TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jeszcze można wyrabiać karty ŚKUP dla uczniów
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 22.05.2018 23:10:13
Jeszcze można wyrabiać karty ŚKUP dla uczniów

Już po raz drugi, tym razem do końca września, koordynator systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych wydłużył czas na wyrobienie kart ŚKUP dla uprawnionych do bezpłatnych przejazdów uczniów do 16. roku życia na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Od 1 października br. karta będzie jedyną podstawą, aby dzieci mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską - zapewnionych od początku tego roku przez Metropolię. Do tego czasu kontrolerom można też okazywać legitymacje szkolne.

Poinformowało o tym we wtorkowej informacji biuro prasowe GZM. Na terenie Metropolii upoważnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jest ponad 130 tys. dzieci. Według wtorkowej informacji GZM dotąd wydano im ok. 60 tys. kart z zakodowaną 100-procentową ulgą.

Początkowo karty miały stać się podstawą do bezpłatnych przejazdów dla dzieci od 1 kwietnia br. Ponieważ w drugiej połowie marca okazało się, że do tamtego czasu wydano ok. 40 tys. kart, zdecydowano wówczas o wydłużeniu tego terminu do końca maja br. (wprowadzono też udogodnienia w procesie wyrabiania kart). Obecnie termin ten został przedłużony po raz drugi.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów do 16. roku życia z Metropolii wprowadzono wraz z rozpoczęciem działania GZM od 1 stycznia br. (równocześnie zaczął tam obowiązywać ujednolicony cennik przejazdów komunikacją miejską - w miejsce taryf trzech organizatorów).

Dzieci do 7. roku życia (do dnia ich 7. urodzin) mogą od 1 stycznia br. podróżować w GZM bezpłatnie, na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nimi w czasie podróży (wcześniej z tego prawa mogły tam korzystać dzieci do 4. roku życia).

Choć ulga obowiązuje już od 1 stycznia br., w okresie przejściowym, czyli obecnie do końca września br., uczniowie od 7. do 16. roku życia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Po 31 maja ta grupa będzie mogła korzystać z bezpłatnych przejazdów już tylko na podstawie karty ŚKUP z zakodowaną 100-procentową ulgą.

Od początku stycznia br. ulgę tę można jednorazowo kodować na karcie ŚKUP w Punkcie Obsługi Klienta lub Punkcie Obsługi Pasażera - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Od tego czasu też koordynator projektu ŚKUP - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), największy z trzech dotychczasowych organizatorów komunikacji na terenie GZM - wraz z wykonawcą systemu, konsorcjum Asseco i mBanku, rozpoczął prace nad prostszym sposobem zamawiania dla dzieci kart ŚKUP.

W kwietniu br. KZK GOP ogłosił możliwość skorzystania z tokenów, czyli dziesięciocyfrowych kodów przypisanych do każdego ucznia. Kod upoważnia dziecko lub rodzica/opiekuna prawnego do zamówienia karty ŚKUP na portalu klienta - bez uiszczania normalnie przewidzianej opłaty 20 zł.

Ponadto każda karta wyrobiona przy użyciu tokena będzie miała: automatycznie nadane pin i hasło (pin – 4 ostatnie cyfry PESEL-u ucznia, hasło – 6 ostatnich cyfr PESEL-u ucznia) oraz automatycznie zakodowaną ulgę 100 proc. (wcześniej wymagane było dodatkowe kodowanie ulgi przez obsługę już po odbiorze karty).

KZK GOP kontaktował się z miastami i gminami Metropolii - te z nich, które wykazały zainteresowanie tokenami, przesyłały do Związku informacje zwrotne z liczbą dzieci (na podstawie danych szkół). Następnie przedstawiciele szkół mogli rozdysponowywać karty wśród uczniów.

Przy odbiorze kart - w Punkcie Obsługi Klienta - niezbędne jest okazanie legitymacji szkolnej (na tej podstawie następuje weryfikacja poprawności danych na karcie – w tym ulgi 100 proc.). Po dostarczeniu karty do POK, należy ją odebrać w ciągu 30 dni. W innym razie, lub jeżeli wydanie karty nie będzie możliwe ze względu np. na niezgodność danych, zamawiający zostaną obciążeni kosztami produkcji kolejnej, prawidłowej karty, tj. 20 zł.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy ma zajmować się m.in. transportem publicznym.

GZM utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji (od dotychczasowych organizatorów). O rozpoczęciu zmierzającej do tego procedury samorządowcy zdecydowali podczas kwietniowej sesji zgromadzenia Metropolii. Do metropolitalnej sieci komunikacyjnej w dalszej perspektywie włączona ma też zostać kolej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ŚKUP
GZM
bilet
DKM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....