opiekuje się naszą kadrą narodową w podnoszeniu ciężarów. Od tego moja przygoda się zaczęła, trwa już 4 lata. Wszystkie stresy odpływają, kiedy trochę ?porzuca się żelastwem?. Z kręgosłupem nie mam już żadnych problemów.

Poza treningami dużo czasu spędza ze swoimi psami i papugą, którą kilka lat temu znalazła w czasie pracy. Dziwny obiekt na torach okazał się być wystraszoną ptakiem. Pani Wioletta przygarnęła papugę, która do dziś jest członkiem rodziny.

Papuga, psy, treningi i jeszcze jedna pasja? podróże. Dwa razy do roku rezerwuje czas na ?zwiedzanie świata?, o którym marzyła już jako mała dziewczynka. Najbliższe plany to Chiny i Turcja, za sobą ma już prawie całą Afrykę i Meksyk.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
ZKM Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....