TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Klimatyzowana i ogrzewana wiata w Rzeszowie
PAP - Opublikowano: 24.11.2015 22:38:13 3 komentarze
fot. renee_mcgurk, flickr.com

W Rzeszowie uruchomiono we wtorek przystanek komunikacji miejskiej, który w zimie jest ogrzewany, a w lecie będzie klimatyzowany. Według władz miasta to najnowocześniejszy przystanek w kraju. Koszt wiaty to 76 tys. zł.

Jak powiedziała podczas prezentacji przystanku dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie Anna Kowalska, uruchomiony przystanek przy ul. Lisa-Kuli ma trzy źródła ogrzewania

?W podłożu, pod posadzką są specjalne maty elektryczne, które będą osuszały ziemię. Dzięki temu w czasie mrozów i deszczu nie będzie ślisko. Ogrzewane są też ławeczki, a na suficie działają specjalne lampy ogrzewające (promienniki)? - dodała.

Przystanek jest też wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED, a na jego dachu zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd z energii słonecznej. Jak tłumaczyła Kowalska, przystanek ma też specjalną konstrukcję - wąskie wejścia są po obu jego stronach, tak aby ciepłe powietrze nie uciekało szybko na zewnątrz.

?To najnowocześniejsze wiaty w Polsce. Jeśli ta wiata się sprawdzi, a mam nadzieję że tak, będziemy montować kolejne w punktach najbardziej uczęszczanych przez pasażerów. Bo to oni, korzystając z naszej komunikacji, płacą za bilety i należą im się godne warunki? - powiedziała.

Wśród lokalizacji, gdzie stanąć mają podobne wiaty wymieniła m.in. przystanki przy Plac Wolności, al. Cieplińskiego, czy al. Rejtana.

?Te nowe wiaty będą stawiane tylko w tych miejscach, gdzie mamy pewność, że jest np. monitoring. Bowiem koszt remontu takiej wiaty będzie spory, a zdarza się, że ludzie nie szanują mienia i niszczą go? - zaznaczyła Kowalska.

Koszt już uruchomionego przystanku to 76 tys. zł. Ale ? jak zaznaczyła Kowalska ? z czasem ceny powinny być coraz niższe. W zimie ogrzewanie w przystanku będzie się włączać automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej minus 2 stopni C. Natomiast w lecie lampy ogrzewające w suficie będą wymieniane na klimatyzatory. W ten sposób przystanek będzie chłodzić w czasie upałów.

Dyrektorka rzeszowskiego ZTM powiedziała, że koszt utrzymania przystanku nie będzie duży. Podkreśliła, że koszty zmniejszą ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu wiaty.

?Gdy przystanek jest tylko oświetlany to fotowoltaika zapewnia 50 proc. kosztów. Natomiast gdy włączy się ogrzewanie ta wartość spada do 10-15 proc.; pozostała energia to prąd. Nie mamy jeszcze policzone ile będzie dokładnie kosztowało utrzymanie przystanku, ale szacujemy, że przy włączonym ogrzewaniu będzie to ok. 3 zł za godzinę. To są szacunki, czy tak będzie w praktyce ? zobaczymy? - dodała.

Kowalska zapowiedziała również, że prawdopodobnie od nowego roku wzrośnie cena za bilet jednorazowy z 2,80 zł na 3 zł. Przypomniała, że ceny biletów nie były podnoszone w Rzeszowie od dwóch lat.

?Ceny biletów jednorazowych w Rzeszowie są najniższe w kraju. Jednocześnie być może obniżymy ceny za bilety okresowe. Chcemy w ten sposób zachęcić do kupowania tego rodzaju biletów? - powiedziała.

O tym czy od nowego roku wzrosną ceny biletów w komunikacji miejskiej w Rzeszowie zdecydują radni na grudniowej sesji.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rzeszów
wiata
przystanek
innowacje
 • res – 26.11.2015

  To nie ten przystanek jest na zdjęciu. Tu jest zdjęcie:http://www.tvn24.pl/krakow,50/najnowoczesniejszy-przystanek-w-polsce-kosztowal-76-tys-zl,597439.html

 • Mateusz z Kwiatkowskiego – 26.11.2015

  proszę dołożyć kursów więcej bo z Kwiatkowskiego nie ma jak się wydostać do miasta bo jeżdżą autobusy co godzinę. A w 12 jest zawsze taki tłok, że jak by matka chciała wejść z wózkiem i z dzieckiem to nie ma szans! Rano gdzie ludzie jadą do pracy i szkoły jedzie 2 kursy w ciągu godziny, paranoja! Jak ludzie mają się przekonać do MPK i przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej? Teraz powiecie, ze przecież dokładacie nowe linie, owszem, które jeżdżą 3-5 raza na DZIEŃ i mają dziwne trasy pod kogoś specjalnie po znajomościach chyba.... Przede wszystkim trzeba dopasować linie do linii jeżdżących na obwodnicy bo nie każdy pracuje po trasie np. linii 12. Ktoś musi jechać dwoma autobusami ale jak ma to zrobić jak sie autobusy omijają w godzinach!

 • Mateusz z Kwiatkowskiego – 26.11.2015

  a przystanki za 75tys mogą poczekać!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....