TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kaszuby: nowe węzły integracyjne
PAP TransInfo - Opublikowano: 08.11.2016 15:07:20
4 września część pociągów PKM wraca do Kartuz (foto: PKM)

Umowy na dofinansowanie budowy dwóch węzłów, czyli miejsc, w których z prywatnych pojazdów można będzie przesiąść się do pojazdów udostępnianych w ramach transportu zbiorowego, podpisali w czwartek w Kartuzach przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego oraz gmin Kartuzy i Stężyca.

Projekty warte w sumie 32 mln zł zostaną dofinansowane kwotą ponad 13,5 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak powiedział PAP Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, węzły integracyjne mają sprawić, by mieszkańcy całego regionu mieli łatwiejszy dostęp do transportu zbiorowego, a tym samym do dużego metropolitalnego rynku pracy.

Szymański zaznaczył też, że popularyzacja transportu zbiorowego przyczyni się również do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń szkodzących środowisku, w tym np. spalin.

W Kartuzach kosztem 26 mln zł (dofinansowanie wyniosło prawie 10 mln zł) powstanie węzeł i trasy dojazdowe do niego. Tutaj głównym celem jest będzie polepszenie siatki połączeń z wykorzystaniem autobusów, ale przede wszystkim oddanego rok temu do użytku przez samorząd województwa zmodernizowanego odcinka linii kolejowej nr 229. W ramach prac zmodernizowany zostanie dworzec kolejowy i prowadzące do niego drogi, a w sąsiedztwie powstaną parkingi, na których mieszkańcy będą mogli zostawiać zarówno auta, jak i rowery.

Projekt ma zostać zrealizowany do czerwca 2018 r. Autorzy przedsięwzięcia oceniają, że z nowopowstałej infrastruktury rocznie korzystać będą blisko 164 tysiące pasażerów publicznego transportu zbiorowego.

Z kolei węzeł integracyjny planowany w Gołubiu kosztować będzie prawie 6 mln zł (dofinansowanie z UE wyniesie ponad 3,6 mln zł). Projekt zakłada budowę tras rowerowych prowadzących do węzła ze Stężycy, Szymbarku i Zgorzałego (łączna ich długość to 13 km). Na terenie samego węzła powstanie parking dla 23 aut, przystanek autobusowy z wiatą i miejscem postojowym dla autobusu, a także parking dla 96 rowerów.

Projekt ma zostać zrealizowany do września 2017 r. W jego ramach samorząd chce także przeprowadzić kampanię informacyjno-edukacyjną promującą transport zbiorowy i niezmotoryzowany. Autorzy projektu ocenili, że rocznie z nowej infrastruktury skorzysta ponad 108 tysięcy pasażerów publicznego transportu zbiorowego.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP Szymański, zgodnie z planami przyjętymi w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk?Gdynia?Sopot do roku 2023, na terenie całego obszaru metropolitalnego ma powstać w sumie około 20 węzłów integracyjnych. Kilka z nich zostanie zbudowanych w Trójmieście, a pozostałe w mniejszych miastach, w tym w Rumi, Redzie, Wejherowie, Żukowie czy Pruszczu Gdańskim, oraz na terenie gmin wiejskich.

Środki na budowę węzłów rozdysponowywane będą sukcesywnie, w miarę jak samorządy przygotują odpowiedni zestawy projektów i dokumentacji. (PAP)


aks/ je/


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
województwo pomorskie
węzły integracyjne
Kaszuby
magistrala węglowa
PKP PLK

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....