TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Katowice stawiają na automatyczne parkingi wielopoziomowe.
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 16.03.2018 09:41:47
Katowice wybrały wykonawcę maszyn parkingowych

Samorząd Katowic wybrał wykonawcę automatycznych parkingów wielopoziomowych, które mają zapewnić ponad 240 miejsc parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej w ścisłym centrum miasta. Sama ulica, ze względu na małą ilość miejsca, może stać się tzw. ciągiem pieszo-jezdnym.

W poprzednich latach w śródmieściu Katowic m.in. wyremontowano Rynek wraz z okolicznymi ulicami, a wcześniej ul. Mariacką, na której koncentruje się rozrywkowe życie miasta (wraz z Tylną Mariacką, gdzie wzdłuż ulicy powstało kilkadziesiąt miejsc parkingowych).

Dotąd nieodnowiona pozostaje część miasta w rejonie ul. Dworcowej, przy której mieszczą się m.in. hotele i przebudowywany dziś w znacznej części zabytkowy dawny dworzec – obecnie w nowych, prywatnych rękach. Zapleczem tego planowanego nowego salonu miasta ma być ul. Mariacka Tylna.

W poprzednich latach zakładano m.in., że dla całej tej strefy powstanie podziemny parking pod ul. Dworcową. Potem miasto i okoliczni przedsiębiorcy doszli do wniosku, że byłoby to zbyt duże utrudnienie. Na etapie przygotowywania koncepcji przebudowy założono jednopoziomowy lub dwupoziomowy parking przy ul. Mariackiej Tylnej.

Parking ten miał wykorzystywać przestrzeń dedykowaną kiedyś pod niemożliwą już obecnie budowę szybkiej kolei regionalnej. Chodziło o wstępnie wówczas uzgadniane z koleją poszerzenie Mariackiej Tylnej o niewykorzystywane dziś ok. 10 metrów w głąb nasypu torów kolejowych. Ostatecznie kolej nie zgodziła się na rozebranie stojącego tam muru oporowego.

Biorąc to pod uwagę miasto w 2016 r. wybrało koncepcję przebudowy całej strefy, a jesienią ub. roku zamówiło wykonanie dokumentacji nowego zagospodarowania przestrzeni ul. Dworcowej – w formie wyłączonego z ruchu samochodowego placu (dokumentacja powinna być gotowa około połowy br., by następnie prace przeprowadzić do połowy grudnia 2019 r.).

Również jesienią ub. roku, w osobnym przetargu, katowicki samorząd zamówił "wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych zespołu maszyn do automatycznego parkowania samochodów, budynku toalety publicznej i zagospodarowania terenu ul. Tylnej Mariackiej".

W specyfikacji zawarto przykładowe zastosowanie urządzeń parkingowych systemu Smart Parking. W działającym na zasadzie windy paciorkowej segmencie o wymiarach 6,4 m na 5,3 m oraz wysokości 13,5 m system umożliwia zaparkowanie 12 samochodów. Dopuszczono realizację rozwiązania równoważnego przy założeniu możliwości parkowania łącznie co najmniej 240 samochodów (w przypadku systemu Smart Parking byłoby to 20 segmentów).

Ponieważ najtańsza złożona oferta okazała się droższa o ponad 8 mln zł od budżetu zamówienia (12,2 mln zł bez VAT), postępowanie to unieważniono. W drugim przetargu miasto zdecydowało się wyłączyć m.in. całą część drogową, a także budowę toalet. Zamówiono jedynie zaprojektowanie i wykonanie zespołu maszyn do automatycznego parkowania samochodów – według podobnych kryteriów, jak w pierwszym w przetargu.

W tym przetargu zgłosili się dwaj oferenci: konsorcjum spółek z grupy Balzola zaproponowało cenę 25,4 mln zł brutto; firma Grand z Korzennej (woj. małopolskie) - 19,7 mln zł brutto. Podczas otwarcia ofert miasto poinformowało, że przeznaczyło na inwestycję niespełna 21,8 mln zł; z końcem ub. tygodnia natomiast za najkorzystniejszą ofertę uznało tańszą z nich.

Obaj wykonawcy zadeklarowali realizację inwestycji do końca listopada br., a także dali gwarancję na 8 lat. W postępowaniu oferenci pytali m.in. o wymóg PKP zachowania dwumetrowej przerwy między zespołem automatycznego parkowania, a murem oporowym sugerując, że uniemożliwi to przywrócenie stanu pierwotnego ulicy. W odpowiedzi miasto wskazywało, że przebudowa ulicy jest wyłączona z zakresu zamówienia.

Przedstawiciele magistratu pytani przez PAP o kwestię przyszłego kształtu ul. Mariackiej Tylnej – wobec wymogu PKP – deklarowali w ostatnich tygodniach, że starają się negocjować z kolejową spółką zmniejszenie przerwy między planowanymi maszynami parkingowymi, a murem oporowym - oceniając, że dla rewizji muru powinno wystarczyć kilkadziesiąt centymetrów.

Alternatywnie katowiccy samorządowcy zasygnalizowali, że ulica, której przestrzeń po instalacji automatycznych parkingów w odległości dwóch metrów od muru istotnie się zmniejszy, może zostać przebudowana jako tzw. ciąg pieszo-jezdny – ze wspólnym ruchem pieszych i dojeżdżających do parkingów samochodów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
parking

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....