TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Katastrofa w Studeńce: ČD płacą ofiarom 14 mln [FILM]
ČRO Tomasz Larczyński, TransInfo - Opublikowano: 16.03.2017 15:33:01
Katastrofa w Studeńce: ČD płacą ofiarom 14 mln 52 mln / fot. Martin Grill, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

Prawie dziewięć lat minęło od katastrofy kolejowej w Studeńce w kraju morawskośląskim (samo miasto jest historycznie śląskie, lecz miejsce wypadku leżało już w eksklawie morawskiej), w której zginęło osiem osób, a dziesiątki pasażerów zostały rannych. Ale sąd nie zdecydował jeszcze, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Rodziny ofiar mają nadzieję znaleźć winnego, aby otrzymać odszkodowanie. Do tej pory České dráhy zapłaciły w sumie 14 mln Kč (ok. 2,2 mln zł). Operator otrzymał już 52 mln Kč (ok. 8,3 mln zł) z firmy Eurovia, która budowała wiadukt.

Naďa Tomčíková 8 sierpnia 2008 roku wracała do domu z uzdrowiska. Była w drugim wagonie, kiedy usłyszała odgłos zderzenia, a ludzie zaczęli wg niej dosłownie latać. Pociąg w pobliżu Studeńki właśnie uderzył w zawalony wiadukt.

"To było jak w zwolnionym tempie, po zderzeniu było nagle zupełnie cicho", wspominała w rozmowie z Czeskim Radiem.Mimo, że została ranna i była w szoku, jako pielęgniarka nie wahała się i natychmiast zaczęła ratować ludzi. Wielu pasażerom uratowała życie. "Ci ludzie krwawili, mieli uszkodzenia kości, jeden człowiek nie mógł oddychać, miał coś z żebrami, inny mężczyzna doznał urazu głowy", wspominała w radiu poruszona Tomčíková.

ČD twierdziły, że uznają za moralny obowiązek dbać o swoich pasażerów. Państwowy przewoźnik  wypłacił rannym lub rodzinom ofiar w sumie 14 mln koron.

"Koleje wypłaciły zadośćuczynienie rodzinom ofiar i rannym pasażerom, którzy złożyli swoje roszczenie i uzasadnili kwot, które były zgodne z prawem", powiedziała rzeczniczka ČD Monika Bezuchová.

Firma Eurovia, która budowała most, wypłaciła jednak ČD kwotę znacznie wyższą, w drodze ugody pozasądowej. Konkretnie, 51,6 mln Kč. Eurovia, dawniej Dopravní stavby Ostrava, odmówiła czeskim mediom komentarza, co operatorowi wypłaciła pieniądze. Rzeczniczka firmy Iveta Štočková powiedziała tylko, że Eurovia nie zapomni o ofiarach.

"Firma wypłaciła rannym i rodzinom ofiar ze Studeńki jednorazową zapomogę (finanční výpomoc), a nie odszkodowanie (odškodnění). Na tę zapomogę przeznaczyliśmy kilka milionów koron. Ponieważ proces sądowy w tej sprawie nie jest skończony, to nie dostanie się odnosić do niego, ani do związanych z nim doniesień", napisała rzeczniczka.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Republika Czeska
wypadek
dochodzenie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....