TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kampania 2018: Płażyński kontra Lisicki. Komunikacyjne starcie w Gdańsku
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 03.08.2018 17:43:50
Kampania 2018: Płażyński kontra Lisicki. Komunikacyjne starcie w Gdańsku

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński komunikację miejską ocenia "niestety fatalnie". Według niego, brakuje ponad 80 kierowców, ucinane są kursy. Kursy nie są odwoływane z powodu braku kierowców – zapewnia spółka GAiT.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński w piątek podczas konferencji prasowej na temat komunikacji miejskiej przed siedzibą miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) w Gdańsku Wrzeszczu zadawał publicznie pytania m.in. "dlaczego tyle linii autobusowych jest obecnie obcinanych".

"Jeżeli polityka miasta jest taka, że mamy się przesiadać z samochodów do transportu publicznego, to musimy mieć się do czego przesiadać" - mówił. "Mieszkańcy korzystający z komunikacji najczęściej narzekają na odwoływane kursy i brak klimatyzacji podczas upałów" – mówił Płażyński.

Konferencji prasowej kandydata na prezydenta przysłuchiwał się i odpowiedział na pytania prezes miejskiej spółki GAiT, Maciej Lisicki.

Płażyński zapytany przez PAP jak ocenia komunikację miejską w Gdańsku powiedział, że "fatalnie niestety". "Bo prężnie rozwijające się miasto to jest takie miasto, w którym stawia się właśnie na transport publiczny" – podkreślił. Ocenił, że "w Gdańsku – z bardzo konkretnych powodów – brakuje ponad 80 kierowców czyli nie wyjeżdża 3 proc. normalnie kursujących autobusów". Płażyński ocenia, że to m.in. "z tego powodu ucinane są w tej chwili kursy".

Lisicki zapewnił, że "w tej chwili kursy nie są odwoływane z powodu braku kierowców". Przyznał, że "cały czas brakuje ok. 80 kierowców i spółka ciężko pracuje nad tym, aby te wakaty uzupełnić". Poinformował, że ok. 30 osób uczestniczy w szkoleniu dla kierowców i "lada moment" powinni "pojawić się pracownicy zza granicy. Prezes GAiT zaznaczył, że pytanie o przyczyny zmniejszenia częstotliwości kursowania autobusów powinno być skierowane do organizatora przewozów czyli do Zarządu Transportu Miejskiego. "My jeździmy tylko tak, jak organizator transportu zamówi usługę" – wyjaśnił.

Płażyński przyznając, że w Gdańsku jest najwyższy odsetek autobusów i tramwajów wyposażonych w klimatyzację zapytał o liczbę pojazdów "ze sprawną klimatyzacją". Lisicki wyjaśnił, że klimatyzację posiada 90 proc. autobusów i 50 proc. tramwajów. "W praktyce 95 proc. tramwajów ma też klimatyzację w kabinie motorniczego (…) motorniczowie i kierowcy autobusów pracują w relatywnie komfortowych warunkach, zwłaszcza na tle swoich kolegów w kraju" – powiedział prezes GAiT. Zapewnił, że "klimatyzacja w zdecydowanej większości pojazdów jest sprawna".

Podał, że dziennie na ulice Gdańska wyjeżdża ok. 300 autobusów i tramwajów. "W tej liczbie zawsze może się trafić jakiś pojazd z niesprawną klimatyzacją" – dodał. Zwrócił uwagę, że GAiT dziennie przewożą około pół miliona pasażerów a nie - jak mówił kandydat podczas konferencji – kilkadziesiąt tysięcy.

Płażyński zaznaczył, że "także kierowcy bardzo narzekają w zakresie warunków pracy". "Do mnie dochodzą bardzo niepokojące informacje, że woda nie zawsze pojawia się na miejscu ich odpoczynku, że nawet przy 30 stopniowych temperaturach muszą nosić krawaty" – mówił.

"My zużywamy tony, hektolitry wody, dostarczamy tak dużych ilości wody, że musieliśmy ogłosić dodatkowe postępowanie przetargowe na dostawę wody" – odpowiadał Lisicki. "Nie ma takiej sytuacji żeby nasi motorniczowie, nasi pracownicy na zapleczu nie mieli wody" – podkreślił. Spółka poinformowała, że dziennie wydaje swoim pracownikom 2640 półlitrowych butelek wody; po około 2,5 litra dla każdego prowadzącego pojazdy. "Nie ma limitu" – czytamy w komunikacie spółki.

Odnosząc się do obowiązku noszenia przez kierowców krawatów podczas upalnych dni Lisicki powiedział, że "na czas upałów kierowcy nie muszą mieć krawatów i nikt z tego powodu nie jest karany". Przyznał, że przy "normalnych warunkach klimatycznych – zgodnie z umową – kierowcy mają obowiązek nosić krawaty a za nieprzestrzeganie tego warunku – są karani".

Prezes GAiT zaapelował do kandydata, żeby "jako młody człowiek (Płażyński ma 29 lat – PAP) kandydujący do wyższych funkcji mówił rzeczy prawdziwe i wiarygodne". Zwracając się do Płażyńskiego i do mediów poprosił o "operowanie konkretami". "Jakiś anonimowy motorniczy, anonimowy kierowca, proszę konkretnie podać i zbadamy sprawę" – mówił.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
GAiT
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....