TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Katowicki monitoring poinformuje np. o kolizji
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 30.08.2016 16:17:54
fot. katowice.pl

W Katowicach od poniedziałku działa inteligentny system monitoringu, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów o groźnych sytuacjach, np. kolizji drogowej, zbiegowisku, próbie włamania czy leżącym na ulicy człowieku.

Zaprezentowany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) kosztował prawie 14 mln zł. Podobne działają m.in. w Chicago, Nowym Jorku i Rio de Janeiro. Na razie obejmuje 194 kamery, ale docelowo może być rozbudowany do 1024.

?Żyjemy w czasach, które wymagają od nas szczególnej troski dotyczącej bezpieczeństwa społecznego, naszych mieszkańców? - powiedział podczas konferencji prezydent Katowic Marcin Krupa.

Przekonywał, że do jeszcze dokładniejszego dbania o bezpieczeństwo skłaniają wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie w Europie Zachodniej oraz sytuacja, do której całkiem niedawno doszło w Katowicach. Chodzi o bójkę z udziałem kilkunastu osób w pobliżu dworca PKP, w po której zginął 19-latek pchnięty nożem. Krupa wyraził przekonanie, że system KISMiA pozwoli zwiększyć kontrolę nad tym, co dzieje się w przestrzeni miejskiej, oraz poprawić bezpieczeństwo i szybkość reagowania na różnego rodzaju sytuacje.

Komendant katowickiej policji inspektor Paweł Szeląg ocenił, że nowoczesny system monitoringu wizyjnego to bardzo cenne narzędzie w wykrywaniu sprawców przestępstw i wykroczeń oraz zapobieganiu niepożądanym sytuacjom. "Policjanci są w stanie lepiej reagować na zagrożenia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, zapis monitoringu jest także bezcennym materiałem dowodowym m.in. w sprawach karnych" - wskazał.

?Każdy monitoring (...) powoduje spadek przestępczości - od 25 do nawet 75 proc. Według badań w strefach objętych monitoringiem radykalnie zmniejsza się liczba napadów, wybryków chuligańskich, kradzieży czy niszczenia mienia? - podkreślił Szeląg.

Monitoring wizyjny w Katowicach działa od kilkunastu lat. Od 2001 do 2014 r. w mieście zamontowano 132 kamery analogowe i cyfrowe. Kilka lat temu lokalne władze postanowiły unowocześnić system. Chodziło nie tylko o zwiększenie monitorowanego obszaru miasta, ale o poprawę efektywności obserwatorów monitoringu i działania służb.

Przetarg na program funkcjonalno-użytkowy KISMiA wygrała firma Netology. Prezes tej spółki Wojciech Muras podkreślał, że zdolność percepcji osoby spoglądającej w monitor i śledzącej to, co pokazują kamery, po zaledwie 22 minutach spada o 90 proc., stąd ? aby poprawić skuteczność monitoringu - potrzebne są innowacyjne rozwiązania. Dlatego KISMiA wspomaga pracę obserwatorów, automatycznie wykrywając kilkanaście rodzajów niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych, sytuacji i przestępstw.

Operatorzy systemu dostają informację np. o leżącym na ulicy człowieku, pozostawionym przedmiocie, zbiegowisku i manifestacji, dewastacji oraz sytuacjach związanych w ruchem drogowym ? wkraczaniu na jezdnię w niebezpiecznym miejscu, kolizjach i wjechaniu auta pod prąd. Takie automatyczne alerty są przekazywane obserwatorom, którzy po weryfikacji powiadomią odpowiednie służby.

Wykonawcą samego systemu jest spółka Proximus z Katowic, która m.in. wybudowała centrum danych, w którym przechowywane są nagrania, i zmodernizowała salę operacyjną Miejskiego Centrum Ratownictwa.

Kamery pojawiły się w nowych miejscach - m.in. w parkach i na placach zabaw. Firma dostarczyła też przenośny system monitoringu, który może być wykorzystany np. podczas imprez masowych. Poza śródmieściem i dzielnicami Katowic do KISMiA włączono kamery umiejscowione przy arteriach drogowych. Skanując tablice rejestracyjne, pomogą w ściganiu złodziei samochodów, dostarczą też na bieżąco informacji o natężeniu ruchu.

Do systemu będą włączane - jeszcze w tym roku - projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. W przyszłości znajdą się w nim też kamery, które pojawią się w planowanych w Katowicach centrach przesiadkowych. KISMiA może przyszłości zostać nie tylko rozbudowany, ale też zintegrowany z innymi systemami, np. miejskim portalem www. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....